Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книги на български автори бяха представени в Културен център “Българика”

Културен център “Българика”
Снимка: Елена Цанева

Светът около нас става все по-еднакъв, но книгите на родния език са нещо все още само наше. А  българите в Чикаго като че ли стават все по-любопитни към нашенските автори и теми,и  като че ли  проявяват все по-голям интерес към книгите на роден език. Първи усетиха жаждата за български книги може би от Културен център “Магура”, които миналата година организираха през няколко месеца 2 пъти продажба на български книги, доставени от Родината, но имаше и книги на автори, които живеят в САЩ. Интересът сред посетителите се оказа може би неочаквано голям. Почти всички книги бяха изкупени. Сега това чудесно начало продължават и осъществяват Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Културен център “Българика”.  Президент на Конфедерацията е д-р Людмила Калоянова.

Културен център “Българика”  Снимка: Елена Цанева
"Тази Конфедерация беше учредена миналата година на 5 декември".
 

Кои са участниците в тази ваша инициатива?

"На тази уникална инициатива се отзоваха 6 издателства, някои от тях са сред водещите в България, с над 500 уникални заглавия. Сред тях са някои от най-търсените, най-обичаните автори от България, като Здравка Евтимова, Милен Русков, Георги Господинов, Добромир Банев, Маргарита Петкова…Да не изреждам всички. Аз мисля, че тази наша инициатива представлява невероятна възможност за тези автори да се срещнат със свои читатели и почитатели отвъд океана, като в същото време тя представлява една уникална платформа така да се каже също за нашите автори, които живеят и творят тук в САЩ и в Чикаго да се срещнат със своите читатели и да представят своите творби. Авторите, които живеят в САЩ са много. Аз нямам техния точен брой за съжаление, но мога да кажа, че голяма част участваха днес в нашата инициатива. Повече от 25 автора с публикувани български книги, които живеят в САЩ и творят на български се представиха със своите заглавия.Така че това е една наистина уникална възможност за тези писатели".
Културен център “Българика”   Снимка:  Елена Цанева
Доволни ли сте от интереса, който предизвика Базара?

"Българите са много духовни и това се доказа днес и вчера на нашият първи Базар на книгата, организиран от Конфедерацията в сътрудничество с нашите колеги и приятели от Културен център “Българика”. Много хора дойдоха да ни видят, да ни поздравят, да ни посетят и разбира се да се срещнат с техни любими автори както от България, така и от Чикаго, от САЩ. Според мен това беше една прекрасна инициатива и ние много се надяваме като организатори да можем да превърнем тази прекрасна инициатива в ежегодна традиция и не само тук в Америка, но също и в Европа, където Конфедерацията също има свои членове и представителства. Надявам се за в бъдеще тези срещи да се повтарят с все по-голям успех и популярност".

Повече можете  да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38