Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако Явор Божанков беше останал в правната комисия, връщането на хартиената бюлетина нямаше да мине"

Петър Витанов: БСП не може да бъде "златен пръст" на едно управление

"Да не се допуска разделянето на България от Румъния и Хърватия за влизането в Шенген"

Петър Витанов
Снимка: Светослава Кузманова, БНР

"Доверието в изборния процес ще продължи да пада. Среднощните заседания в парламента няма да доведат до повишаване на това доверие. Поведението на БСП е възмутително и огорчаващо. Обидно е да твърдиш, че българският ляв избирател е неграмотен"

Това зави в предаването "Политически НЕкоректно" Петър Витанов, евродепутат от Прогресивния алианс на социалистите и демократите и ръководител на делегацията на българските социалисти в ЕП, член на Националния съвет на БСП.

"Твърдят, че в Европа няма такива машини, но там няма и гласоподавател, който да е склонен да продаде гласа си за 20 евро. В целия цивилизован свят няма такова нещо. И когато това съществува в България, трябва да се вземат мерки, които другите държави не вземат", коментира още той и сподели, че в петък, 18 ноември, е бил на протеста срещу "Хартиената коалиция" пред Народното събрание.

"Ако Явор Божанков беше останал като член на правната комисия, най-вероятно решението нямаше да мине, защото то мина с един глас - бяха 12:11 гласа. Но БСП предпочете да сложи двама мълчаливи депутати, няма да кажа фикуси, които вдигаха ръце 10 часа, без да се изкажат нито веднъж", каза евродепутатът.

Според Петър Витанов БСП за една нощ се е превърнала от партия, с която всички искат да си говорят, в партия на статуквото.

"БСП няма място в управление сега. БСП не може да бъде "златен пръст" и да накланя политическите процеси в една или в друга посока. БСП има своята водеща рола в българската политика - около нея трябва да се създават коалиции. Не може с шепа депутати да накланя едно управление на ляво или на дясно. ... Важно е да се каже сега, че БСП няма намерение да влиза в някакви замаскирани коалиции с третия мандат, ако той бъде връчен на "Български възход", която да послужи за параван за една малко по-широка коалиция, включваща ГЕРБ. ... Промяната в БСП е абсолютно наложителна, за да можем да върнем този дневен ред, който всички хора искат. ... Партията е 30 души останала - апарат, който работи".

Витанов изтъкна, че има декларации от общински организации на БСП, с които те искат по-ранен Конгрес и снемане на доверие от ръководството на партията:

"Ако дадем възможност на това ръководство на БСП да се възпроизведе, да предложи същите водачи на листи за очертаващите се нови парламентарни избори през март, това би било пагубно за резултата на БСП. ... Кадрова промяна, ново начало, възрастово, идейно и програмно обновление. ... След няколко месеца БСП ще може да излезе по-силна и да бъде факторът в политическия живот, който ще разреши политическата и парламентарна криза. Знам, че с други управленци в БСП това ще се случи".

Крум Зарков е един от естествените лидери на опозицията в БСП, смята Витанов и даде пример и с кмета на Перник - Станислав Владимиров, който е "естествен авторитет на място".


Трудно изпълнимо, но не е невъзможно до края на годината България да бъде приета в шенгенското пространство, такава прогноза направи Петър Витанов и обясни:

"Не трябва да се допуска по никакъв начин разделянето на България от Румъния и Хърватия за влизането в Шенген. За това активна роля трябва да играят нашите посланици, които трябва да проверят позицията на страните от ЕС по евентуално разделяне на трите държави и по евентуално тяхно неприемане в шенгенското пространство. Правителството трябва да не се съгласява с онова, което идва по линия на Съвета на ЕС, най-малкото да предложат едни проучвателни резерви, това ще е много силен сигнал, че за България приемането в Шенген е изключително важно. Политическите партии трябва да се ангажират много повече с процеса, декларацията на парламента е фасадна. До колкото знам ПП имат добри контакти с премиера на Нидерландия Марк Рюте, имат изградено взаимно доверие. ГЕРБ имат добри контакти с управляващата партия в Австрия, която също изрази резерви. Ние, като социалисти, виждаме негативна промяна в шведските социалдемократи, които вече не управляват, но могат да предотвратят нежелание в шведския парламент за неприемане на България в Шенген", заяви евродепутатът. 

Интервюто на Силвия Великова с Петър Витанов в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20