Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски опозиционери?

След казусите "Алчин" и "Стоцки" до съда стигна нов случай - на Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 15 януари в София, Бургас и Варна ще се проведат протести в подкрепа на опозиционно настроени руски граждани, които пребивават у нас. Те се инициират от организацията "Свободна Русия".

На събитието ще бъде отправен призив Държавната агенция за бежанците да разгледа молбите на руските граждани и да им предостави хуманитарна закрила.

Следващата седмица предстоят три обжалвания на решения на ДАБ.

Административният съд на София-град е отменил решението на Държавната агенцията за бежанците, която преди това е отказала убежище на руската опозиционерка Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ. Все още не е ясно дали ДАБ ще обжалва.

"Това беше справедливото решение", коментира пред БНР Ирина Дмитриева.

"Винаги съм била срещу политиката на Путин, никога не съм крила позицията си. Сега режимът на Путин става репресивен. Баща ми беше украинец, синът ми има украинско гражданство. Не мога да мълча", разказа Дмитриева. Връщането си в Русия тя оценява като риск.

Според адвокат Деница Любенова има опасност от преследване, ако двете жени се върнат в Русия. Дъщерята на Дмитриева страда от рядкото заболяване муковисцидоза и е на поддържаща терапия. В момента, в който бъде спряна тази терапия, в рамките на седмица тя може да загуби битката с болестта. Този факт е отчетен от административния съд, защото болестта на дъщерята може да се използва за натиск, подчерта юристът.

"Ирина Дмитриева има дългогодишна история на опозиционерка на режима на Путин. Срещу всеки един опозиционер могат да бъдат предприети действия. това се случва всеки ден. Има данни за над 2000 образувани дела за т.нар. дискредитиране на руската армия от март 2022 г. Има данни, че руските съдилища разглеждат около 40 дела на ден срещу руски опозиционери", посочи Любенова в предаването "Хоризонт до обед".

Административният съд е посочил, че наличието на връзка на Ирина с Украйна, както и отказът на сина ѝ от руско гражданство е основание за преследване на Ирина в Руската федерация, уточни още адвокат Любенова.

"ДАБ отказва да си свърши работата" и си затваря очите "за тоталитарен режим в Европа", смята Любенова, която определи позицията на ДАБ като "абсолютно срамна".

Ако ДАБ обжалва решението за Дмитриева и дъщеря ѝ, отиваме във Върховния административен съд, поясни Деница Любенова.

Софийската градска прокуратура е изразила становище за неоснователност на жалбата на Ирина Дмитриева и е подкрепила решението на Агенцията за бежанците, стана ясно от думите ѝ.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33