Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече българи откриват Сейшелите като туристическа дестинация

Снимка: Туристически борд на Сейшели

Екзотичните дестинации стават все по-предпочитани за туристите след пандемията от коронавирус. Египет, Тунис, Дубай, Тайланд, Лапландия са част от посоките за българските туристи през следващите месеци. Все повече българи откриват и Сейшелите. През следващата година туроператорите са планирали три чартъра до тази все още запазена от комерсиализация дестинация. Първият от тях ще бъде през януари, а следващите през февруари и март. В началото на тази година за първи път са реализирани два директни чартъра от София до Махе с повече от 340 туристи. Много българи пътуват и по редовните линии на авиокомпаниите. Туристическият борд на Сейшелите презентира възможностите за българските туристи, откъдето посочиха, че тази луксозна дестинация предлага възможности за настаняване за всеки джоб. 

С полет през Истанбул пристигането на Сейшелите е възможно в рамките на денонощие, казва почетният консул на Сейшелите у нас Максим Бехар. 

След пропътуване на 6535 километра попадате в островна държава, разположена на 155 острова в Индийския океан, край източните брегове на Африка, на юг от Екватора и на север от остров Мадагаскар. 

Сейшелите съществуват от 150 милиона години и са все още непокътнати от цивилизацията

Това е една от най-девствените и некомерсиализирани дестинации, посочва Лена Хоареау от Туристическия борд на Сейшели, която представи в София възможностите за туристите

"Имаме красиви плажове, като някои от тях са в рейтинга на най-добрите плажовете в света. Сейшелския архипелаг се състои от голям брой гранитни и коралови острови. Всеки един от тях е различен и предлага различно преживяване за посетителите. Въпреки, че островите са много, територията е едва 455 квадратни километра, а населението около 90 хиляди души. Гранитните острови са по-високи, с планински живописен релеф, гъсти гори, с буйна тропична растителност и тесни крайбрежни ивици. Докато кораловите са с много малка надморска височина и са слабо населени. Има изобилие от пусти плажове сизключително фин пясък и прозрачни води". 

Остров Махе е най-големият и главен остров на архипелага, с международно летище. На него се намира най-малката столица в света - Виктория

"Има изобилие от туристически атракции на остров Махе –островът предлага повече култура и забавления, имаме ботаническа градина,галерии, музеи, паметници, църкви и храмове, тропически гори с разнообразни растения и животни. Местният пазар предлага екзотични плодове, подправки, риба и зеленчуци, разнообразие от местни деликатеси,казва Лена Хоареау".

Махе е най-населеният остров и на него живее 90 % от населението. На Сейшелите живее най-голямата сухоземна костенурка в света. Тук е родината и на палмата Коко дьо Мер. Тя, освен с огромните си семена, които могат да достигнат 20 килограма, е известна с тяхната форма, която наподобява на формата женски задни части. Населението на Сейшелите е пъстра смес от раси и народности: 

"Креолите – ние сме красива, интересна смес от народи, която носи корените си от Европа, Африка и Азия. Говорим три официални езика – английски креолски и френски. 82 % от населението са католици, но ние сме много толерантни към останалите религии, посочва още Лена Хоареау".


Праслин, Силует, Ла Диг, Мери Ан, това са само няколко от островите на Сейшелите, които привличат както семейства с деца, така и двойки за романтична сватба или меден месец. Обичайно туристите избират почивка на един или на комбинация от острови. Има възможности за круиз или преход от остров на остров, има вътрешни полети, както и възможности за достъп с хеликоптер. Гмуркане, пътуване с лодка със стъклено дъно, шнорхелинг в кораловите рифове - разноцветния подводен свят привлича туристи от цял свят, за да се наслаждават на ендемичните растителни и животински видове и на многоцветните тропически риби. 

Кога е най-подходящото време да посетим островите

"Можете да пътувате до Сейшелите по всяко време. Но да, ние имаме два туристически сезона. От май до септември, когато е европейското лято, духат ветрове, океанът не е много приветлив, влажносттае ниска, температурата е около 25 градуса. Хората, които са любители на гмуркането обаче няма да изберат това време, защото видимостта под водата не е толкова добре. От октомври до април е по-влажно и горещо. Температурата е 30 градуса, океанът е красив и спокоен". 

За разлика от Карибите Сейшелите са встрани от пътя на въздушните циклони, които обикновено образуват унищожителни бури.  

Сейшелите не са дестинация за масов туризъм. Бернадет Вилемин - генерален директор „Маркетинг на дестинации“ на сейшелския туристически борд посочва: 

"Ние отбелязахме 29хилядипосетители през октомври и целта, която имахме за тази година беше постигната. Както изглежда ще завършим годината с около 300 – 310 хиляди туристи. В следващите години не си поставяме по-висока цел от 500 хиляди туристи годишно. Ние сме впрегнали огромни усилия да продължим да опазваме красотата на островите и на природните дадености. Затова акцентираме върху устойчивото развитие на туризма. Ние сме благословени от майката природа с тази красива страна и трябва да съхраним това богатство за бъдещите поколения. 

От самото начало на развитието на туризма броят на посетителите е контролиран, за да не се наруши балансът на екосистемата. Това го постигаме чрез контролиране броя на хотелите и на леглата. Прилагаме ограничен капацитет за всеки отделен остров, така че да сме сигурни, че имаме правилния баланс. Няма големи строежи и бизнес проекти. Ограничен е и броят на автомобилите, а на някои острови те са напълно забранени. Туристическите забавления са по-близо до естествения начин на живот и са различни от масово предлаганите".

Бернадет Вилемин опровергава схващането, че Сейшелите са много скъпа дестинация

"Веки може да открие Сейшелите, защото сме се погрижили за различните предпочитания и за различен бюджет. Противно на това, което хората може би мислят, че островите предлагат само 5 звездно настаняване. Ние предлагаме много приятни малки обекти, къщи за гости, ваканционни апартаменти, вили на достъпни цени за всеки вкус и бюджет. Предлагането е специално за тези, които искат да имат автентично изживяване, за тези, които искат да се докоснат до креолската култура, които искат да се срещнат и да си взаимодействат с нея. 

Истина е, че сме известни като плажна дестинация. Да имаме изобилие от дейности, свързани с водата – гмуркане, плаване, риболов, известни сме с круизите между вътрешните острови. Но освен това имаме предлагане, свързано с вътрешността на островите и посетителите могат да открият предлагането, свързано с флората, фауната, имаме различни преходи и пътеки. Сейшелите, бих казала, че са перфектната дестинация за възстановяване. Атмосферата, въздухът ви карат да се чувствате добре и дзен, не е нужно да полагате друго усилие".

Тази екзотична дестинация, която преди беше доста нишова и във високия сегмент, в момента е много отворена и търсена от средната класа, посочват туроператорите. Проверка в страниците им показва, че пакетите за 7 нощувки и 9 дни започват от 3 хиляди лева на човек и 5 хиляди лева за Нова година. За неорганизирано пътуване проверка в резервационните системи показва възможности за настаняване в края на януари за 7 нощувки за един или двама човека от 550 евро, а цената на самолетния билет започва от 1000 евро на човек. 

Максим Бехар - почетен консул на Сейшелите, Бернадет Вилемин - генерален директор Маркетинг на дестинации на Сейшелския туристически борд (в червено), Лена Хоареау - директор за Източна Европа в Туристическия борд на Сейшелите (най-вдясно)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16