Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„И българските евреи бяха спасени" – обективен поглед върху историята ни отвън

Снимка: Издателство Критика и хуманизъм

Мащабно изследване, озаглавено „И българските евреи бяха спасени..." – История на знанията за Холокоста в България“ дава нов поглед върху историческите събития. Автор е Надеж Рагару, а изданието вече има и превод на български, представен от „Критика и хуманизъм“. То се появява в навечерието на 84-тата годишнина от Кристалната нощ – един от символите на антиеврейските погроми в Германия и Австрия.

Този труд на Надеж Рагару е незаобиколим, обясни пред БНР Румен Аврамов, който е икономист и историк, автор на книги с подобна тематика.

„Става дума за изключително висок стандарт на анализ. Книгата се вписва и е връх в една дълга поредица от външни погледи към българската историята на евреите под българско управление по време на Втората световна война“.

Рагару е професор по политически науки в "Сианс по" – един от водещите университети в Париж, разказа Аврамов в предаването „Хоризонт до обед“.

„От 2010 година тя съсредоточава интереса си върху темата. Погледът отвън върху събитията може да бъде по-обективен, особено за този сюжет от историята ни, който има не само сенки, но и черни страни, като депортацията на евреите от т.нар. освободени земи. Бялата страна е, че евреите в старите предели оцеляват, благодарение на ефективната намеса на шепа българи".

rumen_avramov

Авторката превъзходно познава фактите, но те не са предмет на нейната книга, поясни Аврамов.

"Тя се интересува от историческите версии за събитията, започнали да възникват непосредствено след тях. По точното наблюдение на Рагару, когато говорим за Холокоста, винагиго ворим за нещо друго, защото тези версии се вплитат в тълкуването на други исторически сюжети".

Историкът коментира и гледната точка на Рагару към доминиращия разказ за спасяването на българските евреи.

"Тя показва, че матрицата на разказа за спасяването им от българския народ е зададена още през 1945 година в хода на делото срещу антисемитите, водено от VII състав на Народния съд.

Интерпретацията тогавасе насочва към абстрактната роля на народа, воден от Българската комунистическа партия. По-фините анализи след 1989 г. вече се  фокусират върху действията на конкретни лица като Димитър Пешев, Петко Стайнов, Никола Мушанов… По-малко известни или напълно в сянка остават негативните герои в тази история. А това са политици и служители в държавната машина, които организират депортацията на евреите от Македония, Тракия и Пирот. Днес множествонелепи версии продължават да прехвърлят отговорността за нея изцяло върху Германия. За едно неуверено в себе си общество, експонирането единствено на спасението е силно привлекателно, тъй като представя народакато изначално толерантен и хуманен".

След 1989 година започват опити за величаене на ролята на монарха- цар Борис III и за преувеличаване на ролята му в спасяването на българските евреи, уточни историкът.

"Тя не е доказана, докато без съмнение той е дал съгласието си за депортациите от окупираните територии. През последните тридесет години  има развитие в гледните точки по темата, за което импулси идват отново отвън. Това да изпъкне фигурата на Димитър Пешев например се дължи до голяма степен на Габриеле Нисим и на Цветан Тодоров, които са автори на книги за българския политик.

Забележителният труд на Надеж Рагару ни дава една новаторска, по-смислена и рационална цялостна картина по проблема, убеден е Румен Аврамов.

Цялото интервю на Ирина Недева с Румен Аврамов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МЗ е обещало пари за увеличение на заплатите в кръвните центрове и психиатричните болници

Служебното ръководство на здравното министерство е обещало да осигури средства за увеличение на заплатите в кръвните центрове и държавните психиатрични болници. Това съобщи Красимир Митов от синдикат "Защита" след среща с министър Галя Кондева.  По думите му отпуснатият през април ресурс от 13 милиона лева за спешните центрове е изцяло разпределен. От..

публикувано на 18.06.24 в 15:49
Щети от градушка в Сливенско.

КФН: Застрахованите да търсят компаниите, при които имат полици, да ги информират писмено за щетите

Комисията за финансов надзор (КФН) призова обществото да използва застрахователните си права. Призивът идва на фона на опустошителните градушки и наводненията в някои населени места. От регулатора припомнят, че застрахованите лица трябва "проактивно" да потърсят компаниите, при които са си направили полици и да ги информират писмено за нанесените щети...

публикувано на 18.06.24 в 15:46
Снимката е илюстративна.

Инспекцията по труда: Работодателите да съобразят режима на работа с летните горещини

Главната инспекция по труда препоръча на работодателите да съобразят режима на работа с очакваните опасни горещини. При работа на закрито през летни месеци температурата трябва да е между 18 и 25 градуса, в зависимост от типа работа, като максимално допустимата е 28°C.  При определени изключения и при много висока температура навън в помещенията за..

публикувано на 18.06.24 в 15:31
Зам.-министър на образованието Наталия Митева

Наталия Митева: Медийната грамотност влиза в нови учебни програми за учениците от тази есен

Нов модел на учебните програми в училище ще има от тази есен, а медийната грамотност сред подрастващите ще бъде заложена като основополагаща и ключова. Това съобщи в интервю пред БНР зам.-министърът на образованието Наталия Митева. В новия проект за медийната грамотност на младежи и ученици БНР е партньор на МОН. "Всяка инициатива,..

публикувано на 18.06.24 в 15:09

Любчо Нешков: В РСМ имат ясна програма за отдалечаване от ЕС и приобщаване в т.нар. Сръбски свят

Да не бъде маргинализирана българската външна политика от следващото правителство . Това пожелание изказа пред БНР журналистът Любчо Нешков, собственик на агенция БГНЕС. Според сближаването между България и Република Северна Македония е неизбежно : " Не е историята проблем между двете страни , както искат да го внушат. Ние не се занимаваме с..

публикувано на 18.06.24 в 14:23
Павела Митова, Тошко Йорданов и Станислав Балабанов от ИТН (отляво надясно) дават брифинг след срещата с контактната група от ГЕРБ-СДС.

Тошко Йорданов: Чухме идеите на ГЕРБ, ние сме за експертен кабинет

Срещата с "Има такъв народ" премина в конструктивен дух, разговаряхме по конкретните политики в нашата управленска програма, заяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС след срещата с ИТН.  Оставихме вратата отворена да продължим нашите разговори конкретно по политики, заяви Сачева. Тя посочи, че разговори по състав и структура на правителство не са..

публикувано на 18.06.24 в 14:23

Дискусия: ЕРП-тата могат да обновят системите си само чрез промяна в тарифите

Електроразпределителните дружества ще могат да обновят системите си само чрез промяна в тарифите на тока или чрез европейски фондове за модернизация. Около това мнение се обединиха представителите на компаниите на дискусия, организирана от Центъра за изследване на демокрацията. Карел Крал от "Електрохолд" обясни, че в момента българските цени на..

публикувано на 18.06.24 в 14:11