Работодатели ще се срещнат днес с представители министерството на електронното управление. Целта е да се обсъдят въпроси на киберсигурността. Това ще се случи на фона на резултати от допитване, че има 20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г.
Скорошно допитване към фирмите отчете, че едва 10 на сто от фирмите отбелязват, че имат загуби заради кибератаки. С 20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г. В проучването на Министерството са участвали над 70 фирми. 60% от тях казват, че не извършват тест за сигурност на системите си. 44% от анкетираните са били обект на онлайн атака. Малко над 35 от участвалите в анкетата фирми са посочили, че правят обучения за киберсигурност на своите служители.
Кибератаките са постоянни, напомня Петър Кирков, новият национален координатор по киберсигурността:
„Всеки ден има нови атаки, включително тип – „разпределен отказ от услуга“, които в общия случай дори се регистрират в общественото пространство, просто защото с тези атаки се справят достатъчно бързо и досегашно добре“ казва Кирков и припомня кибератаката от средата на октомври срещу някои държавни институции.
„Тя започна срещу държавни институции и не беше успешна. Заради това атакуващите промениха тактиката си и започнаха да атакуват включително медии, частни бизнеси и т.н. Ние нямаме разследващи функции, а по-скоро нашата работа е да защитаваме от кибератаки, да оптимизираме системата за защита, така че при кибератака да може да се възстановяваме - това така наречената киберустойчивост. Проблемът е, че все повече и повече имаме атаки, които са опит за постигане на политически цели с кибер средства“.
Кирков изтъкна, че дори и да са били успешни атаките от миналия месец, това само е щяло да затрудни достъпа до сайтове, а не да доведе до теч на лични данни и информация.
Как се защитава бизнесът?
Проучването на министерството отчита, че бизнесът най-малко разчита на т.нар. системи за управление на регистри на събития, криптиране на данните или на договор с външна фирма. Част от фирмите посочват, че дори не използват средства за киберзащита. Основно се разчита на т. нар. „двуфакторна идентификация“, защитни стени и най-много - на антивирусни програми. След началото на войната в Украйна обаче работата с антивирусните програми стана също деликатен въпрос. Новият национален координатор по киберсигурността изтъкна:
„Препоръката ни е в рамките на естествения процес на подмяна на този тип софтуер - всяка година трябва да се подменят лицензите – да се помисли дали да не се ползва друг тип софтуер, който не е свързан с Русия“.
Само експертиза за киберсигурността може да предостави Министерството на електронното управление на фирмите, обяснява и Министърът на електронното управление Георги Тодоров.
„Наблюдаваме известно увеличение на кибератаките спрямо бизнеса, близо 20% спрямо същия период на миналата година. Най-вече идва оттам, че технологиите се развиват все по-бързо и продължават да се развият, а бизнесът, по отношение на охраната на своите системи не е толкова активен“.
Допитването до фирмите е показало, че бизнесът иска възможности за консултации с киберексперти, програми за финансиране на развитието на киберсигурността.
Статистиката на отдела за киберпрестъпления на ГДБОП посочва, че през 3-4 дни има компании, които губят по 50, 100, 300 000 евро в резултат на „фишинг“ атаки. Така наречения „сменен IBAN“ причинява множество щети.
Наскоро Европейската агенция за киберсигурност припомни, че повишените атаки от „отказ от услуга“ към фирмите се използва, за да се окаже натиск върху пострадалия, за да плати откупа при атака с криптиране на данните.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще посети Египет утре, за да участва в 11-ата среща на върха на Д-8 (D-8), съобщи в профила си в Екс ръководителят по комуникациите на турското президентство Фахреттин Алтун. Алтун уточни, че Ердоган ще направи обръщение пред участниците и ще се включи в специалната сесия за положението в Палестина и Ливан...
Разкрита е организирана престъпна група, причинила щети за над един милион евро чрез кражби на кабели в Германия, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Международната операция е проведена под егидата на Европол и Евроджъст. Групата е действала в три провинции в Германия, като става дума за кражба на силови кабели от железниците и от различни..
Бившият френски президент Никола Саркози е осъден окончателно по делото за корупция и трафик на влияние. Френският Върховен касационен съд отхвърли днес обжалването на експрезидента срещу присъда, наложена му по дело за корупция и търговия с влияние, като му наложи ефективна присъда от една година - наказание, което никога не е било налагано на бивш..
Нямам съмнения, че трябва да има правителство. Избори в никакъв случай не трябват, защото това, което правят изборите, е да разрушават наранената тъкан на българската държавност. Това коментира журналистът от "Сега" Людмил Илиев в интервю пред БНР. "Преговорите ще вървят бавно с оглед да се състави правна комисия в НС и да започне..
Турция въведе такса за дезинфекция за всички български автомобили, след като България отново започна да таксува всички коли, влизащи в страната. Това съобщи Анадолската агенция. Според новото изискване при влизане в Турция водачите на леките автомобили трябва да платят по 80 турски лири, а за превозните средства над 3,5 тона таксата е 160..
Депутатите няма да се подлагат на кръвни тестове за употреба на алкохол и наркотици. Това реши парламентът, като отхвърли предложението със само 61 гласа за, 62 против и 86 въздържали се. Въпреки че във Временната комисия, изготвяща правилника, това предложение беше прието от всички, с изключение на ПП-ДБ, в залата то беше отхвърлено без дебати...
За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента, каза депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов по повод искането на служебния премиер Димитър Главчев парламентът да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на споразумение за сътрудничество в областта на сигурността..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..