Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как живеят в пострадалите от наводненията карловски села през зимата?

Никола Рахнев: Никой доброволец не може да свърши работата на държавата

Снимка: БГНЕС

Как живеят през зимата пострадалите от наводненията в карловските села Богдан, Слатина и Каравелово?

"Най-добрата помощ е навременната помощ. Държавата не се справи адекватно в тази ситуация. До шестия ден на трагедията не беше посещавано нито едно домакинство от представител било на община, било на държава. На шестия ден са минали да видят дали са живи. Организацията с техниката, която разчистваше, беше трагична месеци наред", сподели своите впечатления Никола Рахнев от Гората.БГ, който се е включил като доброволец.

Държавата имаше много какво да направи. Организацията от 2 до 6, би била около 2 и половина, заяви той.

По думите му улиците все още са кални и при дъжд се превръщат в кални реки, по тях зеят и огромни кратери.

"Домовете са изчистени, както и по-голямата част от наносите по улиците. Калта достигаше буквално до тавана на приземните етажи. На повечето места е много трудно да се правят ремонти, тъй като влагата в стените  е твърде много. Малка част от хората са си направили някакви ремонти, макар и временни, за да могат да живеят там."

Снимка: Кристина Костова

Ползват се не повече от пет от предоставените фургони, останалите хора са намерили друго решение, посочи Никола Рахнев.

"Фургоните не са захранени с вода. Представете си бихте ли живели на такова място. Те са тесни, с нисък таван, слабо изолирани, което означава огромни разходи за отопление. Доста непригодни се оказаха тези фургони."

Рахнев си спомня как в началото на доброволческата кампания в помощ на пострадалите села не е имало "базови средства, с които да се рине калта" и се е наложило да купуват над 1000 кофи, над 2000 чифта ръкавици, стотици лопати, над 50 строителни колички и 500 чифта гумени ботуши.

"След това имаше нужда от отоплителни уреди, зимата напредна. Закупихме и 75 електрически конвектора преди да дойдат дървата."

448 200 лева събрани от платформата Гората.БГ дарения са били раздадени под формата на ваучери за мебели и строителни материали, уточни Рахнев. Това прави по 1 800 лева на близо 250 пострадали къщи в трите села. Помощта е била раздадена след обходи и съставени списъци, а отчетността е публична, стана ясно от думите му. Дарителите са 2800.

Равносметката на Никола Рахнев гласи, че държавата трябва да си свърши работата, защото никой доброволец не може да асфалтира улиците или да възстанови разрушен мост или детска градина.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58