Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Станчев: Да познаваме историята и културата си, за да действаме по-убедено днес

Проф. Красимир Станчев
Снимка: Мария Филева, БНР

"Човек трябва да си познава миналото и историята на собствената култура, за да бъде по-убедено действащ и в съвременните ситуации. Правителствата се сменят, но културата остава, езикът остава, азбуката ни остава, разпространили сме кирилицата на много места по света, после и около това възникват политически проблеми. България познава историята и езика си, но далеч не всичко, което ние специалистите знаем, се знае от хората. Много неща остават само в нашите трудове и това е друг проблем - недостиг на научно-популярна литература по тези въпроси". 

Това каза пред БНР проф. Красимир Станчев, преподавател по славянска филология в Трети Римски университет, който ще участва в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света", организиран от вицепрезидента Илияна Йотова.

Събитието ще се състои в понеделник, 7 ноември, от 9:00 ч., в зала 6 на Националния дворец на културата, съобщиха от кабинета на вицепрезидента.

Целта на форума, който ще събере известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и български медиевисти, е да постави акцент върху българския принос за спасяването на делото на Кирил и Методий и техните ученици, създаването и разпространението на кирилицата в славянския свят.

Докладите ще разгледат кирилицата не само като графична система, а и като емблема на православната славянска книжовност. Наред с историческите корени, ще се разискват и перспективите пред българистиката. Събитието ще завърши с кръгла маса на тема “Кирилицата в XXI век”.

По думите на проф. Красимир Станчев този форум е едно връщане към традиции, които от близо 40 години не са се провеждали в София:

"Да си поговорим за кирилицата, за нейното разпространение и за нейната родина, която е България, ние си го знаем, но не всички го знаят и не всички го признават. По повод на кирилицата, да поговорим и за българистиката, за изучаването на българската и стара, и нова култура в света, която по ред причини се е свила доста през последните няколко десетилетия на терена за преподаване и научни изследвания върху българския език и литература". 

Той подчерта, че преди 30-40 години по света е имало около 200 лектората по български език, а сега са по-малко от 40, като не за всички има кандидати. 

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Красимир Станчев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С многохилядни протестни демонстрации гърците поискаха по-високи заплати и пенсии

С 24 часова национална стачка гърците протестираха днес с искане за по-високи заплати и пенсии, както и за намаляване на цените на хранителните стоки. Транспортът ще остане блокиран до полунощ. С многохилядни протестни демонстрации в цялата страна гърците показаха несъгласие с икономическата и социалната политика на правителството...

публикувано на 09.04.25 в 18:21
Христо Анастасов

Христо Анастасов: Китай е големият печеливш от митата, най-потърпевши ще са хората в САЩ

Катастрофа за ЕС ще е, ако лидерите на отделните страни започнат един по един да ходят при Тръмп да молят за отстъпки за своята страна от митата. За момента отговорът на ЕС е напълно адекватен .   Това каза пред БНР политологът Христо Анастасов и обясни: "Илюзията, че ще има отстъпки при едно такова разделно и умилително отношение към удара,..

публикувано на 09.04.25 в 18:14
Кметът на София Васил Терзиев (вдясно) и заместник-кметът по финанси Иван Василев

2,84 млрд. лв. е бюджетът на София за 2025 г.

Проектът за бюджет на София за тази година е в размер на 2 милиарда осемстотин и четиридесет милиона лева. От тях 2 милиарда 199 милиона са текущи разходи и 640 милиона са капиталови инвестиции. Приоритет в работата на общината ще са децата. Общественото обсъждане на проекта за бюджет на София ще бъде на 16 април от 19 часа в аулата на..

публикувано на 09.04.25 в 18:09

Масови разпродажби на правителствени облигации на САЩ

Колебливо водещите индекси на Уолстрийт се върнаха на печеливша територия, след като президентът Доналд Тръмп публикува призив към инвеститорите, че това е "чудесно време за покупки". Търговията обаче остава напрегната, а инвеститорите не са оптимистични. В Европа и Азия обаче индексите останаха на червено на фона на все по-ожесточената търговска..

публикувано на 09.04.25 в 18:05
Борис Бонев

Борис Бонев: Не се справяме добре, но "Спаси София" не сме се провалили, саботират ни отвътре

Нямаме решение на "Спаси София" за напускане на коалицията в СОС с ПП-ДБ. Разбирам, че за политическите наблюдатели е интересно. За мен и за хората в София е много по-интересно, кога ще решим проблема с дупките по улиците, кога ще има решения за града, защото това е в зародиша на напрежението между нас, каза лидерът на "Спаси София" Борис..

публикувано на 09.04.25 в 17:41

На първо четене: Максималната скорост за движение по магистралите - 130 км/ч

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт.  Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..

публикувано на 09.04.25 в 17:16
Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна

Разчистват обгорелите останки след пожара в гимназията за приложни изкуства в Трявна

Започна разчистването на обгорелите останки след пожара в Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна. Две фирми са се ангажирали с работата на терен и на този етап не се допускат доброволци, заради мерките за сигурност. С помощта на корпоративен дарител започна разчистването на терена от останките, след като на 4 април покривът на Националната..

публикувано на 09.04.25 в 17:12