Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подем в изучаването на испански език сред младежите в България

Снимка: БГНЕС

Общо единадесет испански университета участваха на 27 и 28 януари в изложението "Висше образование в Испания", организирано от отдела "Образование" към посолството на Испания. Целта бе българските ученици да се запознаят с образователните възможности в Испания. Това е първото образователно изложение от този вид в България и е резултат от интереса на испанските институции да представят своите програми и да установят връзки с българските университети. Форумът показва подема в изучаването на испанския език сред младежите в България и тесните взаимоотношения, поддържани между двете страни в сферата на образованието. 

През настоящата учебна година над 25 000 ученици изучават испански език в България. От тях 6 800 са от училища по програмата "Испански езикови гимназии и паралелки" от цялата страна. Испанското министерство на образованието и професионалното обучение сътрудничи с българското Министерство на образованието и науката, посочва Анхел Сантамария - съветник в Отдел "Образование" към Посолството на Испания в България:

"Имаме споразумение, което беше подписано през 2001 година между Министерството науката и образованието на България и Министерство на образованието и професионалното обучение на Испания. То е свързано със създаването, развитието и поддържането на училищата по програмата испански езикови гимназии и паралелки. По това споразумение в училищата може да постъпи учител от испански произход, който да преподава испански език или други предмети на испански език. Това не са просто стажанти, а пълноправни учители от Испания. До момента има 18 учители, които преподават в 16 училища в цялата страна на повече от 6 хиляди ученици, за които испанският е първият чужд език. 5 от тях са в София, а останалите във Варна, Бургас, Пловдив, Хасково, Плевен, Ловеч. През декември миналата година споразумението между двете министерства беше преподписано и актуализирано. Според тази актуализация вече и училища от началния етап могат да се включат в програмата и да имат испански преподаватели".

Учениците от испанските езикови гимназии и паралелки имат необходимост от реализация след завършване. Има много добри ученици, които могат да продължат висшето си образование в Испания, посочва Анхел Сантамария.

Испанският език се говори от повече от 500 милиона души като майчин език в 21 държави по света. Преподаването на испански език се увеличава през последните 10 години. Кое прави привлекателно обучението в испанските университети:

"Можете да ги видите на едни от най-високите места в световните класации. Имат изследователски програми в повече от 500 института и изследователски паркове. Предлагат качество, което е признато на световно ниво. Завършилите в испански университети намират работа във всички държави по света. Има много специалности, които се преподават на английски език. Ние сме любимата дестинация на студентите по програмата "Еразъм" в Европа. Има добра връзка между качество и цена. Ние приемаме много топло чуждестранните общности. Предлагат се добри възможности за изучаване на социални науки, архитектура, медицина. Предлагат се около 300 бакалавърски програми и повече от 500 програми за магистратура и докторантура".

Анхел Сантамария изтъква и традицията испански ученици да идват на обучение в България и големия брой студенти по програма "Еразъм", които завършват образованието си у нас. Това са изключителни обстоятелства, за да се направи скок в качеството на двустранното сътрудничество между Испания и България в сферата на образованието, посочва той.

Как се кандидатства в испанските университети, според Ася Мерезчиева от Отдел „Образование“ към Посолството на Испания в България:

"От българската страна има повече специализирани университети. Испанските университети са с общи специалности". 

Проблем е, че в България оценките са по шестобалната система, а в Испания - по десетобалната, посочи Мерезчиева. 
 
Някои от бакалавърските програми или магистърските и докторските програми се водят на английски език. Всеки университет има собствени изисквания и трябва да се провери дали той работи с UNED, където се обобщават тези изисквания. Важно е също се проверят датите за подаване на документи и за изпити. Може да се кандидатства и за стипендии, посочва Ася Мерезчиева.

Испанският студент по програма "Еразъм" Альваро Медина казва:

"Мисля, че въпросът с обучението е решен по-добре в България, отколкото в Испания, защото в Испания университетите са твърде ориентирани към едно нещо. В България в спортните науки, които изучавам, се дава в началото една по-широка обща основа на познанието, а след това в по-горните курсове започва специализацията. Докато в Испания специализацията и тясното профилиране е от самото начало.     
За мен е все едно дали ще работя в България или в Испания или където и да е по света. Важното за мен е да работя това, което на мен ми се иска. Много харесвам спортните науки и по-специално това, което е свързано с възстановяването и рехабилитацията".

