Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравко Димов се връща към нов живот след тежка катастрофа и много операции

Здравко Димов
Снимка: Елена Бейкова

Не всичко зависи от нас - това научава военният пилот Здравко Димов, който живее нов живот след тежък инцидент, случил се преди две години. Историята му привлече обществения интерес с това, че е един от общо 58 души в света, при които заради травма сърцето се мести в дясната част на гърдите. Спасяват го лекари от УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов".

Преди няколко дни 30-годишният летец отиде в болницата, за да им благодари отново. И да покаже, че стъпка по стъпка се връща към ежедневието си, в което може да прави всичко, което поиска.

Пилот, капитан от военновъздушните сили, но в момента не може да лети. А желае това силно и е убеден, че ще го постигне. Освен че е човек на физическите дейности, Здравко Димов е увлекателен разказвач. И ни връща във времето на октомври 2020 година, когато след нощно дежурство в авиобаза „Враждебна“ се прибира вкъщи. Но решава да излезе отново, с мотора си. И след среща с приятелка избира да мине по булевард "България".  

"Стана, така че една кола излезе рязко пред мен. В бързата си реакция и в инстинкта си за самосъхранение аз натиснах спирачката и мотора ме хвърли. Аз се забих с лице в задната част на една кола и мотора, който е над 200 килограма ме удари в гърба".

Мъжът не губи съзнание и си спомня голяма част от случилото се след удара.

"Спомням си как паднах на земята, махнах си каската, на няколко пъти се опитах да стана и всеки път падах на ляво и впоследствие погледнах настрани и видях, че ръката ми е застанала в неестествено положение. След това си спомням, че бях с една бяла тениска и започна да се напоява с кръв".

Събуждането идва след 45 дни в болницата. През това време лекарите са направили първата у нас операция на преместено отдясно сърце и са го върнали на мястото му. Спасили са живота на Здравко.  

А нередното идва от тежка шийна травма, която е причинила парализа на лявата ръка на Здравко. В началото нещата изглеждат песимистични, разказа д-р Валерий Плачков, началник на отделението по анестезиология в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов".

"Установихме буквално откъсване на коренчетата, които формират нервния сноп на лявата ръка. От травмата бяха откъснати от гръбначния мозък - драматична история. След като го изписахме последваха серия от пластични реконструктивни операции, част от тях в Германия. Резултатът е много добър. Той възстанови движението на ръката си, остана фината моторика, затова той сега е с протеза".

2021-ва година се оказва най-тежката за военния пилот.

"Тази случка ме научи на търпение и ми показа, че не всичко зависи от мен. Имаше много тъмен период.

Здравко минава през 12 операции, свързани с ръката. И вече може да прави доста от нещата, с които се е занимавал ежедневно - шофира, кара ски и канукаяк, кара колело. И очаква момента, в който ще може отново да пилотира самолет.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55