Превантивно даване на антибиотици не е правилно, заяви пред БНР епидемиологът проф. Мира Кожухарова в коментар на тревожните новини от Великобритания, където вече 9 деца станаха жертва на бактериална инфекция. На Острова имат намерение да започнат да се дават превантивно антибиотици в училищата, където има случаи на заразявания.
"Данните, свързани с инфекциозни заболявания винаги са притеснителни. Агенцията по здравна сигурност на Великобритания сочи, че през този сезон имат много по-голям брой случаи на болни от скарлатина, което е процентно свързано с увеличаване на броя на инвазивните инфекции", коментира тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
Проф. Кожухарова припомни, че стрептококите от група А са много масово разпространени бактерии. С тях всички се срещаме през целия си живот непрекъснато, добави тя и обясни:
"В огромния процент от хората те въобще не предизвикват симптоми. Обикновено предизвикват леки заболявания от типа на ангина, фарингит, може да се развие и скарлатина".
Според нея масовото разпространение на стрептококи не е предизвикано от отслабен имунитет, а е свързано с изолацията покрай пандемията от Ковид-19.
Проф. Кожухарова подчерта, че винаги има смъртни случаи:
"Във Великобритания в момента просто имат по-голям брой смъртни случаи. В годините преди пандемията винаги е имало, включително и при деца. Инвазивната стрептококова инфекция може да бъде смъртоносна не само за деца, а за всички възрастови групи. Смъртни случаи винаги е имало, но когато има много по-голям брой заболели, във всички случаи може да очакваме, че и смъртните случаи ще бъдат повече".
Превантивно даване на антибиотици не е правилно, категорична е тя. В България при случай на огнище на скарлатина първо се предприема изследване на контактните, обясни епидемиологът и добави, че само при хората, при които се докажат стрептококи, се прилага антибиотично лечение.
"Масово да се дава антибиотик на всеки, може да повлияе на стрептококите, но крайният ефект няма да бъде добър с оглед на рискове от създаване на резистентност и то не на стрептококите, които към момента са чувствителни на 100% на лечение с пеницилин. Пеницилинът си остава сигурно средство срещу стрептококи от група А. /…/ Масовата употреба на антибиотиците е нож с две остриета и такова решение трябва много внимателно да се претегли".
Всяка година в България има 4-5 хил. случая на регистрирани заболявания на скарлатина, посочи проф. Кожухарова и добави, че не бива да се създават никакви страхове в тази посока.
Седмичната оперативна информация от РЗИ-София показва, че епидемичната обстановка в София е спокойна по отношение на инфекциите.
Ситуацията във Великобритания:
Припомняме, че вече девет деца във Великобритания станаха жертва на бактериална инфекция. Загрижеността на британските здравни власти е изключително голяма.
Бактериалните инфекции се причиняват от стрептококи от група А, точно както е това при скарлатината. Актуалните насоки на Обединеното кралство за огнищата на скарлатина от месец октомври постановяват, че антибиотици могат да се използват за предотвратяване на нови случаи в училища, но решение за това трябва да бъде взето от местните медицински екипи за всеки конкретен случай.
В Обединеното кралство по принцип много рядко се изписват антибиотици, особено пък по-масово, тъй като се смята, че това може да доведе до резистентност към сериозни инфекции сред населението. Професор Адам Фин, специалист по педиатрия в университета в Бристол, заяви за Би Би Си, че високата летва за използване на антибиотици обаче сега може да бъде занижена.
„Стандартните насоки са, че чакате два случая в институция като училищата, преди да излезете с решение за антибиотици, но като се има предвид броят на смъртните случаи и голямата тревога в момента, тези насоки могат да бъдат коригирани и можем да видим по-широка употреба на антибиотици“, каза професор Фин.
Министърът, който отговаря за училищата Ник Гиб също заяви, че прибягването до антибиотици и вземането им и от деца, които нямат симптоми, но са в огнищата на зараза, е реална опция, като въпросът вече е бил обсъден в Камарата на лордовете.
Междувременно от своя страна заместник-министърът на здравеопазването Мария Колфийлд заяви, че няма недостиг на антибиотици. „Искаме да успокоим родителите, чиито деца имат симптоми и които се нуждаят от помощ. Общопрактикуващите лекари и Бърза помощ са напълно готови да окажат максимално съдействие“, изтъкна Мария Колфийлд.
Иначе здравните експерти продължават да призовават родителите и лекарите да бъдат бдителни за появата на симптоми, както и за увеличаване на случаите, защото нивото на заразяване е много по-високо от предишни години по това време на годината. Има различни теории защо това е така. Едната е, че в резултат на пандемията от Ковид-19 и изолацията на децата се е стигнало до отслабване на имунната им система. Според друга пък това е страничен ефект от облекчаване на пандемичните ограничения, довели до по-голям физически контакт и по-лесно разпространение на инфекциите.
Статистиката показва, че за седмицата от 14 до 20 ноември са регистрирани 851 случая на скарлатина, докато предишните години за същото време е имало средно по 186 случая.
Стрептокотите от група А причиняват различни заболявания. Често симптомите са незначителни – възпалено гърло и кожни обриви, което се лукава с антибиотици. Някои заразени обаче развиват скарлатина със сериозни кожни обриви и симптоми като при грип с висока температура. Много рядко стрептококите от група А обаче причиняват инвазивна бактериална инфекция, която може да бъде смъртоносна. В тези случаи температурата надхвърля 38 градуса и се съпътства от сериозна мускулна болка. Тогава е абсолютно наложителна медицинска помощ.
Цялото интервю и репортажа от Великобритания чуйте в звуковите файлове.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..