"Оловна тишина" е документално разследване на Ивайла Александрова по дело 585, по което е осъден и разстрелян поетът Никола Вапцаров.
Изследването излиза 80 години след смъртта на поета.
"Бяхме направили вече филма с Костадин Бонев – "Вапцаров – пет разказа за един разстрел". Бяхме казали А, аз просто казах Б и продължих", обясни авторката в предаването "Хоризонт до обед". Ивайла Александрова е автор и на документалния роман "Горещо червено".
"Много хора се страхуваха. Всички казваха, че това е книга, която никога няма да излезе, че не ѝ е дошло времето. Защото това е премълчаната, скритата история на комунистическата партия. Разказвам, без да го анализирам. Разказвам факти и се базирам на разкази на хора. Абсолютно всичко е документирано откъде е взето", разказа Александрова пред БНР и уточни корените на процеса срещу Никола Вапцаров.
"Дошли са вече парашутистите и подводничарите, изпратени от Георги Димитров. Това е било акция не само в България, акция и в Германия, и в Чехия, и в Полша, в Корея дори. Целта е била да се покаже, че всички тези страни са на страната на Съветския съюз във войната. (…) В момента, когато ги сриват от бой, те вече организират превземането на Европа посредством тези парашутисти, подводничари. Подробно е разказано в книгата и се базира на документи."
Ивайла Александрова показва документи, които разкриват тази голяма подривна мрежа, върху които се базира процесът през 1942 г. По–късно, с идването на власт на комунистическата партия делото е било засекретено.
Всеки предава всекиго, включително Вапцаров, било е много жестоко, изтъкна Александрова.
"Всички – да тръгнем от подводничарите и парашутистите, всеки го е предал. В процеса 585 също всеки го е предал пред Гешев. Успоредно с правния процес върви и едно разследване, предизвикано от ЦК на БКП, в което трябва да опишат писмено кой, кого, как и защо са предали. Върви паралелен партиен морален процес. Опирам се на тези документи, които те сами са написали. Това са документи, крити 80 години. Било е нещо ужасяващо."
Това, което Вапцаров е писал в този период, вероятно му е помогнало да не загуби разсъдъка си. Писал е, защото е слаб, поясни авторката.
"Вероятно се е страхувал, в никакъв случай не е бил герой. Той просто всичко е разказал. Бил е изоставен в затвора."
Вапцаров е поел вината на тези, които е предал, подчерта авторката на документалното разследване.
"Той поема вината и поема смъртта. В някаква степен това е и негов избор. Той се е чувствал толкова виновен, че е бил готов да направи всичко, което поискат от него."
Според Александрова Вапцаров пише "Прощално" и "Борбата е безмилостно жестока" три месеца преди края, не в последния си ден.
"Аз открих и устните показания на Вапцаров. Шест пъти той е изговорил едно и също. Феноменална памет има Вапцаров - през цялото време посочва едни и същи дати, едни и същи часове. А в същото време пише на коляно стихове в тетрадката, която му дава Антон Попов."
Графолог е изследвал стиховете, за да докаже, че са негови, уточни още авторката.
"Той ще живее винаги с поезията", каза в заключение Ивайла Александрова.
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
"Мисля, че постигнахме отличен резултат в пленарната зала само преди няколко минути – 531 евродепутати гласуваха "за“ България да се присъедини към еврозоната, проправяйки последните стъпки към това, което казваме от дълго време, че "еврото е стабилност“, знаете, еврото означава сигурност и стабилност". Това коментира пред БНР председателката на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В последните години областната болница се превърна в база за обучение и има сключени договори с всички медицински университети в страната. Освен заплатите по Колективния трудов договор, специализантите..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..