Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хористите от църковния хор в Силистра извисяват духовно миряните с песнопения

Катедралният храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“
Снимка: Незабравка Кирова

Църковният хор в Силистра бележи своето начало още в 19 век, непосредствено след съграждането и освещаването на Катедралния храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“. Мнозина вероятно и не подозират за неговото съществуване или пък приемат за даденост песнопенията, които съпровождат литургиите. Ден празничен. В храма малцина са вярващите. Гласът на свещеникът отеква, искрят огънчетата на свещичките, запалени за здраве или за упокой. И сякаш от небесата идват гласовете, които възхваляват Бога. В годините хорът към църквата е бил ту смесен, ту еднороден женски. Възраждането му е през 1989 година. Сред диригентите в последните години са Димитър Боев и Веселин Колев. Катедралният храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“     Снимка: Незабравка Кирова

"Различното в този хор е и самата литургия, при която има своеобразен разговор - така наречените антифони".

На пръв поглед хористите са обикновени хора. Ако ги срещнете на улицата няма как да разберете, че те са част от това тайнство. Някои са хористи от хора към Ансамбъла за народна музика, други от градския хор „Седянка“. Но всички те казват, че църковните песнопения са магия и те карат да се извисиш

За Стефка, Евгени и Мария песнопенията са допълнения към литургията. Искат хората в храма да стават все повече и повече.

"Повече от 20 години съм тук. Дойдох и ми хареса много. Самите произведения са много духовни - влияят на цялото същество на човека. Тук човек се извисява. Има много произведения на Добри Христов, на Петър Динев - български автори".

"Като дойдох и като ме поканиха се зарадвах. Божията благодат се усеща". 

"Ако успееш да го изпееш прочувствено, да стигне до душите на вярващите означава, че е станало качествено. Най-важното е, че сме част от традицията, която искаме да опазим не само за Рождество и Великден. Всяка неделя би трябвало да има хора".

Йорданка Димова  Снимка: Незабравка Кирова

Практиката е била диригентите на градския хор „Седянка“ да ръководят и църковния хор. Йорданка Димова, която е класически музикант и е работила с обработен фолклор, променя традицията и поема църковния хор през 2016 година. 

"Смирение, успокоение, поглед извън ежедневието - към Бог. Преклонение - това е, което ни води".


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16