"Мен ме водят като най-продължителния застъпник за влизане на България в еврозоната. Еврото е днешният ни шанс за успех. С умишления фалит на КТБ през 2015 година пропуснахме възможността да влезем в еврозоната. Пропускайки този шанс, загубихме много пари и онази стабилност, която искаме, а нямаме".
Това каза пред БНР финансистът Кольо Парамов, бивш главен ревизор на БНБ.
И определи като "недоразвити" и "фалшиментации" теориите, които се прилагат за убеждаване на обществото, че моментът за приемане на еврото не е сега.
"Критериите за еврозоната се изпълняват от България в перфектен вариант".
С коментар по темата в предаването "12+3" се включи и икономистът Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
"Ситуацията е пределно ясна. Категорично моментът да се присъединяваме към еврозоната не изглежда да е добър. Дори БНБ е съгласна с това. Няма как до януари 2024 година да се наваксат изискванията - например нивото на доходите у нас да се изравни спрямо средноевропейското".
Парамов е категорично против провеждането на референдум с питане дали България да влезе в еврозоната.
Според Вулджев е напълно логично в една развита либерално-демократична държава да се направи допитване по такъв важен въпрос.
Интервюто с Кольо Парамов и с Георги Вулджев можете да чуете в звуковия файл.
31 досъдебни производства за причиняване на пожари по непредпазливост са образувани в област Пазарджик от началото на годината. По-голямата част от тях са причинени през последните два месеца. Към момента няма установен умишлен палеж. Заради умишлен палеж изгоряха 50 декара сухи треви и горска растителност в Тервелско В сравнение с миналата..
Разнообразни музикални изпълнения ще има в трите вечери на предстоящия фестивал Open Buzludzha, който ще се състои от 15 до 17 август край монумента "Бузлуджа" . Организаторите са фондация "Проект Бузлуджа". Това е петото издание на фестивала, като тази година той е с вход свободен по повод десетата годишнина на фондацията, която работи..
Над 6 000 участници от близо 800 формации се очаква да вземат участие в Тринадесетото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица , който ще се проведе до 10 август. В Националния събор на народното творчество в Копривщица ще вземат участие носители и наследници на локално нематериално културно наследство – певци,..
"Още в началото на мандата в Столична община бяхме наясно, че ще сме в много трудна ситуация и особено за мнозинството ". Това обясни пред БНР Бойко Димитров , общински съветник от ПП-ДБ: "То се видя, че за определени неща може да се намира мнозинство, но когато се засягат икономически интереси, то е почти невъзможно , тоест там си има една..
" В Газа има една колосална хуманитарна криза, която тече вече 22 месеца и с плановете, които тази нощ са станали факт за окупация на Газа като територия, не само на града Газа, не мисля, че ще видим каквото и да било решение на проблема , който продължава да се развива". Това коментира пред БНР Мирослав Зафиров , дипломат от ООН: "Няколкото..
" Има много силна класическа дезинформационна кампания срещу възобновяемата енергия ". Това каза пред БНР Никола Газдов , председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия: " Разпространяват се всякакви фалшиви твърдения - колко е опасно да се разполагат перки близо до населени места, как фотоволтаичните панели..
" Тази година епидемичната обстановка в нашата страна е благоприятна , за жалост на тези, които обичат драматизмите". Това заяви пред БНР проф. Тодор Кантарджиев , епидемиолог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести: "Мога да кажа, че големите жеги, които бяха предишния месец, минаха с едно не много голямо..
"Берковица е райско кътче, сгушено в полите на Ком. Връщам се с голямо удоволиствие в най-ранните си години. Всяка ваканция чаках да отида с..
Колко са столетниците в България? Отговор дава Националният статистически институт – към 31-ви декември 2024 година хората на възраст 100 и..
От днес всички магазини в България трябва да показват цените и в лева, и в евро . Законът е ясен – цената в евро стои до тази в лева, за да ни..