Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селин Гауер: Нужна е политическа стабилност, за да не се допуска забавяне на реформите по ПВУ

Селин Гауер
Снимка: БГНЕС

Необходима е политическа стабилност и воля, за да не се допуска забавяне по прилагането на реформите в Плана за възстановяване – това бе основното послание, което бизнесът и неправителственият сектор чуха от Селин Гауер – ръководител на работна група по ПВУ в Европейската комисия, която е на посещение у нас. Тя вече се срещна с президента Румен Радев и имаше интензивен ден в Народното събрание. 

Селин Гауер потвърди, че е въпрос на дни да се получи първото плащане от 1,370 милиарда евро, но припомни, че вече има държави, които са изпратили искания за трето плащане по одобрените за тях планове. Планът е част от амбициозната програма "Next Generation EU"/"Следващото поколение Европейски съюз" и цели не само да възстанови предкризисните нива от Covid пандемията, но и да направи европейското общество по-стабилно и устойчиво, коментира още Гауер.

"Фактът, че тази програма комбинира реформи и инвестиции я прави уникална и напълно различна от структурните фондове, с които България е свикнала. Това е важно поради две причини. Първата е, че програмата не е просто, за да се възстановим от кризата и да инвестираме, но и защото трябва да надградим, да направим всичко по-добре, обществата да бъдат по-устойчиви за бъдещи предизвикателства. Ето защо всички планове трябва да бъдат посветени на зеления преход, на дигитализацията и на декарбонизацията. Само по този начин обществата ще бъдат по-подготвени за бъдещето".

Селин Гауер е убедена, че с прилагането на реформите – не само в България, но и във всички европейски държави, ще бъде направена решителна крачка към по-добро бъдеще.

"За да се случи това обаче, трябва да бъдат извършени редица структурни реформи. Тези предизвикателства години наред сме ги идентифицирали в Европейската комисия в изготвяните оценки всеки семестър. За България, вече споменах, те са свързани с върховенството на закона, декарбонизацията, либерализацията на енергийния пазар и всички необходими реформи в социалната и здравната система. Втората причина е, че тези инвестиции трябва да се случат в много кратки срокове. Говорим за три години спрямо настоящия период. За да се стигне до тези инвестиции, трябва да бъдат проведени редица реформи. По този начин се подпомага и улеснява напредъкът, до който тези инвестиции трябва да доведат".

Страната ни очаква около шест милиарда евро по Плана за възстановяване, а инвестициите трябва да бъдат направени до края на юни 2026 година. Първото плащане от 1,370 милиарда евро се очаква през декември, но голяма част от реформите, които се налагат за искането за второто плащане, изискват редица законодателни промени и са под въпрос.

Репортаж на Марта Младенова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

Селин Гауер и Атанас Пеканов /БГНЕС/

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голям интерес към фестивала в Националния ден на безопасността на движението по пътищата

Националният ден на безопасността по пътищата беше отбелязан от Държавната агенция по безопасност на движението. Към инициативата бяха привлечени десетки партньори, сред които Пътната полиция, Противопожарната служба, Червеният кръст, училища и неправителствени организации. Отбелязват Националния ден за безопасността на движението с..

публикувано на 29.06.24 в 15:59

Какви са настроенията преди предстоящите парламентарни избори във Великобритания?

Във Франция крайната десница се е устремила към победа на извънредните парламентарни избори. В Съединените щати Джо Байдън хвърли в предизборна паника своята Демократическа партия с катастрофалното си представяне в първия за тази кампания телевизионен дебат с Доналд Тръмп. А във Великобритания задържалата се вече 14 години във властта..

публикувано на 29.06.24 в 15:55

Жандармерист е прострелян с арбалет пред посолството на Израел в Белград

Сръбски жандармерист беше прострелян във врата с арбалет пред посолството на Израел в Белград, съобщи РТС.  Нападателят е застрелян, а полицаят е в болница. Министърът на вътрешните работи Ивица Дачич каза,че вероятно става дума за терористично нападение  Засега не е известна самоличността на нападателя.

публикувано на 29.06.24 в 15:47

Над 100 000 души опитаха да спрат влизането на делегатите на "Алтернатива за Германия" на партийния им конгрес

С протести и сблъсъци с полицията днес в германския град Есен започна конгресът на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия". Лидерката й Алис Вайдел откри конференцията с остри нападки срещу правителството и кмета на град Есен, който се опитал да попречи на провеждането на конгреса. Над 100 000 души се опитаха да спрат влизането на..

публикувано на 29.06.24 в 15:41

Маргарита Асенова: Байдън имаше лоша вечер, но Тръмп не беше добър президент

Байдън имаше лоша вечер, но Тръмп не беше добър президент. Това заяви пред БНР Маргарита Асенова, Фондация "Джеймстаун", Вашингтон. Анкета, проведена от CNN след кандидатпрезидентския дебат, показва че Доналд Тръмп е победил  Джо Байдън в зрителските предпочитания.   Според данните, изнесени от телевизията, която беше домакин на дебата, 67% от..

публикувано на 29.06.24 в 15:25

Михаил Кръстев: За да има стабилно управление, трябва да има ясен победител

Ясно, че е оттук нататък ще видим опит да се възпроизведе в един или друг вариант това, което беше досега - много тежко компромисно, много лабилно и много нестабилно мнозинство в парламента, което да се опита да формира и излъчи редовно избрано правителство. Това мнение изрази пред БНР журналистът и водещ на "Контракоментар" Асен Генов. „Не видяхме и..

обновено на 29.06.24 в 14:52
Владимир Путин

Таймс: Убийства, преврати и хаос: от кухнята на тайната шпионска война на Путин срещу Европа

“Убийства, преврати и хаос: от кухнята на тайната шпионска война на Путин срещу Европа", така е озаглавен обширен материал във вестник "Таймс", в който се споменава и България като благодатна почва за набиране на сътрудници. Операциите на Москва ескалираха в целия континент, от наемането на главорези за удари в симпатизиращи страни до масивни..

публикувано на 29.06.24 в 14:19