Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Дечева: Очакваме ЦИК да реши как ще изглежда новият изборен протокол

Румяна Дечева
Снимка: Здравко Петров, БНР

"Очакваме ЦИК да реши как ще изглежда новият изборен протокол. След новите промени в Изборния кодекс със сигурност ще има протокол, който няма да бъде лесен за попълване (от секционните комисии в края на изборния ден - б.р.). В същото време, с промените в ИК, е отредено едно значително подобрено заплащане на членовете на СИК - минимум 1/4 от минималната работна заплата. И дано най-сетне да им бъде вменено абсолютното задължение да преминат през обучение, за да бъдат подготвени".  

Коментара направи в предаването "Нещо повече" изборният експерт и член на Обществения съвет към ЦИК Румяна Дечева.

Последните промени в Изборния кодекс са 24-тите поред, това е печален рекорд, коментира тя и посочи задължителното въвеждане на видеонаблюдение в избирателните секции и хартията за машините за гласуване като най-големите предизвикателства пред администрацията, ангажирана с изборния процес.

"Видеонаблюдението е по-лошо от просто спорен въпрос. ... Някой ни вмени доверието, че ако има една камера, която седи и ни наблюдава, това, което се случва в секциите, ще бъде по-проследимо и тази камера ще има по-добри очи, отколкото всички граждани, представящи цялата политическа палитра и независимите наблюдатели. ... Вместо хората да имаме ангажимент към опазване на изборния процес, се слага една камера, която не знаем дали ще има техническа възможност да запише. Какво ще стане, ако това записване не сработи?", каза още Дечева. 

По думите ѝ съществува една лоша традиция:

"В края на изборния ден, за да стане по-бързо предаването на протоколите, след като се отделят по партии, оставя се на представителите на политическите партии в СИК сами да преброят собствените си гласове, където може да се спекулира. Аз не знам за такива случаи, но може да се спекулира. Ако наблюдателите имат достъп до това броене, още едно съмнение ще отпадне и в края на изборния ден ще знаем, че това, което е отчетено като резултат, ще отговаря на нашия глас".

Интервюто на Георги Марков с Румяна Дечева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, заснето във фермата с клетъчно отглеждане в габровското село Крамолин.

БАБХ установи съществени нарушения във фермата в село Крамолин

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е установила съществени нарушения в прилагането на задължителните мерки за биосигурност и ветеринарно-санитарен контрол във фермата с кокошки в габровското село Крамолин.  Брутални кадри от обекта бяха публикувани по-рано днес от сдружение КАЖИ - Кампании и активизъм за животните в..

публикувано на 17.06.25 в 14:57
Делото срещу Люпчо Георгиевски и антибългарските изяви на ръководни фактори в РСМ са абсолютно недопустими, каза президентът Румен Радев в началото на срещата с председателя на заличения от властите български културен клуб в Битоля - 17 юни 2025 г.

Президентът призова всички български институции за активна подкрепа на Люпчо Георгиевски и на правата на българите в РСМ

Делото срещу Люпчо Георгиевски, председател на заличения от властите в Северна Македония български културен клуб "Иван Михайлов", и антибългарските изяви на ръководни фактори в югозападната ни съседки са недопустими. Това подчерта президентът Румен Радев , който се срещна на "Дондуков" 2 с Георгиевски.  Румен Радев ще се срещне днес с Люпчо..

публикувано на 17.06.25 в 14:56
Сибина Григорова

Сибина Григорова: Време е да разберем, че президентската институция е много важна

Време е да разберем, че президентската институция е много важна . Това заяви пред БНР Сибина Григорова, журналист и собственик на сайта "Булевард България". Представители на демократичната общност се обявиха за единен кандидат за президент по време на кръгла маса на тема "Президентските избори 2026 – демократичната общност по пътя към..

публикувано на 17.06.25 в 14:55

КНСБ представи най-честите въпроси, постъпващи във връзка с влизането ни в еврозоната

Как ще се преизчисляват заплатите в евро и докога ще може да се плаща в двете валути – това са най-честите въпроси, които постъпват в КНСБ във връзка с влизането на страната ни в еврозоната. Заплатите ще се изплащат в евро след датата на въвеждане на единната европейска валута. Сумите в трудовите договори трябва да бъдат превалутирани в полза..

публикувано на 17.06.25 в 14:45
Мартин Табаков

Мартин Табаков: Има адаптиране на позицията на САЩ към израелската

Има адаптиране на позицията на САЩ към израелската . Това каза пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки от НБУ, като уточни:   "Докато вчера Тръмп каза, че той има желание да се преустанови този конфликт до няколко дни, но днес го чуваме да казва нещо съвсем различно - че негов приоритет вече не е..

публикувано на 17.06.25 в 14:33
Експлозия избухва от ракета, изстреляна от Иран в Тел Авив, Израел, 16 юни 2025 г.

Иран твърди, че е поразил оперативен център на "Мосад" в Тел Авив

Иранската революционна гвардия твърди, че е поразила център за планиране на операции на израелското разузнаване "Мосад" в Тел Авив. В изявление, излъчено по държавната телевизия в Ислямската република, говорител на гвардията определи мишената на удара като "център на военното разузнаване на ционисткия режим" и допълни, че сградата в момента..

публикувано на 17.06.25 в 14:06
Сергей Шойгу с Ким Чен-ун в Пхенян.

КНДР изпраща в Русия сапьори и строителни войски

Секретарят на Съвета за сигурност на Русия Сергей Шойгу се срещна в Пхенян със севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Шойгу е изпратен там "със специални инструкции" от президента Владимир Путин, гласи съобщението на руската агенция ТАСС. Шойгу ще проведе разговори със севернокорейското ръководство за изпълнение на споразуменията по Договора за..

публикувано на 17.06.25 в 13:45