"Объркани в свободата е може би най-голямото противоречие, в което може да живее човек".
Това сподели пред БНР писателят Владимир Зарев за новия си роман със заглавие "Объркани в свободата".
Романът се състои от две привидно независими и несрещащи се сюжетни линии. Първата е за съвременността, втората ни връща в Средновековието.
"В първата става дума за ковида, който промени живота на много хора. Опитвам се да разгледам психологическите механизми, които повлияха върху всички нас. Ковид и войната са едно непрекъснато насилие. Насилие на страха, на неизвестността. На несвободата - на задължителното равенство, което е форма на посредственост. Тази посредственост изтощи хората. Тъй като свободата е форма на различие, а ни беше отнето различието, собствената ни същност. Това предизвика огромни психологически проблеми у хората. Във втората сюжетна линия действието се развива в Средновековието, главен герой е един монах, исихаст. Исихазмът е едно величествено духовно учение в Средновековието. Той е монах, дал обет да не говори с други хора".
В интервю на Даниела Големинова за предаването "12+3" писателят каза, че тези два сюжета са обединени от проблемите, които той се опитва да разчете във всеки негов роман – копнежа за власт, проблема за свободата, за истината, за вярата.
"Вярата се постига по два начина. Човешката вяра се постига по естествен начин или чрез познанието. Има хора, които вярват така, както дишат. Вярват, защото умеят да вярват. Те са спасени и никакво зло не може да ги постигне. Познанието е подвижно, то непрекъснато се усъвършенства и развива. Познанието понякога е форма на незнание. Затова в романа имам една важна фраза – познанието е може би най-усмихнатото лице на Сатаната. Познанието е част от злато, към което се стремим, за да прогледнем. Затова и Бог гони Адам и Ева от Рая".
Владимир Зарев разкри, че по време на писането на романа е срещнал трудност и тя се изразява в… незнанието. Като християнин той е вярвал, че знае много за християнството, но християнската философия се оказала нещо сложно.
"Бог непрекъснато нараства в този разказ. Нараства по умен, деликатен начин. Това незнание беше трудно. Второто нещо беше да намеря общото между двете, непресичащи се на пръв поглед две сюжетни линии. Проблемът за свободата".
Авторът търси и отговор на въпроса – дали истинската свобода е тази, когато човек се откаже от свободата си.
"По времето на ковид бяхме принудени в името на здравето да се откажем доброволно от собствената си свобода. Това е проблемът и на исихазма, и на самия Бог. Това, което е накарало човек да потърси Бог, е незнанието да си обясни какво е безкрайността, какво е вечността. Може би Бог е всичко необяснимо в нашия живот".
Може би днес истината е най-добрата и величествена форма на справедливостта, допълни Зарев.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..