"Най-добрата помощ е навременната помощ. Държавата не се справи адекватно в тази ситуация. До шестия ден на трагедията не беше посещавано нито едно домакинство от представител било на община, било на държава. На шестия ден са минали да видят дали са живи. Организацията с техниката, която разчистваше, беше трагична месеци наред", сподели своите впечатления Никола Рахнев от Гората.БГ, който се е включил като доброволец.
Държавата имаше много какво да направи. Организацията от 2 до 6, би била около 2 и половина, заяви той.
По думите му улиците все още са кални и при дъжд се превръщат в кални реки, по тях зеят и огромни кратери.
"Домовете са изчистени, както и по-голямата част от наносите по улиците. Калта достигаше буквално до тавана на приземните етажи. На повечето места е много трудно да се правят ремонти, тъй като влагата в стените е твърде много. Малка част от хората са си направили някакви ремонти, макар и временни, за да могат да живеят там."
Ползват се не повече от пет от предоставените фургони, останалите хора са намерили друго решение, посочи Никола Рахнев.
"Фургоните не са захранени с вода. Представете си бихте ли живели на такова място. Те са тесни, с нисък таван, слабо изолирани, което означава огромни разходи за отопление. Доста непригодни се оказаха тези фургони."
Рахнев си спомня как в началото на доброволческата кампания в помощ на пострадалите села не е имало "базови средства, с които да се рине калта" и се е наложило да купуват над 1000 кофи, над 2000 чифта ръкавици, стотици лопати, над 50 строителни колички и 500 чифта гумени ботуши.
"След това имаше нужда от отоплителни уреди, зимата напредна. Закупихме и 75 електрически конвектора преди да дойдат дървата."
448 200 лева събрани от платформата Гората.БГ дарения са били раздадени под формата на ваучери за мебели и строителни материали, уточни Рахнев. Това прави по 1 800 лева на близо 250 пострадали къщи в трите села. Помощта е била раздадена след обходи и съставени списъци, а отчетността е публична, стана ясно от думите му. Дарителите са 2800.
Равносметката на Никола Рахнев гласи, че държавата трябва да си свърши работата, защото никой доброволец не може да асфалтира улиците или да възстанови разрушен мост или детска градина.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В Бесарабия, Одеска област на Украйна, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса Светослав Иванов...
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..