Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търговията с кръв просперира пред погледа на всички

Адв. Мария Петрова: Незаконно е болниците да искат бележки за дарена кръв

Отпадането на районирането при кръводаряването остава "добро намерение"

Снимка: БГНЕС

Незаконната търговия с кръв продължава да просперира. Отпадането на районирането при кръводаряването пък засега остава в графата "добри намерения". С проблема се сблъсква всеки при необходимост от спешно осигуряване на кръв за близък, приет за лечение в болница.
      

С този проблем се сблъсква и журналистът от БНР Диана Янкулова. Нейната майка е приета по спешност в болница "Пирогов" със счупен крак. Лекарите казват, че трябва да се направи спешна операция за смяна на тазобедрена става, за което са необходими двама кръводарители.

В Центъра по трансфузионна хематология започна ходенето по мъките, разказа Диана Янкулова за предаването "Хоризонт до обед". Тя самата не може да дарява кръв, затова прибягва до закупуването на такава:

"Имаше много предложения пред сградата на центъра. Не знаех какви са тарифите. Попитах колко взима един кръводарител. Мургавите момчета, които предлагаха услугата, казаха "Вие колко давате?", а аз споменах на лотариен принцип една сума от 100 лв. и разбрах, че тарифите са много по-високи, защото получих бурен смях. Започна се едно пазарене, което тръгна от 400 лв. на кръводарител. Дълго преговаряхме, докато стигнахме до обща цена за двама кръводарители от 500 лв.".

Когато получат поръчката, тези хора започват да звънят по телефоните и след известно време идва една група от млади хора от ромски произход, които получават указания и бележки с имената на хората, за които трябва да дарят кръв, след което го правят, разказа журналистът. Това се случва "под прозорците на кръвния център и на Второ РПУ". На никой в района това не му прави впечатление, добави тя. По думите й самите кръводарители са получили едва 70 лв. от сумата.

Защо тази дейност не се легализира от държавата, пита журналистът. В момента този черен пазар на кръв нито плаща данъци, нито може да бъде контролиран, нито цените могат да бъдат в прилични граници. За да оживееш, влизаш в дългове, а здравеопазването изобщо не е безплатно, дори за хората със здравни застраховки, каза със съжаление тя.

Според адв. Мария Петрова не е законна и практиката на болниците – да искат бележки за дарена кръв:

"Нито в закона, нито в наредбата, която регламентира начина, по който се дарява и разпределя кръвта след това по лечебните заведения, има подобно нещо. Гражданите трябва да знаят, че не са длъжни да носят тези бележки. Те не носят нито организационна, нито правна стойност на процеса по кръводаряване и след това разпределение на кръвните продукти".

За съжаление обаче, това е практика в цялата страна, добави адв. Петрова. Другият проблем са малкото кръводарители в страната и огромната нужда от кръв.

"Големият проблем в България е, че все по-малко дарителски кампании се организират и все по-често се прибягва до нерегламентирани практики", коментира адвокатът. По думите й продаването на кръв е престъпление, но твърде малко хора биха подали сигнал, защото са участници в това – всеки гледа да спаси живота на неговия близък. Според нея не трябва да се въвежда законна платена практика, в която човек да може да си набави кръв срещу заплащане:

"Това отваря капака на кутията на Пандора и рискуваме да започнем да си купуваме и органи, и други неща. Смятам, че не трябва да се стига до подобно нещо. Просто държавата трябва да организира по-добре начина, по който се провеждат кампаниите, а обществото да е по-информирано за смисъла от даряването".

От Министерството на здравеопазването обясняват, че ако човек има нужда от кръв, за него могат да дарят във всеки друг град. На практика обаче това не се случва у нас – много от кръвните центрове и болници настояват кръводарителите да са от града, където лежи болният, разказа журналистът Спас Крайнин, който направи проверка по въпроса.

