Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво представлява изкуственото сърце, къде се поставя и за кои пациенти е подходящо

Изкуствено сърце
Снимка: svetaekaterina.eu

Преди няколко дни екипът на проф. д-р Димитър Петков от Клиниката по сърдечна хирургия към УМБАЛ “проф. Александър Чирков” (известна в миналото като "Света Екатерина") имплантира успешно изкуствено сърце на 35-годишен мъж с тежко сърдечно заболяване.

Д-р Димитър Петков сподели за БНР какво е изкуственото сърце:

„Представлява една помпа, което заменя функцията на някоя от камерите на сърцето - лявата или дясна. Най-често е лявата камера, тъй като тя страда най-много при тежката форма на сърдечна недостатъчност, така наречената „терминална форма“. Не се изважда сърцето, а се поставя тази помпа във вече нативното сърце, като се изхожда от лявата камера, взема се кръвта, заобикаля се сърцето и кръвта се дава в аортата и по този начин се снабдява с кръв целият организъм“.

Изкуственото сърце се поставя при цяла група заболявания, които водят до крайна форма на сърдечна недостатъчност. Това става само след изчерпването на възможностите за лечение с медикаменти.

„Тогава прибягваме до трансплантация и, ако няма донор - изкуствено сърце, за да може да дочака трансплантацията. Изкуственото сърце го използваме като мост към трансплантацията. За съжаление, проблемът с донорите е по цял свят, но тук е особено силно изразен“.

За поставянето на изкуствено сърце индикациите са същите като за сърдечна трансплантация отбеляза д-р Петков. Не трябва да се изчакват съвсем крайните стадии на болестта, когато тя уврежда черния дроб и бъбреците или белите дробове.

Изкуствени сърца у нас се поставят от 2003 г. Средно годишно броят на чакащите за трансплантация е между 30 и 38. Досега са поставени над 60 изкуствени сърца.

„Имаме пациенти, които чакат трансплантация и вече са на изкуствено сърце от над шест години. Най-голямата продължителност в световен мащаб, съобщават колеги, е че изкарват 15-16 години. Това се равнява, дефакто, на една сърдечна трансплантация, тъй като при сърдечни трансплантации долната граница на преживявано е такава - някъде по 15-16 години“.

За поставянето на изкуственото сърце са необходими 4-6 часа.  Средствата за операцията са напълно покрити от Здравната каса. НЗОК осигурява средства за 10 сърца годишно, а се поставят по 7 – 8.

„Но, дори да се наложи 11 или 12, никога не сме имали проблем да ни откажат финансиране по тези проекти“.

След операцията от пациентите „излиза един кабел“, който отива към компютър с батерии. Тези батерии се подменят периодично.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦИК опроверга твърдението, че хартията за машинно гласуване не съответства на изискванията

Централната избирателна комисия опроверга твърдението на изпълнителния директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров, че хартията, която ще бъде използвана за машинно гласуване на изборите на 27 октомври, "не съответства на изискванията".  От ЦИК заявяват, че в началото на миналата година са предоставили на печатницата на БНБ изискванията за хартията,..

публикувано на 19.09.24 в 19:59
Джевдет Чакъров

Чакъров: Начело с почетния председател стартирахме консултациите за листите на кандидат-депутатите

Ръководството на ДПС, начело с почетния председател Ахмед Доган, започна консултации за листите с кандидати от коалицията "Алианс за права и свободи", заяви на брифинг тази вечер един от п редседателите на Движението Джевдет Чакъров. От думите му стана ясно, че почетният председател ще даде изявление пред медиите, след като приключи процесът по..

публикувано на 19.09.24 в 19:57

Изграждането на нова концертна зала в София е обсъдено на среща в президентството

Координацията на институциите по проекта за строежа на нова концертна зала в София е била обсъдена на среща в президентството. В нея са участвали кметът на София Васил Терзиев и министърът на младежта и спорта Георги Глушков.  На работната среща на "Дондуков" 2 са били обсъдени възможните терени, на които да се изгради музикалното съоръжение, така..

публикувано на 19.09.24 в 19:40

Регионалната комисия на НС прие законови промени, насочени срещу изборния туризъм

Парламентарната комисия по регионалната политика и местното самоуправление прие на второ четене промени в Закона за гражданската регистрация, които целят да преустановят фиктивните адресни регистрации, добили популярност като "изборен туризъм".  Мнозинството в комисията се обедини около предложението гражданите със заличен единствен постоянен адрес..

публикувано на 19.09.24 в 19:26

Удължават с още месец забраната за износ на инсулинови лекарства

Забраната за износ на инсулинови лекарства и някои видове антибиотици се удължава с още един месец от утре.  Заповедта е издадена от служебния министър на здравеопазването Галя Кондева. Ограничението за износ на инсулинови лекарства и някои антибиотици действа от повече от 9 месеца и беше въведено заради затруднения на хората да намерят необходимите им..

публикувано на 19.09.24 в 19:22

Елена Йончева се е срещнала с Любомир Чанев и Данаил Веселинов от кораба Galaxy Leader

Евродепутатът Елена Йончева се е срещнала с Любомир Чанев и Данаил Веселинов - капитана и старши помощник-капитана на кораба Galaxy Leader, който през ноември миналата година беше превзет и отвлечен от хусите в Йемен. За това съобщават от екипа на Йончева. На срещата в пристанищния град Худейда е присъствал и Абдулла Хаджер, съветник по..

публикувано на 19.09.24 в 19:14
Kаводнени ферми близо до Траверсара, регион Емилия-Романя, Северна Италия, 19 септември 2024 г.

Няколко града в италианската област Емилия-Романя са под вода

Премиерите на Полша, Чехия, Словакия и Австрия обсъждат в Полша с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен помощ за пострадалите от наводненията тази седмица области в четирите страни. Щетите са за милиарди евро.  Дрезден е в предпоследна степен на тревога, жертвите на наводненията в Европа достигнаха 23 Централна и Източна..

публикувано на 19.09.24 в 19:12