"След решението на Конституционния съд аз съм в положението на онзи, който спокойно може да посочи с пръст и да каже: "Аз тогава нали ви казах!". Още като министър предупредих тогава, че ще падне това решение в КС. И точно с този мотив се съгласих да има такова решение, в което Народното събрание ще разглежда като един счетоводител работата на АПИ - фактура по фактура и бележка по бележка. Можете да си представите какво флагрантно нарушение на Конституцията е това".
Това заяви пред БНР Гроздан Караджов, министър на регионалното развитие в правителството на Кирил Петков, във връзка с решението на Конституционния съд, с което обяви за противоконституционно решението на 47-ото Народно събрание, с което беше разпоредено да бъдат платени половината от парите по договорите за пътно поддържане. С произнасянето на конституционните съдии то става невалидно от момента на приемането му, тоест със задна дата.
Той формулира няколко извода от случилото се през последните месеци:
"Стана ясно на всички личната и политическа несъстоятелност на т.нар. харвардска група. Тази "харвардска школа" мина през Конституцията по този начин - тези текстове се писаха на техните компютри от техните юристи. Второто - всички лъжи, които се изсипаха срещу мен, че съм искал да плащаме пари и едва ли не така ще се облагодетелстват фирмите с чекмеджетата. Това се разобличи от решението на КС. ... Решението на КС много ясно казва, че тези средства се дължат. Когато станах министър, единствената папка, която ми остави моят предшественик г-жа Комитова, беше папката със сключените споразумение с пътностроителните фирми. Там всичко беше описано и прието от УС на АПИ. Т.е. възложителят на три нива - местно, централно управление и Управителният съвет - беше прегледал и сверил, че тези обекти са приети и че тези средства се дължат. Шансовете на когото и да било на моето място, са никакви в един служебен спор. Това нещо Кирил Петков и Асен Василев го знаеха. Аз още декември 2021 г. им занесох тази папка и ги попитах какво ще правим. Тогава тази великолепна харвардска школа измисли т.нар. междуведомствена група, която отново да проучва някакви неща, без да има правомощия за това. В последствие се измисли това противоконституционно решение на Народното събрание, което падна сега в КС. Третото нещо, което трябва да знаят българските граждани, е, че всеки ден се трупат и ще трябва да платим по 150 хил. лева лихви. Това са над 5 млн. лева за месец".
Интервюто на Диана Янкулова с Гроздан Караджов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Стимули за завръщане на българи емигранти са разработени от екипа на Програма "Развитие на човешките ресурси". Новата схема "Избирам България" е насочена и към хора, които биха се преселили от големи в по-малки селища с до 50 хиляди души население. През последните 35 години над 2,5 милиона души са напуснали страната ни. Новата схема..
На 9 юни град Монтана отбелязва своя празник. "Свети Дух" се чества 51 дни след Великден, в деня след празника Петдесетница и винаги е в понеделник. На този празник православната църква почита едно от трите лица на Светата Троица. Светия Дух се изобразява в християнската традиция като гълъб. Монтана чества своя празник от 1936 година..
Двата доклада (конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ – б.р.) са радост за властимащите и тревога за хората. Защото всеки българин знае по джоба си, че инфлацията, официално декларираната е 2,7%, но всеки българин знае, че реално тя е много повече. И вие виждате, че самите доклади не пестят забележки и се застраховат от всевъзможни рискове. Те са ясно..
Малко след абитуриентските балове ще разгледаме как през годините се изменят тенденциите и възможностите в избора на официалните и ежедневните облекла в зависимост от политическите ценности в България. За това разказват няколко събеседници от различни сфери, сред които археологът и преподавател Момчил Кузманов, дизайнерката Мира..
Президентът Румен Радев заминава на официални посещения в Казахстан и Узбекистан. В рамките на двете визити българският държавен глава ще проведе срещи на най-високо равнище и ще вземе участие в икономически форуми. В делегацията на президента са представители на български компании от областта на иновациите, индустрията, високите технологии и..
Трийсетгодишна българка е ранила с нож минувачи в германския град Мюнхен, съобщи "Билд". Нападението е било извършено около 20 ч. местно време вчера в района, където ежегодно се провежда световноизвестният бирен фестивал "Октоберфест". Полицията съобщи за двама души, които са били обект на атаката от страна на живеещата в района нападателка -..
Принцът на Уелс ще призове световните лидери и бизнес общността да "мислят мащабно" и "спешно", за да се справят с потенциално катастрофалните щети, нанасяни на световните океани. Призивът на принц Уилям за действие идва, след като той се появи заедно с известния естественик сър Дейвид Атънбъро във видеоклип в социалните медии, за да говори за..
Улица "Тимок" в Силистра отново е под заплаха заради активно свлачище. През 2009 година участък от около 35 метра е бил укрепен с финансиране в размер..
"Режимът на Путин непременно ще се срути и ние трябва да изготвим пътна карта за периода след него, защото нямаме право да допускаме грешките от..
Тази вечер ученици организират Младежки Арт Фестивал "Цветовете на Плевен", едно събитие на Сдружение "ОбзорАрт" , подкрепено от Община Плевен...