Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща на Вишеградската четворка ще обсъди и шал на Орбан с карта на "Велика Унгария"

Снимка: ФБ на Виктор Орбан

Лидерите на Вишеградската група се събират днес в Източна Словакия. В групата са Словакия, Чехия, Полша и Унгария. Те споделят обща позиция по въпроси като миграцията в ЕС, но имат и разногласия по теми като войната в Украйна.

Чешкият премиер Петър Фиала заяви, че очаква шалът с щампа на картата на "Велика Унгария", с който унгарският Виктор Орбан се появи на футболен мач, да бъде коментиран на започващата днес среща на върха на Вишеградската група.

Проявата на Орбан предизвика недоволството на Украйна и Румъния, както и на други държави.

Картата на "Велика Унгария показва стари имперски територии, съществували преди разпадането на Австро-Унгария в резултат на Първата световна война. Тези стари унгарски територии включват части от Румъния и Унгария, но и днешните Австрия, Хърватия, Сърбия и Словакия.

Румъния реагира с "твърдо неодобрение" на поведението на Орбан в послание до унгарския посланик в Букурещ.

В протеста в понеделник румънското външно министерство заяви, че "ревизионистки изяви, без значение от формата им, са неприемливи, те противоречат на сегашните реалности и ангажименти, поети съвместно от Румъния и Унгария".

Украйна поиска официално извинение.

Говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко каза, че Киев е привикал посланика на Унгария, "който ще бъде информиран за неприемливия акт на Виктор Орбан".

"Представянето на ревизионистки идеи в Унгария не допринася за развитието на украинско-унгарските отношения и не отговаря на принципите на европейската политика", посочи той във Фейсбук.

В страницата на Орбан във Фейсбук има видео, на което той поздравява унгарски футболисти и е с шала, носен от него на мача между Унгария и Гърция в неделя.

Премиерът казва на националния тим, че е "отбор на всички унгарци, независимо къде живеят". Орбан казва още: "Футболът не е политика. Нека не се търси нещо, което го няма."

Около 1,2 милиона унгарци живеят в Румъния и около 150 000 в Западна Украйна.

Би Би Си отбелязва, че и преди е имало напрежение заради усилията на Орбан да утвърждава унгарската идентичност в двете страни.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45
Изглед към Единбургския замък, Шотландия.

Във Великобритания планират въвеждане на туристическа такса

Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..

публикувано на 25.11.24 в 09:35