Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Попов, Професора

Снимка: архив

"Иван Попов, въпреки че е бил член на БАН, сред специалистите е бил известен като Професора. Той успява да убеди държавните ръководители през 60-те години за приоритета на електрониката - че тя не е енергоемка, че не замърсява околната среда, че осигурява много хора, заетост, освен това е с висок интелектуален труд".   

Това каза в предаването "12+3" акад. Кирил Боянов за проф. Иван Попов във връзка със 115 години от рождението на бащата на българската електроника. 

"Иван Попов успява да организира редица заводи. Прави научна организация, прави сервизни организации по целия свят, търговски организации... Това е пример за огромна структура в нашата страна... След 1989 година голяма част от предприятията бяха разпродадени. Много малко се запазиха като предприятия, които дават определена продукция. Това е загуба за България, но има и нещо поучително - кадрите, специалистите по информационни технологии, с които България и днес е известна". 

За Иван Попов в Уикипедия пише: 

Той е виден български политик, стопански деец и учен – професор и ректор на Висшия машинно-електротехнически институт в София, член-кореспондент на БАН, народен деятел на науката. Брат е на радиста Емил Попов. Има специалност "Електротехника", Висше национално училище по електротехника и хидрология, Тулуза, Франция (1933). Има докторска дисертация във Висшето техническо училище в гр. Илменау, Германия, и получава научната степен "Доктор на техническите науки". Основоположник и организатор е на крупната електротехническа промишленост в България. 

Основни области на научна и преподавателска дейност: конструкции и проектиране на електрически машини, електротермия, електрозаваряване, електротехнически материали, силови трансформатори, електронно-изчислителни машини. Основоположник на трансформаторостроенето като изследователско и проектантско научно направление в България. 

Автор на над 50 публикации (сред които и научни трудове, публикувани в чужбина); учебници, изобретения.

Създава първите научноизследователски и проектно-конструкторски институти в основните отрасли; стройна и мощна система система за информационно обслужване начело с Централния институт за научно-техническа информация с нейната Централна научно-техническа библиотека; условия за мощно развитие на изчислителната техника и автоматизацията във всички области чрез мрежа от изчислителни центрове и модернизация на съобщителната система. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

22.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 22.09.24 година.

публикувано на 22.09.24 в 11:24
Катя Паскалева

Катя Паскалева - актриса като картина

Катя Паскалева е една от енигмите на българското кино и българския театър. Звездата ѝ изгрява със знаменитата роля в "Козият рог", а до края на живота си Катя Паскалева се снима в над 20 филма и прави десетки впечатляващи роли в театъра. Наричат я актрисата – картина. Красотата ѝ, бликаща от дълбоките ѝ и чувствени бадемови очи, е покоряваща, а мащабите..

публикувано на 18.09.24 в 03:00

15.09.2024 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 15 септември 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 16.09.24 в 09:21

Възрастова астрология

Астроанализът според годините на човека се нарича още Възрастов хороскоп. Той има 12- годишна периодичност, в която всеки цикъл се нарича "знак". Тази структура установява съответствие между 12-те знака и 12-те възрасти на човека. Те имат свои особености и за да бъдат разбрани, помага съответният знак. Човекът е подвластен на 12..

публикувано на 15.09.24 в 11:15

08.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 08.09.24 година.

публикувано на 08.09.24 в 08:15
Законите на Мърфи

01.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.09.24 година.

публикувано на 01.09.24 в 08:15
Слав Киров

Екстремните спортове 18 - 25 август 2024

Слав Киров постигна 6 място на Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки , в Гуянг, Китай. Победи японецът Юсуки Сугимото, а втори се класира румънецът Дариус Рапа, следван от Шион Омата, Япония. В другата възрастова група Боян Киров се класира на 19 място при юношите, а Валисия Мей - на 28 място. Николай Николов победи в..

публикувано на 25.08.24 в 14:52