Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатът Стоян Георгиев съхранява част от американски бомбардировач B-24 Либърейтър

Стоян Георгиев
Снимка: Незабравка Кирова
Част от американски бомбардировач B-24 Либърейтър, свален през Втората Световна война, намерена край силистренското село Поляна, съхранява народният представител от „Продължаваме Промяната“ Стоян Георгиев.
По серийния номер той успява да намери информация за самолета от документи в Американските военни архиви, които потвърждават, че този самолет наистина е летял в небето над Силистра и именно тук е бил свален от немски изтребител.
Част от самолет  Снимка: Незабравка КироваСтоян Георгиев е професионален летец, чиято кариера започва преди 40 години. Негова е една от първите фирми за селскостопанска авиация у нас. Собственик е на учебен авиационен център и обучени от него професионални пилоти летят като командири на самолети в гражданската авиация.
Лопатата от витлото на В-24   Снимка: Незабравка КироваЗатова и към него се обръщат с въпрос дали проявява интерес, към намерено парче желязо по време на оран, разказа самият той.

"И се оказа, че е лопата от самолет".

Документите, които намира в база данни на архива на американските военновъздушни сили, са били разсекретени през 1973-та година. Там е описана цялата информация за конкретната бойна машина, за полетите ѝ, има схема и на битката във въздушното пространство. Става въпрос за бомбардировач B-24 Либърейтър, наричан още „Летящ ковчег“.
Следите от куршуми   Снимка: Незабравка КироваЗа случилото се през 1944 година над Силистра разказва учителят и общественик Георги Мъров, който вече не е между живите. Спомените му се пазят като публикация в социалните мрежи, на която попада и Стоян Георгиев.

"Небето над Силистра се тресеше от боботене. Неканените гости преминаваха към нашето въздушно пространство без да бъдат смущавани от противовъздушната отбрана. За бомбардировачите българското небе беше безопасно. Те си свършиха спокойно работата и си отиваха в Италия, откъдето излита отново".

Част от американски бомбардировач Боинг Б-17, свален през Втората Световна война, намерена край силистренското село Поляна, съхранява народният представител от „Продължаваме Промяната“ Стоян Георгиев.

По серийния номер той успява да намери информация за самолета от документи в Американските военни архиви, които потвърждават, че този самолет наистина е летял в небето над Силистра и именно тук е бил свален от немски изтребител.

В Щатските архиви има данни и от разпитите на пилотите, след завръщането им в Америка през 1945 година. Екипажът на самолета е бил десетчленен. Един от тях е бил ранен по време на атаката от немските изтребители  - подпоручик Робърт Грубер.

"На 24 юни 1944 самолет от 450-та бомбардировъчна група летяла за бомбардиране на цели на рафинерията. След хвърляне на бомби над целта на височина около 21 хиляди фута, около 7 хиляди метра височина ги атакуват румънски и германски изтребители".

Екипажът на В-24, паднал край силистренското село Попина Снимка: Незабравка Кирова
Пленените авиатори от Силистра са прехвърлени в гарнизонния арест в Русе. От там, освен Грубер , който остава на лечение в Русенската военна болница, те са откарани с влак на 10 юли 1944 г. в Шуменския лагер, разказа Стоян Георгиев.

Силистра е била на трасето между авиобазата на американците и рафинерията в Плоещ, Румъния, откъдето Вермахта се е снабдявал с петрол. И именно от акция там се е завръщал този бомбардировач.

Доказателствата са категорични, че реликвата е част именно от падналия край Силистра B-24 Либърейтър.

"Много ценен артефакт".

Категоричен е, че няма намерение да продава ценния артефакт.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57