Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РЗИ-София: Епидемичната обстановка по отношение на инфекциите в София е спокойна

Проф. Кожухарова: Не бива да се създават страхове за скарлатината

Масовата употреба на антибиотиците е нож с две остриета, подчерта епидемиологът

Снимка: БГНЕС

Превантивно даване на антибиотици не е правилно, заяви пред БНР епидемиологът проф. Мира Кожухарова в коментар на тревожните новини от Великобритания, където вече 9 деца станаха жертва на бактериална инфекция. На Острова имат намерение да започнат да се дават превантивно антибиотици в училищата, където има случаи на заразявания.

"Данните, свързани с инфекциозни заболявания винаги са притеснителни. Агенцията по здравна сигурност на Великобритания сочи, че през този сезон имат много по-голям брой случаи на болни от скарлатина, което е процентно свързано с увеличаване на броя на инвазивните инфекции", коментира тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Проф. Кожухарова припомни, че стрептококите от група А са много масово разпространени бактерии. С тях всички се срещаме през целия си живот непрекъснато, добави тя и обясни:

"В огромния процент от хората те въобще не предизвикват симптоми. Обикновено предизвикват леки заболявания от типа на ангина, фарингит, може да се развие и скарлатина".

Според нея масовото разпространение на стрептококи не е предизвикано от отслабен имунитет, а е свързано с изолацията покрай пандемията от Ковид-19.

Проф. Кожухарова подчерта, че винаги има смъртни случаи:

"Във Великобритания в момента просто имат по-голям брой смъртни случаи. В годините преди пандемията винаги е имало, включително и при деца. Инвазивната стрептококова инфекция може да бъде смъртоносна не само за деца, а за всички възрастови групи. Смъртни случаи винаги е имало, но когато има много по-голям брой заболели, във всички случаи може да очакваме, че и смъртните случаи ще бъдат повече".


Превантивно даване на антибиотици не е правилно, категорична е тя. В България при случай на огнище на скарлатина първо се предприема изследване на контактните, обясни епидемиологът и добави, че само при хората, при които се докажат стрептококи, се прилага антибиотично лечение.

"Масово да се дава антибиотик на всеки, може да повлияе на стрептококите, но крайният ефект няма да бъде добър с оглед на рискове от създаване на резистентност и то не на стрептококите, които към момента са чувствителни на 100% на лечение с пеницилин. Пеницилинът си остава сигурно средство срещу стрептококи от група А. /…/ Масовата употреба на антибиотиците е нож с две остриета и такова решение трябва много внимателно да се претегли".

Всяка година в България има 4-5 хил. случая на регистрирани заболявания на скарлатина, посочи проф. Кожухарова и добави, че не бива да се създават никакви страхове в тази посока.

Седмичната оперативна информация от РЗИ-София показва, че епидемичната обстановка в София е спокойна по отношение на инфекциите.

Ситуацията във Великобритания:

Припомняме, че вече девет деца във Великобритания станаха жертва на бактериална инфекция. Загрижеността на британските здравни власти е изключително голяма.

Бактериалните инфекции се причиняват от стрептококи от група А, точно както е това при скарлатината. Актуалните насоки на Обединеното кралство за огнищата на скарлатина от месец октомври постановяват, че антибиотици могат да се използват за предотвратяване на нови случаи в училища, но решение за това трябва да бъде взето от местните медицински екипи за всеки конкретен случай.

В Обединеното кралство по принцип много рядко се изписват антибиотици, особено пък по-масово, тъй като се смята, че това може да доведе до резистентност към сериозни инфекции сред населението. Професор Адам Фин, специалист по педиатрия в университета в Бристол, заяви за Би Би Си, че високата летва за използване на антибиотици обаче сега може да бъде занижена.

„Стандартните насоки са, че чакате два случая в институция като училищата, преди да излезете с решение за антибиотици, но като се има предвид броят на смъртните случаи и голямата тревога в момента, тези насоки могат да бъдат коригирани и можем да видим по-широка употреба на антибиотици“, каза професор Фин.

Министърът, който отговаря за училищата Ник Гиб също заяви, че прибягването до антибиотици и вземането им и от деца, които нямат симптоми, но са в огнищата на зараза, е реална опция, като въпросът вече е бил обсъден в Камарата на лордовете.

Междувременно от своя страна заместник-министърът на здравеопазването Мария Колфийлд заяви, че няма недостиг на антибиотици. „Искаме да успокоим родителите, чиито деца имат симптоми и които се нуждаят от помощ. Общопрактикуващите лекари и Бърза помощ са напълно готови да окажат максимално съдействие“, изтъкна Мария Колфийлд.

Иначе здравните експерти продължават да призовават родителите и лекарите да бъдат бдителни за появата на симптоми, както и за увеличаване на случаите, защото нивото на заразяване е много по-високо от предишни години по това време на годината. Има различни теории защо това е така. Едната е, че в резултат на пандемията от Ковид-19 и изолацията на децата се е стигнало до отслабване на имунната им система. Според друга пък това е страничен ефект от облекчаване на пандемичните ограничения, довели до по-голям физически контакт и по-лесно разпространение на инфекциите.

Статистиката показва, че за седмицата от 14 до 20 ноември са регистрирани 851 случая на скарлатина, докато предишните години за същото време е имало средно по 186 случая.

Стрептокотите от група А причиняват различни заболявания. Често симптомите са незначителни – възпалено гърло и кожни обриви, което се лукава с антибиотици. Някои заразени обаче развиват скарлатина със сериозни кожни обриви и симптоми като при грип с висока температура. Много рядко стрептококите от група А обаче причиняват инвазивна бактериална инфекция, която може да бъде смъртоносна. В тези случаи температурата надхвърля 38 градуса и се съпътства от сериозна мускулна болка. Тогава е абсолютно наложителна медицинска помощ.


Цялото интервю и репортажа от Великобритания чуйте в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00