Във врачанското село Бързина времето никога не бърза, а дори напротив. Това правило важи с пълна сила за Петър Петров, за когото да уловиш времето не е невъзможно. Той разполага с колекция от 800 часовника, всеки от които поправен и съживен от неговите ръце. Въпреки сериозния брой, на Петър му отнема едва 10-ина години да ги събере.
"Последно бяха 700, но това беше миналата година, а сега имам много повече. Нямам място вече къде да ги слагам и трупам в щайги, в шкафове. Много са, много са, сигурно 800 вече. Джобни, стенни, будилници и повечето са стари... Едни мои братовчеди ми подариха няколко часовника, после аз си купих няколко и така започнах да колекционирам. Гледам по сайтовете, по битаците и леко-полека се задълбочих в тази работа. Купувам си неработещи, за реставрация, защото са по-евтини и аз си ги ремонтирам, лакирам и така до ден днешен", разказа за Радио Видин Петър Петров.
Сред най-специалните часовници са такива с над 100-годишна история, направени още преди Освобождението, обяснява Петър.
"Имам от 1800-а, 1900-а година, на 120-130 години. Имам няколко от "турско време" така да се каже, още от преди Освобождението."
Колекционирането на часовници се оказва хоби не само на Петър, но и на съпругата му Галя Петрова. За учителката всеки един механизъм е неразделна част от семейството, а любовта към измерващите времето уреди- начин на живот.
"При нас направо е уникално, направо е музей. Всеки един часовник е като член от семейството. Той ги е събирал толкова години, така се вживява в тях, ние живеем с тях. Както аз си познавам децата в училище, така той си познава часовника кой бие. Познава и ги разпознава. Дори някой да ги размести, ще знае на кой му е сменено мястото. Много го подкрепям и за него тази подкрепа е много важна. Толкова много хора му се обаждат, защото имат стари часовници, продали къщи, домове, не искат да бъдат на боклука, а се свързват с него и му ги подаряват, защото той ще ги съживи, ще им вдъхне живот."
В колекцията на Петър е и първият български кварцов часовник, правен в Правец, има и часовник от танк, будилници от Англия, Германия, Франция и Италия. Но най-любим за него остава механизмът с лунния календар, подарък от съпругата му.
Колекцията си никога няма да продаде, категоричен е той, дори иска да я увеличи. А всеки, който има в дома си стар часовник, макар и неработещ, може да го потърси. Той ще го поправи и ще му даде още време. Защото в Бързина времето никога не бърза.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..