Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директор: Променя се профилът на учениците, употребяващи наркотици. Податливи са по-ученолюбивите

Диян Стаматов: Няма защитено училище, в което нещата да са 100%-ово обезопасени. Родителите винаги да имат едно наум

Снимка: Сияна Спиридонова

Да се категоризира ученик, който използва наркотични вещества, е опасно, рисково и деликатно, а последиците от това са много сериозни. Въпреки това, веднага щом се забележи подобно нещо близо до училище, се сигнализират кварталния полицай и районното управление.

Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" Диян Стаматов, директор на столичното 119 средно училище "Михаил Арнаудов" и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. По думите му при подобен казус реакцията от страна на МВР е мигновена и не е имало забавяне.

Наркотичните вещества са в изключително голямо разнообразие – от най-обикновени дъвки, през синтетични вещества, които се променят толкова бързо, че трудно се запомнят имената им, коментира училищният директор.

"Лекциите, които провеждаме всяка година, започват обикновено от шести клас, с основната идея да насочим вниманието на учениците към вредата от влиянието на подобни вещества. Далеч по-висока е насочеността ни към учениците от 8 клас и горен курс."

Снимка: архив

Според Стаматов личи "кой от учениците има досег до подобни вещества". Той алармира, че "психопрофилът на дете, което има досег до подобни вещества, няма нищо общо с онова, което беше преди години".

"По-лесно се достига до деца, които са по-ученолюбиви, в категорията отличници, а не толкова деца, които са, както беше преди, по-слабо мотивирани към училището."

По-ученолюбивите деца са и по-наивни, докато по-слабо мотивираните са по-гъвкави в мисленето си, допълни директорът.

Диян Стаматов  Снимка: БГНЕС

Диян Стаматов обясни, че в опит да се предотврати употребата на наркотици делят учениците на две групи – в едната група попадат тези, за които има "малки съмнения, но няма сериозно доказателство", а в другата влизат онези подрастващи, за които има както съмнения, така и доказателства. Тук обаче училищните власти се натъкват на недоверие от страна на родителите.

"Във всички примери досега родителите не приемат, че това, за което им споделяме, е истина. Те твърдят, че детето и набедено и няма нищо общо с подобни вещества и употребата им и ние сме си преекспонирали професионалните ангажименти. Този период на осъзнаване от страна на родителя, за голямо съжаление, продължава година-две, което е много дълъг период за разрешаване на този проблем. А той започва да се разрешава, когато нещата стигнат до изчезване на предмети от дома и дори изчезва самото дете."

Няма защитено училище, в което нещата да са 100%-ово обезопасени, категоричен е Диян Стаматов. Той съветва родителите да не мислят, "че това не касае тяхното дете, а винаги да имат едно наум".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58