Днес рано следобед наградата на Европейския парламент за Свобода на мисълта на името на академик Андрей Сахаров беше присъдена на Храбрия украински народ.
В силно емоционална реч председателката на ЕП Роберта Мецола заяви, че Украйна се бори за европейските ценности и дава сериозни жертви.
“Украинските хора с тяхната смелост са тези които се изправят срещу руския агресор. ЕП стои зад Украйна, подкрепя санкциите срещу Русия. Посланието на Европа е ясно: „Ние подкрепяме Украйна. Няма да отвърнем поглед. Хората в Украйна водят не само война за независимост, те водят война за ценности. Ценностите, които са в основата на нашия живот в Европа и които от дълго време имаме лукса да приемаме за даденост“.
За първи път - безпрецедентно наградата, която винаги е била поименна, отива в ръцете на цял народ, отбеляза Хайди Аутала от групата на Зелените. Тя е европейски депутат и вицепрезидент на ЕП. Отговаря за мрежата Сахаров.
Наградата "Сахаров" за свобода на мисълта, наречена в чест на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров, се присъжда всяка година от Европейския парламент. Тя е учредена през 1988 г., за да отличава личности и организации, защитаващи правата на човека и основните свободи. Някои от отличенитеслед това получават и още признания в областта на човешките права, дори и Нобелови награди.
Хората или народът на Украйна като цяло е първата толкова мащабна и групова награда, връчвана някога и основната загадка беше кой ще я получи, както и дали украинският президент Володимир Зеленски ще присъства на официалната церемония. Зеленски, който не напуска страната си, която се отбранява от военната агресия на Русия вече повече от 10 месеца, отправи послние към европейските парламентаристи през видео стена.
Той започна изказването си с молба за минута мълчание в памет на убитите във войната украински мъже, жени и деца. Призова за подкрепа за създаването на Международен съд за престъпленията, извършени от Русия.
„Трябва да действаме сега, не да чакаме края на войната, за да изправим пред правосъдието тези, които я предизвикаха, и да предотвратим повторението на такава агресия. Това ще бъде най-ефикасният начин да защитим свободата, правата на човека, върховенството на закона и други общи ценности, олицетворени от тази награда на Европейския парламент“.
Лауреатите на наградата Сахаров, които се срещнаха с европейските депутати и медиите, имат собствена представа захората на Украйна. Олександра Матвийчук е адвокат по човешките права. Тя основава и ръководи Центъра за Граждански свободи, който е неправителствена организация-същата, която получи тази година Нобеловата награда за мир за работата си по документиране на руските военни престъпления в Украйна. Сподели яс руския правозащитен център „Мемориал“, който беше ликвидиран от Руската държава, защото бъркаше дълбоко в раните, които нанася управлението на Владимир Путин и с белоруския правозащитник и политически затворник Александр Беля́цкий.
За Олександра документирането на болката на хората е най-трудно.
„Защото даже да имате добър опит в работа с международното хуманитарно право и със събиране на свидетелства за нарушаването на човешките права на терен, в момента, в който говорим за това, което става в Украйна, се срещаме всъщност с безпрецедентно ниво на болка. И тогава се чувстваш безсилен, в опита да се документира тази болка. Защото хората показват как са били бити, изнасилвани, как са рязани техните пръсти, как са смачквани техните нокти и изтръгвани, как са мъчени с електрически ток и всичко това продължава. И най-страшното знаете ли какво е? Аз съм адвокат по човешки права и изведнъж се оказвам в ситуация, в която разбирам, че законът не работи“.
Иван Федоров – избраният кмет на Мелитопол, който в момента е в изгнание, защото това е един от първите градове, които паднаха под руска окупация, обясни, че Русия сега го използва за логистичен център на Южна Украйна.
„За да правят своите операции там. Това е точката, от която започват всички инфилтрации, депортации към Русия, нещо като разпределителен център. Голяма част от отвличанията на наши украински граждани минават от там. Ситуацията в окупирания град, на който съм последният свободно избран кмет, е тежка. Няма лекарства, населението, което е останало е подплашено и отчаяно. Голяма част от тях напуснаха градаи продължават да напускат, въпреки че руснаците ограничават това. Много е особено чувството да бъдеш кмет в изгнание, да организираш помощи за града и населението отвън. Но сме горди, че са много малко хората, които колаборират с руските окупатори. Има толкова много директори на училища и детски градини, които отказаха да го правят. Но е страшно това, което правят руснаците с децата на Украйна. Само руски, патриотични песни, промиване на мозъците. Затова и ние организираме онлайн обучения на украински“.
