Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще предприеме ли Ердоган нова сухопътна операция в Сирия в настоящия геополитически контекст?

Снимка: Reuters, архив

"По темата за конфликта в Сирия няма единомислие между Москва и Вашингтон. Те са категорично в двете противоположни посоки и по отношение на кой и как ще управлява зоните в Североизточна, Източна и част от Северна Сирия. Да, една сухопътна операция на Турция изисква координация с руските сили, тъй като те са значими сили в този регион на Сирия, а и кюрдските милиции отдавна са в преговори с Русия и с режима на Башар Асад". 

Коментара направи пред БНР военният анализатор и журналист Руслан Трад и подчерта, че разговорът за случващото се в Сирия трябва да бъде сложено в контекста на войната на Русия в Украйна, "тъй като напрежението избива и по тази линия".

Руслан Трад

През изминалата седмица турският президент Реджеп Ердоган може би анонсира провеждането на нова турска операция в Северна и Североизточна Сирия. Поводът и целта остават непроменени - Анкара смята Сирийските демократични сили, доминирано от кюрди обединение, което контролира големи части от района, за свързано с кюрдските сепаратистки движения в Турция и кървавия атентат в Истанбул по-рано този месец.

В отговор на атентата Турция започна масирана въздушна кампания спрямо Северна Сирия, при която загинаха много кюрдски бойци, преди това съюзни на Запада в борбата с "Ислямска държава" в Сирия. Имаше и цивилни жертви, както и ответни удари срещу позиции на Турция и свързани с нея групировки. На много места, включително и пред турското посолство в София, видяхме демонстрации в подкрепа на кюрдската автономия. 

Ще предприеме ли в крайна сметка турският президент нова сухопътна операция в Сирия в настоящия геополитически контекст?

Според Руслан Трад няма да има скоро сухопътна операция на Турция, която да е от вида на проведената през 2019-а година.

"В контекста на ескалацията, която Турция в момента извършва, е много трудно да се определи точно какво имат предвид под терористи и кои ще бъдат целите на евентуална такава операция".

Изследователят на автономистки движения Явор Тарински коментира в предаването "Нещо повече", че кюрдската автономия в Северна Сирия е оцеляла при предишните турски офанзиви:

"Продължава да функционира и дори имаме примери за територии, които са извън Североизточна Сирия, които също са поели по пътя на демократичната автономия. Там също се прилага политическият модел, който кюрдското движение нарече демократичен конфедерализъм, т.е. управлението се извършва от долу - нагоре. Военните операции, които Турция предприе през 2021, 2018 и 2019 г. все пак са оставили своя отпечатък".

Явор Тарински

Интервюто на Константин Мравов с Руслан Трад и Явор Тарински в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Заместник градският прокурор на София Десислава Петрова (вляво)

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за наказания и това е проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36