Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всеки ден на 2 метра от липсващата маркировка застават полицаи с камера", разказва жителка от Варненско, подавала нееднократно сигнал

В сезона на мъглите - защо граждани се грижат за пътната маркировка вместо институциите?

Богдан Милчев: Проблемът с липсващата маркировка, неокосената трева, лошите мантинели и невидимите знаци никога няма да се реши

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Защо в сезона на мъглите се налага граждани да сигнализират институциите, при това нееднократно, за изтрита и липсваща маркировка по пътищата, създаваща предпоставки за инциденти?

Поредният пример за гражданска активност е от Варненско. Галя Иванова е подавала неколкократно такива сигнали до Областното пътно управление – Варна и до АПИ.

Става дума за пътя Варна - Добрич, който е много натоварен, и за по-малко от километър разстояние, но на два много остри завоя.

 "Няма грам маркировка. Започва сезонът на мъглите. Абсолютно нищо не се вижда", разказа жената пред БНР.

Иванова посочи, че във въпросния участък "всеки ден на 2 метра от липсващата маркировка застават полицаи с камера да следят, защото ограничението е 60 км нагоре по баира".

Преди две години маркировката на същия път е била бързо възстановена – три дни след подаване на друг неин сигнал. Сега обаче вече е изтрита.

Областният управител на Варна е реагирал и вече е изпратил сигнал до АПИ, както и до Областното пътно управление, сезирал е и Агенцията за пътна безопасност.

Снимка: БГНЕС

"Проблемът с маркировката няма никога да се реши. Проблемът с високите треви, които пречат на видимостта, с лошите мантинели и невидимите знаци никога няма да се реши, защото е налице много тежка корупция в МРРБ от години, която се контролира на най-ниските нива", песимист е Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.

"Сблъсъкът ни с институциите категорично ни показва, че те не функционират в интерес на хората. Те работят за самите себе си", смята той.

Около 60 милиона лева на година ще струва маркировката на първокласните пътища и магистрали, за да изглежда като в Европейския съюз, уточни Милчев в предаването "Хоризонт до обед".

Маркировката е онзи елемент на пътната безопасност, който помага на шофьорите по-трудно да се уморяват и да допускат грешки, припомни експертът.

По думите му никой в държавата в този момент не иска да се ангажира "с отговорността за това, което се случва по пътищата и толкова много катастрофи".

Институтът за пътна безопасност ще предложи пътна карта с организационни и законодателни промени, както и с антикорупционни мерки.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32