Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украсиха коледна елха в центъра на Никозия със снимки на изчезнали кипърски гърци

Коледната елха от днес със снимки на изчезналите
Снимка: Правителствена информационна служба на Кипър (PIO)

Специална коледна елха бе издигната днес в центъра на разделената кипърска столица Никозия. На нея бяха окачени снимки на кипърски гърци, изчезнали по време на етническия конфликт и турската инвазия на острова, коитои сега, 48 години по-късно, още са в неизвестност.

Елхата символизира отговорностите на Турция, продължаващата драма на близките на изчезналите, както и нежеланието на международната общност да допринесе съществено за разрешаването на този хуманитарен проблем, заяви президентският комисар по хуманитарните въпроси Фотис Фотиу на церемонията днес.

774 кипърски гърци все още се водят в неизвестност, по данни на специално създадения Комитет за изчезналите лица, в който има представители на двете кипърски общности и на ООН. Издирваните са повече от половината в първоначалния списък с имената на изчезналите.

В днешния Международен ден за правата на човека Кипър призовава силните в света, ООН и ЕС за международен натиск върху Турция, за да разреши тя разкопки в северната част на острова и да даде достъп до архивите на окупационната армия, съгласно международните конвенции, подчерта Фотис Фотиу.

Имената на всички 1619 изчезнали гърци и кипърски гърци са изписани на паметните плочи, които бяха открити при паметника на майката на изчезналите на военното гробище в Никозия в началото на ноември.

Паметникът на майката на изчезналите на военното гробище в Никозия.



Паметните плочи с имената на всички изчезнали, които бяха открити до паметника на майката в началото на ноември.

Снимки: Правителствена информационна служба (PIO)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кюстендил експериментират с нова система за плащане на такса смет

Нова система за плащане на таксата смет - с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на..

публикувано на 25.02.25 в 14:21
Проф. Васил Яблански

Скринингова кампания за гръбначни изкривявания при децата

" Мотивацията, за да организираме кампаниите за гръбначните изкривявания при деца и тийнейджъри е, че дълги години нашият екип в болницата се занимаваме с хирургично лечение на деца с гръбначни деформации, разказа   за "Нощен Хоризонт" проф. Васил Яблански, един от водещите специалисти в областта на ендопротезирането, гръбначната и костно-ставната..

публикувано на 25.02.25 в 14:06
Президентът Румен Радев

Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за мирно решение на войната в Украйна

Президентът Румен Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение на войната в Украйна. Държавният глава посочи, че САЩ и европейските партньори имат различни подходи за разрешаването на този конфликт. "САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Това, което видяхме вчера..

публикувано на 25.02.25 в 14:01

Прокуратурата в Плевен разследва пожар в Беглеж, при който загина възрастна жена

Окръжната прокуратура в Плевен продължава работата по досъдебно производство за пожар в село Беглеж, при който загина 75-годишна жена. Работи се по всички версии, назначени са експертизи за установяване на причините. Пожарът е отбелязан в бюлетина на МВР. След като приключило гасенето на огъня, обхванал къщата в Беглеж, в едно от..

публикувано на 25.02.25 в 13:54

Два лева за Синя и Зелена зона в Бургас от 1-ви април

От 1-ви април таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева . Увеличението беше гласувано на Общинска сесия днес. С 32 гласа "за" и 13 "против" предложението на общинската администрация беше прието . В мотивите си Общината обяснява увеличението на цената като опит да се намали трафикът и..

публикувано на 25.02.25 в 13:54
Ахмед ал Шараа

Сирия: Конференция за национален диалог предвижда държавен монопол върху оръжията

С обещания за държавен монопол върху оръжията и критики от страна на кюрдските организации започна конференцията за национален диалог в Сирия. Конференцията се провежда в президентския дворец в Дамаск, който се ползваше от Асад, като сред стотиците участници са представени различни религиозни общности и политически противници на предишната..

публикувано на 25.02.25 в 13:52
Йоахим Нагел, управител на Бундесбанк

Германската централна банка отчете първата си загуба от 1979 г.

Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..

публикувано на 25.02.25 в 13:40