Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работодатели обсъждат въпроси на киберсигурността с Министерството на електронното управление

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Работодатели ще се срещнат днес с представители министерството на електронното управление. Целта е да се обсъдят въпроси на киберсигурността. Това ще се случи на фона на резултати от допитване, че има  20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г. 

Скорошно допитване към фирмите отчете, че едва 10 на сто от фирмите отбелязват, че имат загуби заради кибератаки. С 20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г. В проучването на Министерството са участвали над 70 фирми. 60% от тях казват, че не извършват тест за сигурност на системите си. 44% от анкетираните са били обект на онлайн атака. Малко над 35 от участвалите в анкетата фирми са посочили, че правят обучения за киберсигурност на своите служители. 

Кибератаките са постоянни, напомня Петър Кирков, новият национален координатор по киберсигурността:  

„Всеки ден има нови атаки, включително тип – „разпределен отказ от услуга“, които в общия случай дори се регистрират в общественото пространство, просто защото с тези атаки се справят достатъчно бързо и досегашно добре“ казва Кирков и припомня кибератаката от средата на октомври срещу някои държавни институции.  

„Тя започна срещу държавни институции и не беше успешна. Заради това атакуващите промениха тактиката си и започнаха да атакуват включително медии, частни бизнеси и т.н. Ние нямаме разследващи функции, а по-скоро нашата работа е да защитаваме от кибератаки, да оптимизираме системата за защита, така че при кибератака да може да се възстановяваме - това така наречената киберустойчивост. Проблемът е, че все повече и повече имаме атаки, които са опит за постигане на политически цели с кибер средства“.

Кирков изтъкна, че дори и да са били успешни атаките от миналия месец, това само е щяло да затрудни достъпа до сайтове, а не да доведе до теч на лични данни и информация.

Как се защитава бизнесът? 

Проучването на министерството отчита, че бизнесът най-малко разчита на т.нар. системи за управление на регистри на събития, криптиране на данните или на договор с външна фирма. Част от фирмите посочват, че дори не използват средства за киберзащита. Основно се разчита на т. нар. „двуфакторна идентификация“, защитни стени и най-много - на антивирусни програми. След началото на войната в Украйна обаче работата с антивирусните програми стана също деликатен въпрос. Новият национален координатор по киберсигурността изтъкна: 

„Препоръката ни е в рамките на естествения процес на подмяна на този тип софтуер - всяка година трябва да се подменят лицензите – да се помисли дали да не се ползва друг тип софтуер, който не е свързан с Русия“.

Само експертиза за киберсигурността може да предостави Министерството на електронното управление на фирмите, обяснява и Министърът на електронното управление Георги Тодоров.  

„Наблюдаваме известно увеличение на кибератаките спрямо бизнеса, близо 20% спрямо същия период на миналата година. Най-вече идва оттам, че технологиите се развиват все по-бързо и продължават да се развият, а бизнесът, по отношение на охраната на своите системи не е толкова активен“.

Допитването до фирмите е показало, че бизнесът иска възможности за консултации с киберексперти, програми за финансиране на развитието на киберсигурността.

Статистиката на отдела за киберпрестъпления на ГДБОП посочва, че през 3-4 дни има компании, които губят по 50, 100, 300 000 евро в резултат на „фишинг“ атаки. Така наречения „сменен IBAN“ причинява множество щети.

Наскоро Европейската агенция за киберсигурност припомни, че повишените атаки от „отказ от услуга“ към фирмите се използва, за да се окаже натиск върху пострадалия, за да плати откупа при атака с криптиране на данните.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Медиана": ГЕРБ-СДС - 28,6%, "Възраждане" - 14,9%, ДПС - 13,5%, ПП-ДБ - 12,9%

ГЕРБ-СДС води с 14% преднина пред втория "Възраждане", сочи представително прочуване на социологическа агенция "Медиана". Моментната картина, седмица преди изборите, показва, че, ако вотът е  днес, за ГЕРБ-СДС биха гласували близо 29 на сто от българите, за "Възраждане" – близо 15%, а в битката за второто място са ДПС с 13,5 на сто  и ПП-ДБ –..

публикувано на 02.06.24 в 09:51

Влак със 185 пътници дерайлира в Югозападна Германия заради свлачище

Вагони от влак със 185 пътници дерайлираха в Югозападна Германия, след като участък от релсите по линията му беше затрупан от свлачище вследствие на изливащите се проливни дъждове в региона, предаде ДПА, цитирана от БТА. Нито един човек от пътниците не е бил ранен, като всички са били евакуирани от композицията рано тази сутрин, заяви говорител на..

публикувано на 02.06.24 в 08:59
Зеленски по време на изказването си в Сингапур, 2 юни 2024 г.

106 страни и организации ще участват в конференцията за мир в Украйна в Швейцария

Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че 106 страни и организации са се съгласили да участват в срещата на върха в Швейцария в средата на юни, посветена на постигането на мир в Украйна, предаде Ройтерс. Той заяви това в обръщение в последния ден от тазгодишното издание на "Диалога Шангри-Ла" в Сингапур, конференция по сигурността, на..

публикувано на 02.06.24 в 08:50

Активите на частните пенсионни фондове вече са почти 24 млрд. лв.

Активите на частните пенсионни фондове вече са почти 24 милиарда лева, сочат данните на Комисията за финансов надзор за първото тримесечие на годината. В сравнение с края на 2023 година те бележат ръст от 4,5%. С близо половин процент се увеличава и броят на осигурените в четирите вида пенсионни фондове и в края на март 2024 г. те са над 5..

публикувано на 02.06.24 в 08:21
Кметът на район “Слатина” Георги Илиев и заместник-кметът на столицата Надежда Бачева.

Нов център за рехабилитация на хора с увреждания ще заработи в София

Нов център за рехабилитация на хора с увреждания ще заработи в столичния район "Слатина". Заместник-кметът по социални дейности и интеграция на хора с увреждания Надежда Бачева обясни, че капацитетът на центъра е 30 места: "Специфичното на този център е, че за първи път в него има и заместваща грижа, тоест хората ще могат да оставят..

публикувано на 02.06.24 в 08:16

Жълт код за дъжд в 13 области

Жълт код за интензивни валежи издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология в 13 области на страната. Предупреждението е в сила за областите Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Пловдив, Пазарджик, София-област, София-град, Перник, Кюстендил, Благоевград и Смолян. Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд..

публикувано на 02.06.24 в 07:57
Урсула фон дер Лайен

Председателката на ЕК е на посещение в Пловдив

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен днес ще бъде на посещение в Пловдив. Визитата е  част от обиколките в страните членки на ЕС, които правят водещите кандидати за следващ председател на Европейската комисия. Срещата с гражданите ще бъде на Античния театър в Пловдив от 18 часа. В предишните дни Урсула фон дер Лайен посети Испания и..

публикувано на 02.06.24 в 07:52