Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Андонова, П.У.Л.С.: Държавата тотално се провали

В омагьосания кръг на домашното насилие - защо жертвите се чувстват в безизходица?

Адвокат Милена Миткова: Механизмът на ограничителната заповед не работи

Снимка: Pixabay

Хората, които живеят в ситуация на домашно насилие, изпитват силен страх и вина, не вярват, че някой може да им помогне. Упражняващият насилие много често спекулира с това и заплашва.

Това обясни пред БНР Юлия Андонова от фондация П.У.Л.С.

По думите ѝ всяка трета българка е пострадала от някаква форма на домашно насилие.

Случаите почти не се докладват, защото хората не вярват, че има кой да им помогне, отбеляза Андонова.

Десетина организации в страната предоставят безплатна кризисна подкрепа, изтъкна тя.

"Държавата тотално се провали, няма адекватна политика по отношение на хората, пострадали от насилие, по отношение на политиката за превенция."

В страната ни има едва 8 кризисни центъра, от които 6 са специализирани в оказването на помощ за пострадали от насилие, уточни Андонова и даде пример с невъзможността жена от малко населено място, отдалечено от такъв център, да бъде подкрепена.

Законът за защита от домашното насилие спешно се нуждае от промени, смята Юлия Андонова.

Броят на хората, търсещи помощ, не се променя, той е доста висок, сподели тя и насърчи нуждаещите се да се обърнат към някоя от организациите, които работят в тази сфера.

Правните услуги са скъпи, пострадалите от насилие имат затруднен достъп до защита, каквато законът предлага, огласи друг проблем Андонова.

Много от адвокатите работят буквално про боно, когато става въпрос за лица в неравностойно положение, каза в предаването "Хоризонт до обед" адвокат Милена Миткова, която е водила дела за домашно насилие.

В момента не се прилагат на практика мерките, разписани в Закона за домашното насилие, допълни тя.

Винаги първа е психологическата подкрепа и помощ. Завеждането на дело е почти последна стъпка от пътя, по който една жертва на домашно насилие разчупва модела, в който живее, коментира адвокат Миткова.

Механизмът на ограничителната заповед не работи, подчерта тя. По думите ѝ когато насилникът не спазва заповедта, жертвата няма много полезни ходове.

В МВР не се провеждат обучения за реакция при домашно насилие, е друг проблем, който открои адвокат Миткова.

В "белите страни" при подаване на сигнал за домашно насилие насилникът се извежда от дома и чак след това се извършват необходимите дейности да се установи има ли насилие и как е извършено. Това действа дисциплиниращо на насилниците, изтъкна Милена Миткова.

Според нея "в нашето общество домашното насилие е нещо нормално".

Повече детайли по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59