"За да разберем текущата ситуация, трябва да знаем, че Русия сега гледа на Мелитопол като на техен логистичен и административен център в Южна Украйна. Там те извършват т.нар. филтрация на украинците, тероризират и отвличат хора, спряха всички услуги за гражданите. Ако говорим за медицинските услуги - вече няма такива, болниците се използват за лечение само на руските военни. Много от нашите лекари напуснаха окупираните територии, защото никой не може да гарантира тяхната безопасност. Доставката на лекарства също е голям проблем. Проблем е и доставката на храни, тъй като пътищата от Украйна са прекъснати. Доставя се храна от Крим, която обаче е много скъпа, а почти 80% от нашите граждани са безработни, нямат приходи от заплати и живеят само от спестяванията си, които имат тази особеност, че свършват в един момент. Така че социалните условия са много трудни."
Така описва ситуацията в Мелитопол Иван Федоров, кметът на града в изгнание, който беше един от шестимата представители на украинския народ, получили наградата "Сахаров".
Пред БНР Федоров определя като още по-трудна ситуацията с безопасността.
"През последните 10 месеца Русия отвлече над 700 граждани. Някои от тях бяха държани в затвор за 3 дни, други за 6 месеца. Дали ги отвеждат в Русия? Някои бяха отведени в следствения изолатор в затвора Лефортово край Москва - петима души. Сега прокуратурата ще повдигне обвинение. Някои бяха отведени в Крим, временно окупираният Крим. Главната ни задача в Украйна е да се разменят военнопленници, но следващата задача е да се разменят цивилни граждани. Над 700 от тях бяха отвлечени. Затова ние призоваваме нашите граждани да напуснат окупираните територии, да опитат при първа възможност, но в момента това е трудно."
"С Румъния подписахме меморандум, който предоставя жилища и храна на украинските граждани при благоприятни условия. Като говорим за зимните условия, зимата в Европейския съюз не е като зимата в Украйна в момента. Стана дума, че е студено в Европейския парламент, заради намалената температура на отоплението, но това не е същият студ като в Украйна", изтъква Иван Федоров.
"Затова ние не само молим гражданите да напуснат окупираните територии, но имаме и конкретни предложения към тях къде да отидат. Преди две седмици руснаците започнаха нов вид репресии - забраниха на мъжете да напускат окупираните територии без съответен военен "билет". За да напуснеш, трябва да имаш разрешение от военните. Знаем защо го направиха - защото се подготвят да ги мобилизират. Те искат да използват нашите мъже на Мелитопол като пушечно месо на фронта, да се бият срещу своите, срещу Украйна."
След като част от Кримския мост беше унищожена, голяма част от трафика между Крим и Русия беше пренасочен през Мелитопол, припомня кметът в изгнание, който бе отвлечен в първите дни на военните действия в Украйна и бе върнат при една от първите размени на военнопленници.
"Мелитопол е нещо като граница с Крим. Беше унищожен мостът на един от главните пътища. Дали това е добре или зле? Не е добре! Руснаците правят много провокации и разрушаването на моста вчера може да е било такава провокация. Те разбират, че нашите военни ще дойдат да освободят Мелитопол, така че това е един начин да ги спрат или затруднят. Това не е стандартна ситуация."
Какво означава да си кмет в изгнание? Как се организират нещата от разстояние?
"Преди две години, когато бях избран за кмет, имах друг дневен ред, други задачи, но днес имаме нова реалност и трябва да се съобразяваме с нея. Градът на първо място се състои от граждани и сега имаме три групи от тях. Първата са граждани, които са останали във временно окупираните територии, ние трябва да имаме контакт с тях, да им доставяме стоки, храна, лекарства, правна и административна помощ, помощ за документи, от които имат нужда. Накратко - поддържаме връзка с нашите граждани там и се опитваме да им помогнем доколкото е възможно. Втората категория са граждани, които са напуснали и се разпръснати из цяла Украйна. Задачата ни е да намерим международни организации, които да им помогнат финансово, да им предоставят хуманитарна и психологическа помощ и други.
Относно училищата - за следващото лято имаме две задачи. Първата задача - малко под 700 ученици завършват училище и ще постъпят в университет. Разбира се руснаците ги агитират да изберат руски университети. За нас беше истинско предизвикателство, но ние успяхме да ги накараме да изберат украински и 95% от тях влязоха в украински или европейски университети. И успяхме, но беше наистина трудно. Следващото предизвикателство беше нашите ученици да учат в украински училища. Знаете, след ковид пандемията всички училища са готови за онлайн обучение. В момента обучаваме онлайн над 12 000 ученици от Мелитопол, това са над 75% от учениците", разказва Федоров в предаването "Хоризонт до обед".
"Повече от половината от учениците са напуснали окупираните територии, така че за тях няма опасност да учат от разстояние, особено от Европейския съюз. Но някои ученици учат от Мелитопол. Това разбира се е опасно, защото ако руските окупационни власти намерят учебен софтуер, приложения, шрифтове или учебни пособия от украинската учебна програма, те могат да бъдат депортирани."
Запитан колко силна е местната съпротива, Иван Федоров отбелязва:
"Мисля, че следните факти говорят най-добре за успеха на съпротивата: нито един заместник кмет, нито един началник на отдел или директор, на която и да е институция се е съгласил да сътрудничи на Русия и на окупаторите. Нито един директор на училище или детска градина не се е съгласил да сътрудничи с руснаците. След тези 10 месеца на окупация нашите граждани искат да напуснат окупираните територии, но никой не иска да се върне, никой не иска да сътрудничи. Така, че съпротивата е силна и руснаците ще видят още по-силна съпротива, когато нашите военни наближат Мелитопол. Руснаците ще бъдат атакувани не само извън Мелитопол, но и в самия град. И ние всички ще го видим това."
Някои политици и анализатори казват, че искат мир, а не война и затова не искат да се дава оръжие на Украйна. Какво мисли кметът на Мелитопол за тези аргументи?
"Ние също искаме мир. Но въпросът е как? С цената на капитулация - мир ли ще е това? Това няма да е мир и затова целият свят вижда, че това не е възможно. Всички искат мир, но въпросът е по какъв начин и на каква цена."
Как кметът в изгнание си представя бъдещето?
"Искам да сме заедно… с моя град", лаконичен е Иван Федоров.
Вижда ли се краят на тази война?
"Да. Виждам края на тази война следващата година. Можем да освободим и защитим цялата си територия, надявам се. Надявам се, че ще мога да помогна на нашите военни и мисля, че всеки трябва да го направи."
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..