С успех приключи експедицията, наречена “Мисията на Шакълтън”, която проследи маршрута на легендарния британски изследовател и неговия екипаж от началото на миналия век. На 17 януари океанската гребна лодка “Мисис Чипи”, на борда на която е и българинът Стефан Иванов, акостира на остров Лoри (островите Южни Оркни), след като прекоси с гребане около 420 морски мили (777 км) в Южния ледовит океан. Екипажът се е отправил към този остров, тъй като силни напречни ветрове са попречили достигането на първоначално набелязаната цел - Южна Джорджия. Освен това е имало проблем и със здравословното състояние на трима от мореплавателите. Така плаването беше намалено от 1500 км на 777 км и продължи 6, вместо 18 дни, както беше по план.
Сайтът Explorersweb съобщава, че условията са били тежки - 100% влажност, всичко в лодката е било мокро през цялото време заради вълни, достигащи 9 метра, и бурни ветрове със скорост 30-35 възела.
Българинът Стефан Иванов обаче обяви, че плаването отговаря на всички изисквания на Океанското гребно общество (Ocean Rowing Society) и се определя като успешно завършена полярна гребна експедиция. Предстои от Книгата на рекордите “Гинес” да обявят няколко постигнати рекорда по време на тази експедиция.
Тя проследи плаването на Ърнест Шакълтън и петима членове на неговия екипаж с тяхната ветроходна спасителна лодка "Джеймс Кеърд", считано от мнозина за най-великото пътешествие с малка лодка, осъществявано някога. Маршрутът минава през “най-опасното океанско кътче на планетата” - от Антарктида, към о-в Южна Джорджия, покрай нос Хорн.
Сегашната експедиция на 6-членния международен екипаж беше осъществена под флага на The Explorers Club - престижната организация, създадена миналия век в САЩ, която подкрепя проучвателни мисии в различни сфери по целия свят. Целта на “Мисията на Шакълтън” е да се спомогне за опазването на морската екосистема на Антарктида чрез обявяването на нови защитени морски зони в Южния ледовит океан.
Двама баски алпинисти изчезнаха в масива на Фиц Рой в Патагония. Amaia Agirre и Iker Bilbao са се спускали от върха, след като са го изкачили по маршрута “Афанасиев”. Предполага се, че са били ударени от лавина, която ги е повлякла в цепнатина и ги е засипала с мокър сняг. С тях е имало и трети човек - Josu Linaza, който не е пропаднал и е потърсил помощ. Спасителите от Ел Чалтен обаче са преценили, че условията са крайно неподходящи за провеждането на издирвателна акция. По тяхна оценка шансовете двамата алпинисти да бъдат открити живи са нищожни.
Две тела бяха намерни в района на Дхаулагири в Непал. Те са били открити от германско-италианската свръзка Давид Гьотлер и Ерве Бармас, които са там, за да направят опит за зимно изкачване в алпийски стил на този осемхилядник. По тяхна информация телата са на непалски гидове, загинали вероятно в лавина в района на Френския превал миналата есен, когато там имаше обилни снеговалежи.
Ерве Бармас беше гост на Банско филм фест през 2019 г. Интервю с него можете да прочетете и чуете тук.
Два алпийски маршрута бяха кръстени на крилатата фраза на футболната легенда Лео Меси, изречена по адрес на играч от Нидерландия след четвъртфиналите на Световното първенство в Катар. Тогава, на пресконференция след победата на аржентинците над отбора Нидерландия, Меси, изнервен от завършилия с дузпи мач, изрече “Qué mirás, bobo? Andá p'allá!" (в превод от испански - “Какво гледаш, глупако? Махай се от тук!”), което стана обект на множество шеги в социалните мрежи, влезе в текстове на песни и беше използвано като надписи на дрехи.
За единия от маршрутите, кръстени така, съобшихме миналата седмица, но тогава още не се знаеше името му. Става дума за линията на Матео Дела Бордела, Лео Геза и Шон Вилануева по източната стена на скалната игла Мермоз в масива Фиц Рой, Патагония - 500 метра, с категория на трудност 7b. По-късно стана ясно, че почти в началото на катеренето каменопад е скъсал едно от двете им въжета, но никой не е пострадал.
По същото време на съседната игла - Guillaumet, други трима алпинисти са направили нов маршрут, който е получил за име втората част от фразата на Меси - “Andá p'allá" (400 м, 7b, А0). Дело е на Факундо Саубидет (Facundo Saubidet), Джере Кастана (Jere Castana) и Санти Скаволини (Santi Scavolini). Те описват 400-метровата линия по западната стена на Гийоме като перфектна цепка с места за заклещване на пръсти, длани и юмруци, плюс глачка плоча. Участък от нея са преминали изкуствено, тъй като е бил мокър и, същевеременно, твърде труден, вероятно 8а.
Днес и утре в Comapedrosa, Андора се провежда кръг от Световната купа по ски-алпинизъм в дисциплините "индивидуално" и "скоростно изкачване". Страната ни е представена от Никола Калистрин. Резултати очаквайте в неделя, в рубриката “Екстремните спортове”.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..