"Останал е много близо до полюса и не е достигнал до него. Ако е стигнел дотам, било е вероятно на връщане да загуби живота на някои от хората си. Това показва неговата личност. Да стигнеш пръв до Южния полюс е било невероятно постижение. Все едно да бъдеш първият на Луната. Но въпреки това той е решил да се върне назад, за да не постави в опасност живота на своите хора. Това е величие, което говори много за Шакълтън. Полярните изследователи ни учат на много неща!"
Това каза в специално интервю за предаването "Хоризонт до обед" испанският учен, полярник и писател Хавиер Качо. Той представи книгата си "Шакълтън – несломимият" на издателство "Вакон", която разказва за ирландския пътешественик и изследовател Ърнест Шакълтън.
Въпреки че никога не достига до Южния полюс, за който мечтае, Шакълтън остава в историята като един от големите полярни изследователи. Образът му е обвит в героичен ореол.
"Бил е един фантастичен персонаж. В онова време всички изследователи са казвали следното – ако искаш да направиш бързо пътуване, тръгни с Амундсен. Ако си в експедиция, имаш проблеми и искаш да ги решиш, застани на колене и се моли на Бог да ти изпрати Шакълтън", посочи авторът на книгата.
"Този вид книги изискват много време. Прехвърля се много документация – неговите дневници, но най-вече това да влезеш в персонажа. За да се напише биография на един човек, трябва да си почти като него, "да влезеш" в него, за да разбереш действията му, мотивацията му", разказа Хавиер Качо пред БНР.
Няколко от спътниците на Шакълтън също са водили дневници, допълни той. "Така че имаме информацията от различни гледни точки, от различни ъгли."
"Имам много негови писма. Той е писал много писма. Това е един фантастичен момент от историята – тъй като не сме имали телефони, всички комуникации са оставали в писмен вид. Остава завинаги", отбеляза още Качо.
"През целия си живот той е искал да направи нещо важно, нещо съществено. Но с такава решителност! И го е направил. Това е едно много важно послание за всички. Най-вече за младежта. Да не се оставят на течението на живота. Да може да поемат руля на собствения си живот – да си поставят цели и да ги осъществяват", подчерта Хавиер Качо.
Корабът на Ърнест Шакълтън е бил открит неотдавна през настоящата година.
"Корабът се появи в символичен момент. Търсеха го в продължение на месеци, оставаше около седмица да приключат кампанията. Смятаха, че няма да се намери. И тогава, на 5 март 2022 г. се появи корабът. Точно 100 години след като Шакълтън бива погребан в Южна Джорджия. Сякаш корабът от отвъдното е искал да изпрати последно послание на своя Шакълтън."
Самият Хавиер Качо е участник в 6 испански антарктически експедиции, бил е част и от българска експедиция на Ледения континент.
"Имам късмета да имам много и много добри приятели в България. Срещнахме се на Антарктида – добро място, където човек може да направи приятелства за цял живот. Темпераментът на българите и на испанците е много близък. С Шакълтън бихме се разбирали много добре."
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..