Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Нова Загора си пожелават да имат вода за празниците, недоволството от спирането й расте

Нова Загора - ВИК ремонт
Снимка: Стоян Радев

Нараства недоволството сред жителите на Нова Загора заради водния режим, на който са подложени от ВиК - Сливен. Причината за това е подмяната на водопреносната мрежа в града или т.нар. воден цикъл. Хората се притесняват, че заради наложения воден режим няма да могат да посрещнат нормално коледните и новогодишни празници.

Всичко започва преди около седем месеца, когато стартира водния цикъл в Нова Загора и в Сливен. От тогава в града всяка седмица има няколко дни без вода. Жителите изразиха недоволството си пред БНР.

„Утре е събота и със сигурност няма да има“  


Според Калин Йорданов, който организа среща с медиите, три са основните проблема, които трябва да намерят решение 

„Първият – режимът на водата. Официално вода няма във вторник и четвъртък. Вторият проблем е качеството на водата. Тя запушва бойлери и електроуреди. Третият е ужасната комуникация с ВИК-Сливен“  

Освен, че стоят с дни без вода, когато все пак дойде, е негодна за консумация.  

"Образува червейчета, но сме съгласни на всичко, за да има поне за тоалетната". 

Всеки в случая се оправя както може. Един с кофи, друг с бидони, но това не решава генералния проблем.  

"В апартамент живея. При нас много зле стоят нещата, защото сме с бебе"  

Настъпващите коледни празници най-много притесняват домакините, защото без нормално водоснабдяване е трудно да посрещнат гости и да приготвят трапезата.  


"Много трудно. Днес заради вас- медиите, вероятно няма да я спрат и ще се помъчим да се приготвим за утре вечер"

Кметът на Нова Загора - Галя Захариева, коментира, че всеки ден провежда разговори с ВиК и страда еднакво със своите съграждани, когато водата спре.  

"Проблемът е в това, че не си спазват сроковете, в които е указано, че ще се спре водоподаването. Разговаряме. Има или технически проблем, или липса на организация, или кадрова необепеченост"

Захариева успокои новозагорци, че вода за коледните и новогодишни празници ще има, при това без прекъсване.  

"Поели са абсолютен ангажимент, че вчерашното спиране ще бъде последното до 3 януари. Тогава ще видим дали ще продължи този гррафик". 

За Коледа новозагорци си пожелаха да имат вода. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06