Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 40 хиляди мигранти са достигнали Великобритания през Ламанша от началото на 2022 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от 40 000 мигранти са прекосили Ламанша до момента от началото на годината, съобщи Би Би Си. Това е най-високата бройка, откакто се води статистика от 2018 година.

Миналата година мигрантите са били малко над 28 500, а през 2020 година едва 8000. Официални данни за потока от мигранти през Ламанша ще бъдат оповестени днес от Министерството на отбраната. Британското правителство се надява, че плановете му да изпраща някои от мигрантите до Руанда, докато се разглеждат техните молби за убежище, ще накара хората да се въздържат от опасното прекосяване на Ламанша. 

През последните две седмици лошото време донякъде помогна на Министерството на вътрешните работи да намали броя на мигрантите държани в центъра "Манстън" в графство Кент, който бе сериозно пренаселен. В някакъв момент там се намираха 4000 души при капацитет от 1600. В събота обаче времето се подобри и малко повече от 100 мигранти веднага са използваха възможността да достигнат южните английски брегове с малки лодки, съобщиха от бреговата охрана. 

Патрулите по френския бряг досега не успяват да предотвратят прекосяванията. 

По-рано през седмицата от "Даунинг стрийт" обявиха, че британско-френските преговори за сделка за справяне с проблема са в заключителната си фаза. Британският премиер Риши Сунак и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха въпроса на първата им среща в Египет, където участваха в световната климатична конференция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Великобритания и Франция са близо до споразумение за лодките с мигранти, прекосяващи Ламанша

Великобритания и Франция са близо до споразумение за малките лодки с мигранти, прекосяващи Ламанша, съобщиха от "Даунинг стрийт 10" след първата среща на британския премиер Риши Сунак и френския президент Еманюел Макрон в Египет. След срещата Риши..

публикувано на 07.11.22 в 23:21
Британските гранични сили возят мигранти, открити в Ламанша, 22 юли 2021 г.

Сунак и Макрон се договориха за по-тясно сътрудничество за ограничаване на мигрантите през Ламанша

Министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак и френският президент Еманюел Макрон се договориха за по-тясно сътрудничество за предотвратяване на преминаването на мигранти през Ламанша, съобщиха от "Даунинг стрийт“ 10. Говорител,..

публикувано на 28.10.22 в 17:41

Над 1100 нелегални мигранти са прекосили Ламанша за една нощ

Над 1100 души са прекосили Ламанша с малки лодки вчера, сочат данни от Великобритания, цитирани от "Франс прес". От Министерството на отбраната съобщават, че са засечени над 1100 мигранти в 25 лодки за денонощие, а в събота 960 души са прекосили Ламанша...

публикувано на 05.09.22 в 16:05
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница

И днес продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница. През цялата нощ в района останаха 8 противопожарни автомобила. Осем противопожарни екипа ще дежурят през нощта в района на елховското с. Мелница Периметърът на пожара е..

публикувано на 31.07.25 в 08:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия

Президентът Доналд Тръмп обяви, че от 1-и август САЩ ще обложат вноса на стоки от Индия с 25% мито, плюс допълнителна, все още необявена по размер санкция, заради покупките от страна на Делхи на руски оръжия и енергийни ресурси на фона на войната в..

публикувано на 31.07.25 в 08:47

Тръмп е песимист за постигане на търговско споразумение с Канада

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще бъде трудно да се постигне търговско споразумение с Канада. Той каза това, след като Отава обяви планове да признае  палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември..

публикувано на 31.07.25 в 08:30

Вера Стаевска: Цяла България гори! Трябва да имаме летателна техника за гасене!

Днес-31.07, отново ще се проведе протест на площад "Независимост" в столицата. Гражданите изразиха недоволството си от липсата на по-добра летателна техника за борбата срещу пожарите и във вчерашния ден. Те настояват за закупуването на такава.  В..

публикувано на 31.07.25 в 08:20

Пореден протест с искане за купуване на летателна техника за борба срещу пожарите

И днес граждани излизат на протест с настояване страната ни да купи по-добра летателна техника за борбата срещу пожарите.   Като еколог и като  зам.-министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков Тома Белев казва, че е абсурден..

публикувано на 31.07.25 в 08:17

С възпоменателна разходка студентите в Сърбия ще отбележат 9 месеца от трагедията в Нови Сад

В Сърбия - студенти, блокиращи факултета по драматични изкуства към университета в Белград, обявиха, че ще организират възпоменателна разходка утре - 1 август, за да отбележат девет месеца от срутването на козирката на жп гарата в Нови Сад.  При..

публикувано на 31.07.25 в 08:10

Образователна програма за традиционната архитектура в музей "Етър"

Стари строителни техники от различни европейски страни ще усвояват в музея на открито "Етър" край Габрово участници в образователна програма за традиционната архитектура. Тази година ще бъдат представени умения за работа с дърво. За десета година..

публикувано на 31.07.25 в 07:56