Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев
Снимка: БТА

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. 

"И преди да го публикуваме за обществено обсъждане имаше различни разговори, основно по най-дискусионната тема - добродетели и религия. Колкото и да го обсъждаме, някои теми ще останат необсъдени и дискусионни. Получили сме голям брой становища. Една част от тях са с конкретни предложения. Аз смятам, че ние достатъчно го обсъждахме. Съмненията ще оставим на народните представители да решат".

Срокът за обществено обсъждане изтича на 29 юни и няма да бъде удължаван.

На фона на изтичащия срок на обществено обсъждане на вече предложени редица промени в Закона за училищното и предучилищно образование Министерството на образованието и науката даде начало на експертна дискусия, свързана с промяна на образователната структура. Целта на разговорите е да се преодолеят слабостите на настоящата образователна система, като се подобрят уменията и компетенциите на учениците и се повишат средните им резултати. 

Основният дискусионен въпрос на срещата, която събра широк кръг от образователни експерти, беше кога да се завършва основното образование – в 7-и, 8-и, 9-и или друг клас. 

Дискусията започна с представянето на два анализа на образователните структури - на проф. Николай Попов от Софийския университет и на бившия министър на образованието и науката проф. Галин Цоков. Проучването на проф. Попов е въз основа на сравнителен анализ на образователните структури в 37 европейски страни. Той подчерта, че няма тенденция образователните структури в различните европейски страни да се уеднаквяват. 

Проф. Цоков защити удължаването на основното образование с аргументите, че всички ученици, които постигат високи успехи в международни изследвания на резултатите на учениците като ПИЗА, са от образователни системи с по-дълъг период на обучение в основното образование. В съвременните образователни модели акцентът е не върху овладяването и заучаването на знания, а върху формиране на умения и компетентности.

За министъра на образованието и науката Красимир Вълчев ранното завършване на основното образование има много повече недостатъци, отколкото предимства. 

Красимир Вълчев не даде категоричен отговор с колко години трябва да се удължи периодът на основното образование.

Министърът на образованието не се ангажира със срок, в който ще се вземе решение как да се преструктурира системата - в частта продължителност на основното образование. 

С днешната дискусия се слага начало на обсъжданията в обществото, но предстои работа по темата да се развива през следващите две години. 

По публикацията работиха: Венцислав Василев, Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40