През последните 30 години ни владее задкулисието, заяви пред БНР Осман Октай, който е сред основателите на ДПС.
„Ние сме една превзета държава, още от 90-те години, с един контролиран преход, който организира този политико-олигархичен модел на развитие, типичен за Кремъл.“
Това доведе до днешните събития, отчете той в предаването „Политически Некоректно“.
Войната в Украйна обърна нещата не само в България, посочи още Октай.
"Покрай войната на Путин лъснаха зависимостите на европейските лидери".
Правителство няма да има, в средата на март ще се проведат предсрочни избори, прогнозира той.
Октай каза, че се е чувал с президента за последен път през септември миналата година.
"Президентът спечели втория си мандат, защото институционализира и европеизира протестната вълна. Протестът привлече вниманието на европейските лидери и медии. Промяната в поведението му обаче е очевидна. Той иска да управлява със служебно правителство. Възползва се от т.нар. консултации, за да прави политическа пропаганда“.
Той коментира и острите критики на президента по адрес на Асен Василев и Кирил Петков.
"Шарлатани е страшна дума, а постоянно се повтаря. Президентът използва речника на мутрите и задкулисието. Това е уличен речник, който не приляга на един държавен глава".
Осман Октай не изключи възможността президентът да продължи да управлява със служебни правителства чак до местните избори, които са много важни.
„В малките общини има фамилии, които контролират битието“.
Партиите вече работят като групировки, посочи още той.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..