"Останал е много близо до полюса и не е достигнал до него. Ако е стигнел дотам, било е вероятно на връщане да загуби живота на някои от хората си. Това показва неговата личност. Да стигнеш пръв до Южния полюс е било невероятно постижение. Все едно да бъдеш първият на Луната. Но въпреки това той е решил да се върне назад, за да не постави в опасност живота на своите хора. Това е величие, което говори много за Шакълтън. Полярните изследователи ни учат на много неща!"
Това каза в специално интервю за предаването "Хоризонт до обед" испанският учен, полярник и писател Хавиер Качо. Той представи книгата си "Шакълтън – несломимият" на издателство "Вакон", която разказва за ирландския пътешественик и изследовател Ърнест Шакълтън.
Въпреки че никога не достига до Южния полюс, за който мечтае, Шакълтън остава в историята като един от големите полярни изследователи. Образът му е обвит в героичен ореол.
"Бил е един фантастичен персонаж. В онова време всички изследователи са казвали следното – ако искаш да направиш бързо пътуване, тръгни с Амундсен. Ако си в експедиция, имаш проблеми и искаш да ги решиш, застани на колене и се моли на Бог да ти изпрати Шакълтън", посочи авторът на книгата.
"Този вид книги изискват много време. Прехвърля се много документация – неговите дневници, но най-вече това да влезеш в персонажа. За да се напише биография на един човек, трябва да си почти като него, "да влезеш" в него, за да разбереш действията му, мотивацията му", разказа Хавиер Качо пред БНР.
Няколко от спътниците на Шакълтън също са водили дневници, допълни той. "Така че имаме информацията от различни гледни точки, от различни ъгли."
"Имам много негови писма. Той е писал много писма. Това е един фантастичен момент от историята – тъй като не сме имали телефони, всички комуникации са оставали в писмен вид. Остава завинаги", отбеляза още Качо.
"През целия си живот той е искал да направи нещо важно, нещо съществено. Но с такава решителност! И го е направил. Това е едно много важно послание за всички. Най-вече за младежта. Да не се оставят на течението на живота. Да може да поемат руля на собствения си живот – да си поставят цели и да ги осъществяват", подчерта Хавиер Качо.
Корабът на Ърнест Шакълтън е бил открит неотдавна през настоящата година.
"Корабът се появи в символичен момент. Търсеха го в продължение на месеци, оставаше около седмица да приключат кампанията. Смятаха, че няма да се намери. И тогава, на 5 март 2022 г. се появи корабът. Точно 100 години след като Шакълтън бива погребан в Южна Джорджия. Сякаш корабът от отвъдното е искал да изпрати последно послание на своя Шакълтън."
Самият Хавиер Качо е участник в 6 испански антарктически експедиции, бил е част и от българска експедиция на Ледения континент.
"Имам късмета да имам много и много добри приятели в България. Срещнахме се на Антарктида – добро място, където човек може да направи приятелства за цял живот. Темпераментът на българите и на испанците е много близък. С Шакълтън бихме се разбирали много добре."
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...