Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да се инвестира в технологични системи, които пазят живота и на граничните служители, и на мигрантите"

Филип Гунев: За да могат да не се допускат мигранти, Фронтекс не е предпочитан партньор

"Съмнявам се, че България е искала помощ, която Фронтекс е отказала"

Филип Гунев
Снимка: Юлияна Корнажева

"Съмнявам се, че България е искала помощ, която Фронтекс (Европейската агенция за гранична и брегова охрана) е отказала. Според мен това изказване на президента Румен Радев не отговаря на реалността, тъй като има много ясно разписан механизъм. Има и в момента служители на Фронтекс, които от години указват подкрепа по различни операции на българските граници. Фронтекс ежедневно наблюдава българската граница и ако "Гранична полиция" поиска такава помощ, тя не може да бъде отказана. По-реалистично е, че българската "Гранична полиция" предпочита сама да охранява границите на държавата по различни причини. Една от водещите причини е, че това недопускане на мигранти - като се види група мигранти, тя бива отблъсквана и недопусната, което в България от години се смята за нормално, по европейските стандарти не може да бъде правено това, води се за недопустимо връщане. За да могат да не се допускат мигранти, Фронтекс не е предпочитан партньор".

Това каза пред БНР Филип Гунев, експерт по гранична и вътрешна сигурност на ЕС, бивш заместник-министър на вътрешните работи.

Според експерта техническите средства - доброто поддържане на оградата, на пътищата, като и системи за видеонаблюдение - биха заместили в много голяма степен липсата на достатъчно служители и биха помогнали за безопасната охрана на границата. 

По думите на Филип Гунев има участъци от българската граница, които се охраняват по най-модерен начин:

"Включва камери, които могат да виждат в дълбочина на турска територия, по оградата има сензори, така че дори и да я среже някой, веднага постъпва сигнал, има камери, които засичат движение на хора, непосредствено до оградата, има хубаво изградени пътища, за да могат бързо да реагират служителите и да стигнат до мястото, където виждат, че ще има пробив, патрулират дронове".

Той подчерта, че през годините "Гранична полиция" не е успяла да убеди политиците, че трябва да се инвестират сериозни средства, за да може този модел на охрана да се разгърне по цялата граница:

"Всичко се прави на парче, като се чакат единствено пари от Европейската комисия. Ежегодно в бюджета на МВР не се отпускат средства, отпускат се едни 2 млн. лева за някакви неща по Шенген. Такива инциденти, като този с убития граничен полицай, се превръщат в политика, а не в политики. Искат се оставките на министъра и на главния секретар на МВР, а никой не казва, че ни трябват още 50 млн. лева на година, за да можем да инвестираме в охрана на границата по един модерен и цялостен начин. ... Трябва да се инвестира в технологични системи, които пазят живота и на граничните служители, и на мигрантите. Защото, ако вдругиден бъде застреляно сирийско бежанско семейство, скандалът ще е не само в България, а още по-голям. Тогава и оставките няма да помогнат".

Интервюто на Диана Янкулова с Филип Гунев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще  се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01