Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 15 процента от възрастните хора страдат от болестта на Хашимото

Доц. Пламен Попиванов
Снимка: УМБАЛ „Александровска“

"За да се развие заболяване на щитовидната жлеза в най-общия случай трябва да има наследствена предразположеност", каза за БНР ендокринологът доц. Пламен Попиванов, началник на отделението по клинична дензитометрия и костни метаболитни заболявания в столичната болница Александровска.
Около 15 процента от възрастните хора страдат от най-разпространеното автоимунно заболяване в света - болестта на Хашимото. А основните причини да се стигне до това, са повишен прием на йод или много силно нервно напрежение. Той е сред участниците в националната информационна кампания за ранна профилактика на заболяванията на щитовидната жлеза "Дойде ли ти до гуша? Не чакай, а действай!". Кампанията се организира от Национална пациентска организация, Сдружение ВИОМ и лаборатории Synevo Bulgaria.

Той обясни, че при по-голямо нервно напрежение ние получаваме спазъм на хранопровода на нивото на щитовидната жлеза. Ние имаме чувството, че нещо ни е приседнало.
Две са причините за появата на заболяването на Хашимото:
"Едната е повишен прием на йод..Втората причина е голямото нервно напрежение. Нервното напрежение води до срив на имунната системата".
По думите му ракът на щитовидната жлеза е два вида. Единият е свързан с висока малигненост.
"Такъв вид рак се развива при лиса на всякакъв йод в храната. Ако не стига йод в храната, тогава може да се развие такъв рядък вид рак".
Над 50% от жените над 50 годишна възраст имат по един възел на щитовидната жлеза.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бесарабия отпразнуваха 24 май

В Бесарабия, Одеска област на Украйна, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса Светослав Иванов...

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50