Стефка Попова – учредител и председател на Българската организация за доброволно кръводаряване, посочи и друг голям проблем при платеното и роднинското кръводаряване - че хората са склонни да скрият своите противопоказания:

"Това е мечешка услуга, която си правим. Рисковете са тази кръв да не е безопасна. Кръвта освен налична, трябва да е и безопасна. Този, на когото сме платили да даде кръв, няма интерес да сподели своите противопоказания в кръвния център. В центъра изследват кръвта само за спин, хепатит и сифилис, всичко останало остава вътре в нея и се прелива на пациента. Ако той вчера е пил антибиотици или се е друсал, това не се хваща в кръвния център".

Още по темета чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестните блокади продължават в цяла Сърбия

Блокадите, за които призоваха протестиращите сръбски студенти, продължават в цялата страна. Снощи полицията задържа участници в демонстрациите в Крагуевац, Нови Сад и Белград. Нови блокади са обявени за следобед. От министерството на вътрешните работи предупредиха, че срещу всеки, който наруши закона, ще бъдат повдигнати обвинения, защото..

публикувано на 05.07.25 в 17:57

Над 320 дрона е използвала Русия срещу Украйна през изминалата нощ

Русия е изпратила над 320 дрона срещу Украйна през изминалата нощ, съобщиха украинските военновъздушни сили. Според тях западната Хмелницка област е била основната цел на атаката.  Управителят на Херсонска област Олександър Прокудин съобщи за поразени и жилищни сгради и единадесет ранени в областта. Газопровод, бензиностанция и частни превозни средства..

публикувано на 05.07.25 в 17:53

Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София

Броени часове след като в социалните мрежи бяха разпространени кадри, показващи как три момчета упражняват насилие над случайни минувачи, те бяха установени и задържани от служителите на СДВР.  Тримата са на възраст 15, 16 и 18 години. Проверката в регистрите на полицията е показала, че пълнолетният младеж е задържан в миналото за извършени кражби,..

публикувано на 05.07.25 в 17:27
Милорад Додик

Оттеглиха заповедта за арест на Милорад Додик

Съд в Босна и Херцеговина оттегли заповедта за арест на лидера на босненските сърби Милорад Додик.  По предложение на прокуратурата съдът в Сараево постанови, че вече няма основания за изпълнение на заповедта за арест и Додик, който е президент на Република Сръбска, е освободен условно. Додик беше издирван за участие в дейности, насочени към..

публикувано на 05.07.25 в 17:11

Турист почина в Рила планина

Три инцидента станаха на Седемте езера в съботния ден, когато броят на туристите по циркуса е голям, казаха за БНР от Спасителната служба в Дупница. Единият от случаите е фатален - 59-годишен мъж е починал в следствие на масиран инфаркт. На Седемте езера се качил и медицински хеликоптер, докато туристът все още имал признаци на живот, каза..

публикувано на 05.07.25 в 17:10

Пожар в най-големия търговски център в Румъния

Пожар избухна днес в най-големия търговски център в Румъния - АФИ Котрочени (AFI Cotroceni) в Букурещ и предизвика паника сред местните жители, които избраха мола, за да се спасят от жегата навън. За първи път това лято в сила е червен код за опасно горещо време. Това съобщи БТА. Пламъците обхванаха терасовидния покрив на сградата и предизвикаха гъст..

публикувано на 05.07.25 в 17:07

Трима ученици от Чепеларе получиха грамоти за върнато портмоне с 1400 лв.

Трима ученици от Чепеларе върнаха изгубено портмоне с 1400 лв. Доблестната постъпка на децата от Средно училище "Васил Дечев" в града стана повод за признание от МВР – Смолян. На 9 май сутринта в двора на училището си с шестокласникът Ивайло Ковачев и третокласниците Цветан Ковачев, и Мариана Генчева открили портмоне съдържащо около 1400 лева..

публикувано на 05.07.25 в 16:30