Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екип от БАН подготвя индекси с всички ръкописи от националното културно богатство

Снимка: БГНЕС

„Цялата идея принадлежи на организацията ЮНЕСКО, която преди повече от 20 години съобщи на страните, които са членки на ЮНЕСКО, че трябва да направят индивидуални за страните индекси с всички ръкописи от националното културно богатство т.е на самата държава, които се намират в чужбина", каза за БНР проф. Анисава Милтенова от БАН.

За славната история на България и за формирането на уникалната българска култура в Средновековието, която ни поставя на картата на света научаваме чрез ръкописите, достигнали - макар и малко, до наши дни. Малка част от тях са в страната ни, повечето са пръснати по света. Един от най-вещите ни медиевисти - експертът по старобългарска литература проф. Анисава Милтенова от БАН, се е заела с нелеката задача да подреди, опише и каталогизира разпилените извън страната творби, за да улесни изследванията на учените. Това е проект по инициатива на ЮНЕСКО и се осъществява у нас като част от програма "Наследство Бг" на Министерство на образованието и културата.

"От българска страна проектът е започнат в Института за литература в секцията по стара българска литература и е индивидуален проект мой и на колегата Екатерина Тодорова“.

Въпреки забавянето, първият етап от програмата "Наследство БГ"  вече е факт:

Като направихме този анотиран индекс първо за най-ранните глаголически и кирилски ръкописи от 10 до 13 век, защото те са обозрим брой. Следващият етап е свързан с ръкописите от 14 век, които са доста повече".

Колко ръкописи от този период познаваме?

"Тези  от 10  до края на 13 век са около 10".

Къде има най-много наши ръкописи?

"Най-много ръкописи има на територията на Русия и това се знае, защото още през 14 век, когато навлизат османските пълчища в българските земи една голяма част от монасите бягат от нашите земи и заедно с това изнасят ръкописите, но те не отиват направо в Русия, те отиват в територията на днешна Румъния - Влашко и Молдова, където в определени манастири, които те основават се съхраняват части от това богатство. Но в един момент от тези манастири ръкописите продължават да пътуват и попапад в Русия. Другият път на попадане в Русия е чрез Света гора и чрез Атонските манастири.

Други са си купували ценните артефакти. Такъв е случаят с уникалното Лондонско четвероевангелие - ръкописът с изящните миниатюри и портрета на цар Иван Александър и семейството му:

Тези ценни писмени свидетелства понякога са събирани заради любопитството на учените. Пример можем да дадем със Супрасълския  сборник -  най-ранният кирилски ръкопис с жития на светци, от 10 век, той е и най обемният. Сега е разделен на три части - една е в Полша, друга в Санкт Петербург, трета в Любляна. До 1847 г. е бил цял, когато попада в колекцията на князете Замосйки.

На осем части е разпръснат и т.нар. Жеравненски триод, наречен така по мястото, на което е открит - Жеравна. В него са запазени химнографските съчинения на Константин Преславски, но е ценен и защото там Фрагмените се намират в различни библиотеки в Русия, включително и в Руската академия на науките. В Санкт Петербург пък е сбирката на пътешественика Александър Гилфердинг, който обикалял днешна Северна Македония, Сърбия Черна гора, Босна, Херцеговина. А първият пътешественик, който започва да събира старобългарски ръкописи, е Арсений Суханов. През 17 век той минава през Света гора, островите Хиос и Родос, Цариград. На него дължим откриването и запазването на "Шестоднева" на Йоан Екзарх например - спомняте си това съчинение от училище - в шестте му глави се описва създаването на света. Сега се пази в Москва, но е взет от Света гора.

Ценни български ръкописи се откриват дори в Египет - на територията на Синайския манастир "Света Екатерина".

Дигитализирани копия на цялата славянска сбирка от Синайския манастир има на две места - в Конгресната библиотека във Вашингтон и в библиотеката на БАН. Но през 19 век нещата не стоели така - знаменитият учен Успенски се завръща от Синай с колекция от ценни ръкописи:


Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27