Самият Иван Федоров е видял със собствените си очи какво означава да бъдеш отлечен от руските окупационни сили. Той прекарва5 дни в плен след превземането на Мелитопол. Върнат е на територията на Украйна в замяна на руски военнопленници.
Другите представители на народа на Украйна са полковник Олександър Чекрихин, който е директор на Департамента по Гражданска защита и Спешната помощ в Украйна, Юлия Пайевска - основателка на медицинската група за евакуация „Ангелите на Тайра“, самата тя взимана в руски плен и Ярослав Божко – представител на гражданското движение на съпротивата “Жълта лента”.
Без думи – в дълбока скръб, но и с вяра, че хората на Украйна ще устоят на изпитанията и че тази война ясно показва огромните предизвикателства, пред които е изправен ЕС – това е атмосферата, която съпътства церемонията по награждаването на смелите хора на Украйна с наградата за свободата на мисълта на името на Андрей Сахаров днес в ЕП, в тази последна тържествена и заключителна сесия за годината.
Наталия Лулчева е българка от Украйна, която живее у нас. Нейният брат е офицер от украинската армия и пилот на хеликоптер, който беше свален в началото на войната. Той престоя известно време в руски плен и с българска помощ беше изтеглен у нас, за да се лекува. В предаването "Нещо повече" Наталия сопедли, че приема наградата с огромно вълнение и с радост заради добрата информираност на света относно това, което се случва в Украйна.
Храбрият украински народ няма да се предаде, увери тя.
„Тези 10 месеца го показаха ясно. Хората не изплашиха в началото на войната, когато ги атакуваха масирано, не се плашат и сега, когато ги оставят без ток и без топлина. Това е народ, който показва на целия свят как трябва да обичаш родината си и как да противостоиш на едно такова зло. Може да се поучим„
Ситуацията около Одеса и Николаев е много тежка, разказа тя.
„Няма ток. България много помага. Изпратени са генератори“.
Турция полага усилия за пресичане на нелегалната миграция на сирийци и подпомага връщането на част от тях в родината им, съобщи директорът на Служба "Военно разузнаване" Венелин Венев. До този момент от 3,5 млн. бежанци едва 40 хил. са пожелали да напуснат Турция, уточни той и предупреди за опасност от засилване на мигрантската вълна: "Не се изключва..
Данните от всички станции на МОСВ, които са официалният източник на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на фини прахови частици (ФПЧ) са в нормата над цяла София - под 50 мкгр/м3 към 16:00 днес. Центърът за градска мобилност отчете, че до 12:00 в първия ден от въвеждането на "зелен билет" над 40 хил. пътници за закупили и..
Най-неочаквана награда на "Златен глобус" беше за Деми Мур за нейното превъплъщение във филма "Веществото", коментира киножурналистът Преслава Преславова в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" тя коментира наградените кино продукции. Филмът "Веществото" ще излезе по екраните в България на 17 януари т. г. А два дни след..
Акция на столичната полиция срещу лихвари се провежда в два квартала в София. До момента има няколко задържани, научи БНР. Акцията се провежда в Манастирски ливади и Панчарево. Неофициално има информация за петима арестувани. Екипите на полицията продължават с претърсванията на различни адреси. Акцията е започнала рано сутринта.
Евродепутатът Кристиан Вигенин ще се включи в надпреварата за нов председател на БСП, научи БНР. БСП ще проведе 51-вия си конгрес на 15 и 16 февруари. Прекият избор на председател е насрочен за 23 февруари. Очакванията са временно изпълняващият длъжността председател на БСП Атанас Зафиров и съпредседателят на парламентарната..
В кратко изявление след срещата между еврокомисаря по енергетиката Дан Йоргенсен и словашкия премиер Робер Фицо се казва, че двете страни са се договорили за създаването на работна група на високо равнище. Тя ще следи и идентифицира възможностите за преодоляването на кризата заради спрения транзит на руски газ през Украйна. Това ще става на..
Първично огнище на болестта инфекциозна анемия по конете в град Разлог е регистрирала Българската агенция по безопасност на храните. Наложени са ограничителни мерки и строг контрол от Областната епизоотична комисия в Благоевград и за недопускане разпространението на чумата по дребните преживни животни. Огнището на инфекциозна анемия по конете в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...