Тази теза разви в предаването "Хоризонт до обед" арх. Любо Георгиев от "Екипът на София", бивш ръководител на общинското предприятие "Софияплан" и на платформата "Визия за София". Той сравни ситуацията с "кръг, спирала, самозахранваща се в негативна посока".
"Състоянието на тези пространства ни кара да сме безразлични към тях. Нашето безразличие ги прави още в по-лошо състояние. Причинете са много – липсата на поддръжка, липсата на пари за поддръжка, голямото количество коли в София. Но има и по-невидими причини, които дават ефект след време – планирането и собствеността, начинът, по който е върната собствеността през 90-те години. Публичната собственост в междублоковите пространства, общинската собственост е разпарчетосана. Има много голям хаос и в планирането."
Усещането е, че отговорността е размита и за тези пространства няма кой да се грижи, коментира арх. Георгиев пред БНР.
По думите му извън косенето "по-луксозни неща" като подмяна на настилки или детски и спортни площадки са изключения.
Частните имоти в паркове, градинки и междублокови пространства са хиляди, уточни той.
Арх. Любо Георгиев поясни, че правилата за отчуждаване важат само при приет подробен устройствен план.
"За добро или лошо за голяма част от зелените площи, предвидени в Общия устройствен план на София, няма такъв подробен план, тоест тези срокове не текат. Когато общината направи такъв подробен план, те започват да текат. Това е едно извинение, една заврънтулка, която в момента "спасява" голяма част от тези площи, особено в парковете, които са частни и не са реализирани."
Най-устойчивото решение е земята да бъде придобита за публична дейност, но през бюджет надали ще стане – не можем да си позволим да изкупим всички тези земи, защото пари няма, така Любо Георгиев коментира темата за терените частна собственост.
"Други инструменти трябва да се дадат – права за строителство на други земи, замяна, равностойни терени. Или пък покачване на параметрите за строителство на места, където е предвидено строителство - едва ли не компенсиране на правото на собственост върху земята с право на строителство във въздуха, най-образно казано. Инструменти, които практически ще дадат изгода на собственика на земята, но и ще превърнат тази земя в публична. И обществото като цяло, и собствениците, наследниците да имат възмездие."
Ключовото е не да се излеят едни пари, за да станат красиви междублоковите пространства, а живеещите край тях да бъдат въвлечени, изтъкна Любо Георгиев.
"Само тогава има припознаване. Иначе нещото остава чуждо и все някой очаква някой друг да го свърши."
Предстои да бъдат предложени конкретни стъпки в тази посока. Това ще направи "Екипът на София" - експертна общност, обединяваща специалисти от различни сфери. Формацията прави заявка и за участие в местните избори.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Бившият министър на енергетиката в кабинета на Жан Виденов Румен Овчаров е един от седемнадесетте кандидати за лидер на БСП , потвърди самият той в..