"Объркани в свободата е може би най-голямото противоречие, в което може да живее човек".
Това сподели пред БНР писателят Владимир Зарев за новия си роман със заглавие "Объркани в свободата".
Романът се състои от две привидно независими и несрещащи се сюжетни линии. Първата е за съвременността, втората ни връща в Средновековието.
"В първата става дума за ковида, който промени живота на много хора. Опитвам се да разгледам психологическите механизми, които повлияха върху всички нас. Ковид и войната са едно непрекъснато насилие. Насилие на страха, на неизвестността. На несвободата - на задължителното равенство, което е форма на посредственост. Тази посредственост изтощи хората. Тъй като свободата е форма на различие, а ни беше отнето различието, собствената ни същност. Това предизвика огромни психологически проблеми у хората. Във втората сюжетна линия действието се развива в Средновековието, главен герой е един монах, исихаст. Исихазмът е едно величествено духовно учение в Средновековието. Той е монах, дал обет да не говори с други хора".
В интервю на Даниела Големинова за предаването "12+3" писателят каза, че тези два сюжета са обединени от проблемите, които той се опитва да разчете във всеки негов роман – копнежа за власт, проблема за свободата, за истината, за вярата.
"Вярата се постига по два начина. Човешката вяра се постига по естествен начин или чрез познанието. Има хора, които вярват така, както дишат. Вярват, защото умеят да вярват. Те са спасени и никакво зло не може да ги постигне. Познанието е подвижно, то непрекъснато се усъвършенства и развива. Познанието понякога е форма на незнание. Затова в романа имам една важна фраза – познанието е може би най-усмихнатото лице на Сатаната. Познанието е част от злато, към което се стремим, за да прогледнем. Затова и Бог гони Адам и Ева от Рая".
Владимир Зарев разкри, че по време на писането на романа е срещнал трудност и тя се изразява в… незнанието. Като християнин той е вярвал, че знае много за християнството, но християнската философия се оказала нещо сложно.
"Бог непрекъснато нараства в този разказ. Нараства по умен, деликатен начин. Това незнание беше трудно. Второто нещо беше да намеря общото между двете, непресичащи се на пръв поглед две сюжетни линии. Проблемът за свободата".
Авторът търси и отговор на въпроса – дали истинската свобода е тази, когато човек се откаже от свободата си.
"По времето на ковид бяхме принудени в името на здравето да се откажем доброволно от собствената си свобода. Това е проблемът и на исихазма, и на самия Бог. Това, което е накарало човек да потърси Бог, е незнанието да си обясни какво е безкрайността, какво е вечността. Може би Бог е всичко необяснимо в нашия живот".
Може би днес истината е най-добрата и величествена форма на справедливостта, допълни Зарев.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..