Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могат ли да бъдат превърнати в уютни площи, с които живеещите наблизо да бъдат ангажирани?

Междублоковите пространства - царство на споделената безотговорност

Частните имоти в паркове, градинки и междублокови пространства са хиляди

Снимка: БГНЕС

Не сме си направили добре плановете за междублоковите пространства. През 90-те години, с връщането на собствеността една несправедливост е била поправена чрез друга несправедливост.

Тази теза разви в предаването "Хоризонт до обед" арх. Любо Георгиев от "Екипът на София", бивш ръководител на общинското предприятие "Софияплан" и на платформата "Визия за София". Той сравни ситуацията с "кръг, спирала, самозахранваща се в негативна посока".

"Състоянието на тези пространства ни кара да сме безразлични към тях. Нашето безразличие ги прави още в по-лошо състояние. Причинете са много – липсата на поддръжка, липсата на пари за поддръжка, голямото количество коли в София. Но има и по-невидими причини, които дават ефект след време – планирането и собствеността, начинът, по който е върната собствеността през 90-те години. Публичната собственост в междублоковите пространства, общинската собственост е разпарчетосана. Има много голям хаос и в планирането."

Усещането е, че отговорността е размита и за тези пространства няма кой да се грижи, коментира арх. Георгиев пред БНР.

По думите му извън косенето "по-луксозни неща" като подмяна на настилки или детски и спортни площадки са изключения.

Снимка: БГНЕС

Частните имоти в паркове, градинки и междублокови пространства са хиляди, уточни той.

Арх. Любо Георгиев поясни, че правилата за отчуждаване важат само при приет подробен устройствен план.

"За добро или лошо за голяма част от зелените площи, предвидени в Общия устройствен план на София, няма такъв подробен план, тоест тези срокове не текат. Когато общината направи такъв подробен план, те започват да текат. Това е едно извинение, една заврънтулка, която в момента "спасява" голяма част от тези площи, особено в парковете, които са частни и не са реализирани."

Най-устойчивото решение е земята да бъде придобита за публична дейност, но през бюджет надали ще стане – не можем да си позволим да изкупим всички тези земи, защото пари няма, така Любо Георгиев коментира темата за терените частна собственост.

"Други инструменти трябва да се дадат – права за строителство на други земи, замяна, равностойни терени. Или пък покачване на параметрите за строителство на места, където е предвидено строителство - едва ли не компенсиране на правото на собственост върху земята с право на строителство във въздуха, най-образно казано. Инструменти, които практически ще дадат изгода на собственика на земята, но и ще превърнат тази земя в публична. И обществото като цяло, и собствениците, наследниците да имат възмездие."

Столичният квартал Люлин  Снимка: БГНЕС

Ключовото е не да се излеят едни пари, за да станат красиви междублоковите пространства, а живеещите край тях да бъдат въвлечени, изтъкна Любо Георгиев.

"Само тогава има припознаване. Иначе нещото остава чуждо и все някой очаква някой друг да го свърши."

Предстои да бъдат предложени конкретни стъпки в тази посока. Това ще направи "Екипът на София" - експертна общност, обединяваща специалисти от различни сфери. Формацията прави заявка и за участие в местните избори.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59