Тази теза разви в предаването "Хоризонт до обед" арх. Любо Георгиев от "Екипът на София", бивш ръководител на общинското предприятие "Софияплан" и на платформата "Визия за София". Той сравни ситуацията с "кръг, спирала, самозахранваща се в негативна посока".
"Състоянието на тези пространства ни кара да сме безразлични към тях. Нашето безразличие ги прави още в по-лошо състояние. Причинете са много – липсата на поддръжка, липсата на пари за поддръжка, голямото количество коли в София. Но има и по-невидими причини, които дават ефект след време – планирането и собствеността, начинът, по който е върната собствеността през 90-те години. Публичната собственост в междублоковите пространства, общинската собственост е разпарчетосана. Има много голям хаос и в планирането."
Усещането е, че отговорността е размита и за тези пространства няма кой да се грижи, коментира арх. Георгиев пред БНР.
По думите му извън косенето "по-луксозни неща" като подмяна на настилки или детски и спортни площадки са изключения.
Частните имоти в паркове, градинки и междублокови пространства са хиляди, уточни той.
Арх. Любо Георгиев поясни, че правилата за отчуждаване важат само при приет подробен устройствен план.
"За добро или лошо за голяма част от зелените площи, предвидени в Общия устройствен план на София, няма такъв подробен план, тоест тези срокове не текат. Когато общината направи такъв подробен план, те започват да текат. Това е едно извинение, една заврънтулка, която в момента "спасява" голяма част от тези площи, особено в парковете, които са частни и не са реализирани."
Най-устойчивото решение е земята да бъде придобита за публична дейност, но през бюджет надали ще стане – не можем да си позволим да изкупим всички тези земи, защото пари няма, така Любо Георгиев коментира темата за терените частна собственост.
"Други инструменти трябва да се дадат – права за строителство на други земи, замяна, равностойни терени. Или пък покачване на параметрите за строителство на места, където е предвидено строителство - едва ли не компенсиране на правото на собственост върху земята с право на строителство във въздуха, най-образно казано. Инструменти, които практически ще дадат изгода на собственика на земята, но и ще превърнат тази земя в публична. И обществото като цяло, и собствениците, наследниците да имат възмездие."
Ключовото е не да се излеят едни пари, за да станат красиви междублоковите пространства, а живеещите край тях да бъдат въвлечени, изтъкна Любо Георгиев.
"Само тогава има припознаване. Иначе нещото остава чуждо и все някой очаква някой друг да го свърши."
Предстои да бъдат предложени конкретни стъпки в тази посока. Това ще направи "Екипът на София" - експертна общност, обединяваща специалисти от различни сфери. Формацията прави заявка и за участие в местните избори.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и..