На кованата желязна врата може да се прочете график за посещенията. Има часове, когато в музея и прилежащите му 3 работилници идват деца, за да се запознаят с непознати за тях техники за рисуване. По друго време, местни художници могат да се възползват от печатните машини и съоръжения, за да отпечатат свои творби или да създадат свои дизайнерски уникати, но има и часове, срещу които пише - „терапия“. Това е едно от местата в града, където хора с различни проблеми биват лекувани с изкуство.
"На практикуми обучаваме как да се правят разнообрази по вид отпечатъци и графики, предназначени за всяка възраст: за деца, за семейства, но най-голям успех има сред възрастните. Всеки може да избера своя формат. Имаме машина за отпечатване на графики. Имаме зала, в която се изготвят отпечатъците или с готови печатчета се украсяват албуми, тетрадки, книги. Най- голям успех има работилницата на покрива, където се изучава китайска техника за отпечатване върху коприна. Тя е подходяща и за плат, кожа и хартия. Привлекли сме специалисти от различни области, защото считаме, че изкуството на графиката е твърде интересно и разнообразно. Например има любители, които идват за единични уроци по дадена техника за 2 часа и половина и преценяват дали искат по-подробно да се запознаят с нея и да преминат курс за обучение. Това е процес на творчество. Имаме и целогодишни курсове. Прието е оттук никой да не си тръгне „с празни ръце“, каза директорът за специалните мероприятия и самата тя творец Шарон Венуш.
В Европа изкуството на графиката е много популярно. В Израел- не чак толкова. Затова модератори на групи за работа с възрастни хора, каквито съществуват към всеки пенсионерки клуб в града са се насочили точно към него за да заинтересуват хората от третата възраст и да се опитат чрез него да им помогнат да преодолеят проблемите си. А след като остареят хората се чувстват понякога безсилни да изразят това, което таят в себе си. А то е тъгата от загубата на близки хора, чувството за самота и страх от неизвестното бъдеще, безсилието да се справят с уж обикновени неща, които преди са били по силите им, вече не ги могат, намаляване на паметта. Когато към тези „редови“ старчески проблеми се прибави и стресът, че скоро те или близки хора са били диагностицирани за неизлечима болест, чувството за безнадежност, за незаслужена присада без право на обжалване е ужасно. Точно за такива хора има часове в работилниците на музея Щрук в Хайфа. За тях заниманията с изкуство, каквото в младостта си почти не са познавали е и предизвикателство и лечение. Тези, които имат двигателни или ментални проблеми могат само да поставят печатчета за украса на подвързия на тетрадки или книга, например. Но тези, чието физическо и ментално здраве е съхранено, биват насърчавани сами да рисуват. Не е необходимо това да са шедьоври. Често пъти в рисунките им специалистите могат да видят това, което ги гнети и да се опитат да им помогнат. Друг път самото рисуване, което е и под звуците на познати и любими песни от младостта им, успокоява. Курсът е от няколко месеца, или дори година. Най-добрите от сътворените графики биват отпечатвани.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..