Църковният хор в Силистра бележи своето начало още в 19 век, непосредствено след съграждането и освещаването на Катедралния храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“. Мнозина вероятно и не подозират за неговото съществуване или пък приемат за даденост песнопенията, които съпровождат литургиите. Ден празничен. В храма малцина са вярващите. Гласът на свещеникът отеква, искрят огънчетата на свещичките, запалени за здраве или за упокой. И сякаш от небесата идват гласовете, които възхваляват Бога. В годините хорът към църквата е бил ту смесен, ту еднороден женски. Възраждането му е през 1989 година. Сред диригентите в последните години са Димитър Боев и Веселин Колев.
"Различното в този хор е и самата литургия, при която има своеобразен разговор - така наречените антифони".
На пръв поглед хористите са обикновени хора. Ако ги срещнете на улицата няма как да разберете, че те са част от това тайнство. Някои са хористи от хора към Ансамбъла за народна музика, други от градския хор „Седянка“. Но всички те казват, че църковните песнопения са магия и те карат да се извисиш.
За Стефка, Евгени и Мария песнопенията са допълнения към литургията. Искат хората в храма да стават все повече и повече.
"Повече от 20 години съм тук. Дойдох и ми хареса много. Самите произведения са много духовни - влияят на цялото същество на човека. Тук човек се извисява. Има много произведения на Добри Христов, на Петър Динев - български автори".
"Като дойдох и като ме поканиха се зарадвах. Божията благодат се усеща".
"Ако успееш да го изпееш прочувствено, да стигне до душите на вярващите означава, че е станало качествено. Най-важното е, че сме част от традицията, която искаме да опазим не само за Рождество и Великден. Всяка неделя би трябвало да има хора".
Практиката е била диригентите на градския хор „Седянка“ да ръководят и църковния хор. Йорданка Димова, която е класически музикант и е работила с обработен фолклор, променя традицията и поема църковния хор през 2016 година.
"Смирение, успокоение, поглед извън ежедневието - към Бог. Преклонение - това е, което ни води".
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..