Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ловеч ще бори насилието над жени с нестандартни инициативи

Снимка: БГНЕС

Две ловешки сдружения – "Знание" и "Мисия. Иновации. Гражданство." започват реализацията на проект, насочен срещу насилието над жени. По проекта се предвиждат обучения на млади хора, предимно жени, информационна кампания в медиите и социалните мрежи и други инициативи, като превенция на насилието.

Проектът е озаглавен "Силната си ти". Включва тридневно обучение на млади хора между 18 и 29 години, 80 на сто от които ще бъдат жени.

Преминалите обучението ще подготвят две представления по метода "театър на потиснатите", които ще бъдат отворени за жителите на града, институции и медии. Предвижда се още изложба с фотографии от подготовката на представленията, както и арт фотографии на младите жени участнички в проекта.

"Темата е изключително важна и донякъде неглижирана. Има кризисен център, който работи с жени, претърпели насилие, тоест вече след като е станало събитието. Докато нашият проект цели по-скоро превенция и повече информираност по темата за насилието, основано на пола", изтъква Ралица Попова, председател на сдружение "Знание".

Почти 12% от жените у нас между 18 и 74 години са претърпели някакво насилие в живота си, цитира тя данни на НСИ.

Обученията в рамките на проекта няма да са традиционни - с лекции и теория, а по-скоро са насочени към преживяване и изпробване на различни стратегии в защитена среда.

Акцент в проекта ще бъде медийното отразяване на насилието над жени, защото това, което младежите чуват и виждат в медиите, впоследствие се отразява върху тяхното отношение към акта на насилие.

"Стигнахме до извода, че хората имат нужда да говорят. Открито. Чрез форум театъра и чрез проекта ще успеем, малко или много, да ги провокираме да се научат да говорят открито, да не се страхуват да говорят", коментира Албена Йончева, председател на сдружение "Мисия. Иновации. Гражданство."

Насилието обикновено остава между четирите стени. С такива инициативи се дава информация на хората – да не мълчат, да търсят възможност да се справят с този проблем, посочи Златка Мачева, която оглавява фондация "Отворена врата".

Трябва да има разписан протокол за отделните институции как да реагират и какво да направят. Това е основният проблем, смята Мачева.

"Не да се атакува жертвата – тя да е виновната, самото общество да ѝ вменява такава вина, а да се разпознава и да се казва категорично "не". Когато излезе тази "тайна" в обществото, да се подкрепи жертвата, да се заклейми насилието."

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09