Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книги на български автори бяха представени в Културен център “Българика”

Културен център “Българика”
Снимка: Елена Цанева

Светът около нас става все по-еднакъв, но книгите на родния език са нещо все още само наше. А  българите в Чикаго като че ли стават все по-любопитни към нашенските автори и теми,и  като че ли  проявяват все по-голям интерес към книгите на роден език. Първи усетиха жаждата за български книги може би от Културен център “Магура”, които миналата година организираха през няколко месеца 2 пъти продажба на български книги, доставени от Родината, но имаше и книги на автори, които живеят в САЩ. Интересът сред посетителите се оказа може би неочаквано голям. Почти всички книги бяха изкупени. Сега това чудесно начало продължават и осъществяват Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Културен център “Българика”.  Президент на Конфедерацията е д-р Людмила Калоянова.

Културен център “Българика”  Снимка: Елена Цанева
"Тази Конфедерация беше учредена миналата година на 5 декември".
 

Кои са участниците в тази ваша инициатива?

"На тази уникална инициатива се отзоваха 6 издателства, някои от тях са сред водещите в България, с над 500 уникални заглавия. Сред тях са някои от най-търсените, най-обичаните автори от България, като Здравка Евтимова, Милен Русков, Георги Господинов, Добромир Банев, Маргарита Петкова…Да не изреждам всички. Аз мисля, че тази наша инициатива представлява невероятна възможност за тези автори да се срещнат със свои читатели и почитатели отвъд океана, като в същото време тя представлява една уникална платформа така да се каже също за нашите автори, които живеят и творят тук в САЩ и в Чикаго да се срещнат със своите читатели и да представят своите творби. Авторите, които живеят в САЩ са много. Аз нямам техния точен брой за съжаление, но мога да кажа, че голяма част участваха днес в нашата инициатива. Повече от 25 автора с публикувани български книги, които живеят в САЩ и творят на български се представиха със своите заглавия.Така че това е една наистина уникална възможност за тези писатели".
Културен център “Българика”   Снимка:  Елена Цанева
Доволни ли сте от интереса, който предизвика Базара?

"Българите са много духовни и това се доказа днес и вчера на нашият първи Базар на книгата, организиран от Конфедерацията в сътрудничество с нашите колеги и приятели от Културен център “Българика”. Много хора дойдоха да ни видят, да ни поздравят, да ни посетят и разбира се да се срещнат с техни любими автори както от България, така и от Чикаго, от САЩ. Според мен това беше една прекрасна инициатива и ние много се надяваме като организатори да можем да превърнем тази прекрасна инициатива в ежегодна традиция и не само тук в Америка, но също и в Европа, където Конфедерацията също има свои членове и представителства. Надявам се за в бъдеще тези срещи да се повтарят с все по-голям успех и популярност".

Повече можете  да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16