С този проблем се сблъсква и журналистът от БНР Диана Янкулова. Нейната майка е приета по спешност в болница "Пирогов" със счупен крак. Лекарите казват, че трябва да се направи спешна операция за смяна на тазобедрена става, за което са необходими двама кръводарители.
В Центъра по трансфузионна хематология започна ходенето по мъките, разказа Диана Янкулова за предаването "Хоризонт до обед". Тя самата не може да дарява кръв, затова прибягва до закупуването на такава:
"Имаше много предложения пред сградата на центъра. Не знаех какви са тарифите. Попитах колко взима един кръводарител. Мургавите момчета, които предлагаха услугата, казаха "Вие колко давате?", а аз споменах на лотариен принцип една сума от 100 лв. и разбрах, че тарифите са много по-високи, защото получих бурен смях. Започна се едно пазарене, което тръгна от 400 лв. на кръводарител. Дълго преговаряхме, докато стигнахме до обща цена за двама кръводарители от 500 лв.".
Когато получат поръчката, тези хора започват да звънят по телефоните и след известно време идва една група от млади хора от ромски произход, които получават указания и бележки с имената на хората, за които трябва да дарят кръв, след което го правят, разказа журналистът. Това се случва "под прозорците на кръвния център и на Второ РПУ". На никой в района това не му прави впечатление, добави тя. По думите й самите кръводарители са получили едва 70 лв. от сумата.
Защо тази дейност не се легализира от държавата, пита журналистът. В момента този черен пазар на кръв нито плаща данъци, нито може да бъде контролиран, нито цените могат да бъдат в прилични граници. За да оживееш, влизаш в дългове, а здравеопазването изобщо не е безплатно, дори за хората със здравни застраховки, каза със съжаление тя.
Според адв. Мария Петрова не е законна и практиката на болниците – да искат бележки за дарена кръв:
"Нито в закона, нито в наредбата, която регламентира начина, по който се дарява и разпределя кръвта след това по лечебните заведения, има подобно нещо. Гражданите трябва да знаят, че не са длъжни да носят тези бележки. Те не носят нито организационна, нито правна стойност на процеса по кръводаряване и след това разпределение на кръвните продукти".
За съжаление обаче, това е практика в цялата страна, добави адв. Петрова. Другият проблем са малкото кръводарители в страната и огромната нужда от кръв.
"Големият проблем в България е, че все по-малко дарителски кампании се организират и все по-често се прибягва до нерегламентирани практики", коментира адвокатът. По думите й продаването на кръв е престъпление, но твърде малко хора биха подали сигнал, защото са участници в това – всеки гледа да спаси живота на неговия близък. Според нея не трябва да се въвежда законна платена практика, в която човек да може да си набави кръв срещу заплащане:
"Това отваря капака на кутията на Пандора и рискуваме да започнем да си купуваме и органи, и други неща. Смятам, че не трябва да се стига до подобно нещо. Просто държавата трябва да организира по-добре начина, по който се провеждат кампаниите, а обществото да е по-информирано за смисъла от даряването".
От Министерството на здравеопазването обясняват, че ако човек има нужда от кръв, за него могат да дарят във всеки друг град. На практика обаче това не се случва у нас – много от кръвните центрове и болници настояват кръводарителите да са от града, където лежи болният, разказа журналистът Спас Крайнин, който направи проверка по въпроса.
Стефка Попова – учредител и председател на Българската организация за доброволно кръводаряване, посочи и друг голям проблем при платеното и роднинското кръводаряване - че хората са склонни да скрият своите противопоказания:
"Това е мечешка услуга, която си правим. Рисковете са тази кръв да не е безопасна. Кръвта освен налична, трябва да е и безопасна. Този, на когото сме платили да даде кръв, няма интерес да сподели своите противопоказания в кръвния център. В центъра изследват кръвта само за спин, хепатит и сифилис, всичко останало остава вътре в нея и се прелива на пациента. Ако той вчера е пил антибиотици или се е друсал, това не се хваща в кръвния център".
Още по темета чуйте в звуковия файл.
Лекари, счетоводители, журналисти и повечето професии, които изискват висока квалификация, ще бъдат най-силно засегнати от масовото въвеждане на изкуствения интелект. Това стана ясно на организирана от КНСБ национална конференция на тема "За сигурно бъдеще в зелените и дигитални промени”, посветена на 35-годишнината на синдиката. Във форума..
Дипломатът от кариерата в Държавния департамент на САЩ Сюзън Фалатко пристигна в София на 18 февруари, за да поеме функцията на временно управляващ посолството на Съединените щати в София, съобщават от дипломатическата мисия. Сюзън Фалатко е член на Висшата външна дипломатическа служба и дипломат от кариерата с двадесет и шест години опит в Държавния..
Парламентарната енергийна комисия прие на второ четене проектозакона за предоставяне на финансова подкрепа от страна на държавата на битовите потребители, останали без ток по коледните и новогодишните празници. НС прие на първо четене законопроект за подкрепа на потребителите, останали без ток Парите, които ще бъдат отпуснати от Фонда за..
Община Силистра прави първа стъпка за изграждане на Индустриален парк - на заседание на Общинския съвет в края на месеца ще бъде разгледана докладна записка за замяна на 378 декара, собственост на Професионалната земеделска гимназия, срещу 480 дка, собственост на Общината, като разликата е заради уравняване на категорията. Начинът на трайно ползване на..
Папа Франциск отменя участието си в събитията през уикенда заради влошеното си здравословно състояние, съобщиха от Ватикана, цитирани от АФП. 88-годишният предстоятел на Римокатолическата църква страда от инфекция на дихателните пътища от повече от седмица. В петък той бе приет за лечение в болница "Джемели" в Рим. Говорителят на..
Община Котел обяви 18 и 19 февруари за неучебни заради падналия сняг и трудното придвижване по пътищата. Учебният процес няма да бъде прекъснат само в Националното училище по фолклорни изкуства "Филип Кутев", защото на учениците не се налага да пътуват, тъй като живеят в общежитие. Във всички останали общини в Сливенска област учебният..
Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала на 80-годишна възраст, съобщиха нейни близки. Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..