В Регионалната библиотека в Ловеч снощи бе представен библиографски указател „Ловеч и Ловчанско“. Повод за това е 160 -тата годишнина от рождението на патрона на библиотеката проф. Беньо Цонев, който е основоположник на съвременното езикознание.
Указателят е издаден с финансовата подкрепа на Министерството на културата, обясни директорът на Ловешката библиотека Юлияна Цанева.
„Той е един естествен завършек на процес, който започна през април 2020 година, когато изградихме хранилище за т.нар. стар фонд, който съдържа книги от 19 век до 1944 година. Следващата стъпка беше дигитализацията на „Ловеч и Ловчанско“, защото това е най-ценното издание, което носи информация за нашия град. Надявам се до две години да приключи и работата ни върху електронен каталог“.
Библиографският указател е ценен с това, че съдържа 4 показалеца, които да дават възможност за многоаспектно търсене, посочи тя.
„Започва е една статия, написана от проф. Ширков и посветена на Беньо Цонев“.
Цонев е учредител на Научния комитет по събирането на материали и издаването на енциклопедичния сборник „Ловеч и Ловчанско“, разказа Светлана Петрова, завеждаща отдел „Краезнание“ в Ловешката библиотека.
„В махалата го наричали Беньо Граматика. Винаги побеждавал в игрите и състезанията“.
На 15 години става писар в руската администрация. Учи в Петропавловското духовно училище. Там се среща с епископ Климент – Васил Друмев, който открива в него бъдещия учен. Образованието си Цонев продължава в университети във Виена и Лайпциг. След завръщането си в България става учител, а след това и преподавател в новооткрития Софийски университет.
„Там чете лекции по Диалектология и История на българския език. 5 години е декан и 1 година е ректор на Университета. Той е от пионерите, които полагат основите на българската наука. До края на живота си се занимава с правопис и правоговор“.
Най-известният труд на проф. Цонев е „История на българския език“.
„Той е радетел за чистотата на родния език. Нарича го „верен страж народен“. Прави проучвания на много свои съвременници - Кирил Христов, Иван Вазов, Алеко Константинов. Цонев е пръв редактор и издател на пътеписа „до Чикаго и назад“.
От 1990 година Ловешката регионална библиотека носи неговото име.
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..