Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манол Пейков с ново благородно начинание – събира книги за библиотеката в Болград

"Животът в Украйна продължава, правим всичко възможно да вдъхваме надежда на тези хора“

Манол Пейков
Снимка: FaceBook/Manol Peykov

Издателят Манол Пейков, който организира мащабна дарителска акция на генератори за Украйна, сега има ново благородно начинание – събира книги за библиотеката в Болград.

„Посещението ми в Болград беше много интересно за мен, като човек, израснал в епохата на комунизма и знаещ много малко за бесарабските българи. Усещането ми за тези хора е много специално и благодарение на работата ми в последните месеци, свързана с дарителски инициативи в Украйна, по чисто виртуален път ние създадохме едно приятелство и се сближихме. Това, което видях там истински ме вдъхнови и развълнува“.

В Болградския район, който е населен изключително с българи, има 84 хиляди тома с литература, но само 1200 заглавия са на български, посочи той.

„Повечето са учебници и учебни помагала. Художествена литература почти липсва“.

Книги вероятно ще се събират до средата на февруари. 1017 тома са събрани само през уикенда, каза Пейков.

„Хората даряват най-доброто и най-скъпото, а не неща, които не им трябват. Изпращаме ги на части. Нека хората да дават неща, които наистина харесват. Акцентът върху историческата литература е специален. Там се вълнуват от българските си корени, а четат на украински и руски. В домовете си говорят на български“.

Книгите могат да се пращат на адрес:

Манол Пейков - ИК Жанет 45

бул. Ал. Стамболийски 94004, Пловдив

Кампанията за генераторите също продължава, обясни Манол Пейков.

„435 генератора събрахме до момента. Купуваме само много качествени машини, за да не се развалят. Изпращаме ги изключително за обществени функции-болници, детски градини, училища, водни помпи, захранвани с електричество. Много малка част отиват на фронтовата линия“.

Животът в Украйна продължава, разказа още той.

„Пристигнахме в пълен мрак. Такъв не съм виждал никога. Събудих се и видях, че сме срещу операта. Хората излязоха на сутринта. Имаше сватба-крещяха и се целуваха. Виждаш тези две лица-на мъртвия нощен град и на живия град през деня. Правим всичко възможно да вдъхваме надежда на тези хора“.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Манол Пейков може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49