Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятчии показаха своето майсторство в музея на открито „Старият Добрич“

Участниците в празненството се опитаха да пресъздадат живата картина на Добрич

Празник на град Добрич по повод Деня на Свети Спиридон Чудотворец
Снимка: Мая Щърбанова

Занаятчии от Археологическо-етнографския музей на открито „Старият Добрич“ представиха своето майсторство пред жители и гости на града по повод Денят на Свети Спиридон Чудотворец -12 декември. На фона на фолклорна програма участниците в празненството се опитаха да пресъздадат живата картина на Добрич от края на 19-ти и началото на 20-ти век, използвайки автентичната архитектура на музея на открито. Организатори на събитието са Сдружението на майсторите занаятчии и Народното читалище „Български искрици 2016“, а техни партньори са Община Добрич, Регионалния исторически музей и четири училища в Добрич.

Под звуците на гайда майсторите от Етнографския комплекс „Старият Добрич“ разпънаха масите си и започнаха да демонстрират своите занаяти.

Павлин Пенев, реставратор по професия и иконописец професия и иконописец    Снимка: Мая Щърбанова

По думите на Павлин Пенев, реставратор по професия и иконописец по призвание, идеята на този празник е да се популяризират занаятите в „Старият Добрич“ и да се възобнови дейността на Камарата им.

„Надявам се, че ще продължим да съществуваме тук. Първото поколение майстори остаряха и ни напуснаха. Човек не може да работи до смъртта си. Идва момент, в който престава да работи и трябва да научим някой да поеме занаята. Трудно е човек да се прехранва с този занаят, трябва да има допълнителна дейност, за да допълва доходите си".

Майсторът-ножар Ивелин Митаков показа на децата тънкости при изработката на ножове. Петър Коев ги запозна с овчарската дърворезба, а Михаил Иванов представи резбоване на елементи от добруджански розетки. В ателието „Бижутерия и арт керамика” Веселина и Пламен Кулеви показаха как се изработват колиета, гривни и други изделия в етно стил. Вълчо Колчев представи книговезкия занаят.

Ивайло Маринов, който се занимава със занаята си от повече от 45 години, запозна посетителите с художествената обработка на кожа.

"Този занаят го започнах съвсем случайно, тъй като ми попадна едно парче кожа и с времето ме ангажира. Започнах сам и създадох собствена техника".

Дърворезбарят Койчо Койчев  Снимка: Мая Щърбанова

Дърворезбарят Койчо Койчев, докато показва как гладката повърхност на дървото може да добие различни форми и изображения на децата, споделя, че най-голямата му радост е, че синът му Петър Койчев не просто е наследил занаята му, но и се е превърнал в истински майстор на дърворезбата.

За доброто настроение на гостите на празника се погрижиха и танцьори и певци, а всички участници получиха свидетелства за участие и първи стъпки в занаятчийството.

Повече можете да чуете в звуковия  файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30