Даниел Чикано, който също е студент, добавя:

"Това, което най-малко ми харесва тук е, че студентите по програма "Еразъм" са някак отделени от българските студенти и до скоро нямахме възможност да създадем контакти по между си. През тази зима направихме нещо като студентски лагер на Витоша, свързан със спортни дейности, там се запознахме с българските студенти и бяхме очаровани. Давам си сметка колко много сме пропуснали от това преживяване и много съжалявам, че нямахме възможността по-рано да се срещнем и да общуваме".
"Бих искал предимно в Испания да работя, но бих работил в която и да е друга страна. Специализирам се в спортната психология", казва Даниел Чикано.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър ще се стреми към по-успешен круизен сезон

В Кипър започва круизният сезон с очаквания за значително подобрение в сравнение с миналата година. Корабите на основните международни круизни линии ще акостират на острова от април до октомври. До средата на годината трябва да е готова Националната стратегия за развитие на круизния туризъм. Най-голямото кипърско круизно пристанище в Лимасол..

публикувано на 21.04.25 в 02:38
Снимката е илюстративна.

Пожар в източен Лондон беше потушен от около 100 пожарникари

Около 100 пожарникари успяха да се справят с пожар в жилищен блок в източен Лондон. Два апартамента на шестия и на седмия етаж в жилищния блок в квартал "Олдгейт" са били обхватати от пламъци, като пожарникалите са извели 11 души на безопасно място. Няма сведения за пострадали. Общо 15 пожарни коли са се озовали при сигнала за бедствието.  Ръководителят..

публикувано на 21.04.25 в 02:33
Студенти блокираха централата на сръбската обществена телевизия, Радио телевизия на Сърбия (RTS), в Белград, 11 март 2025 г.

Протестиращите студенти в Сърбия продължават блокадата на националната телевизия

В Сърбия продължават протестите на студенти и граждани. Недоволството дойде в отговор на трагедията от ноември миналата година, когато, при рухването на току-що ремонтираната козирка на гарата в Нови Сад загинаха 16 души. Протестиращите за пети ден блокираха сръбската национална телевизия РТС в Белград и настояват да се обяви нов конкурс за..

публикувано на 20.04.25 в 19:32
Снимка: БГНЕС

В Бургас българи, руснаци и украинци посрещнаха заедно Възкресение Христово

В Бургас българи, руснаци и украинци посрещнаха заедно Възкресение Христово. За първи път по инициатива на Сливенската митрополия чудото на възкресението беше чествано с тържествена заря. Празничните фойерверки не бяха приети безкритично от жителите на града. Пасхалното богослужение събра хиляди бургазлии и православни християни в храмовете в..

публикувано на 20.04.25 в 19:18

С празнична заря християните в Кърджали посрещнаха Възкресение

С празнична заря християните в Кърджали посрещнаха Възкресение. От средновековния манастирски комплекс „Свети Йоан Предтеча“ цветните илюминации озариха небето в първите минути на Великден. Празникът продължи и през деня с общоградско тържество, където бяха раздадени писани яйца и козунаци.  На Възкресение християните в Кирково получиха добрата..

публикувано на 20.04.25 в 19:05

Израел представи резултатите от разследване за смъртта на 15 души край град Рафах

Думи на съжаление за вредите, нанесени на цивилни лица, и уволнение на полеви командир. Това е резултатът от близо месец разследване на израелските военни за случая край палестинския град Рафах, при който бяха застреляни 15 парамедици и служители на гражданска защита, предаде АФП. Израел настоя на тезата си, че сред убитите е имало 6-ма..

публикувано на 20.04.25 в 18:56

ЕК: Ще съдим Москва не по думите, а по делата

Европейският съюз даде да се разбере още снощи, че ще съди Москва не по думите, а по делата, а Великобритания я подкани да спре стрелбата и бомбардировките не само за ден, предаде Ройтерс.  Москва и Киев с взаимни обвинения в нарушаване на примирието "Украйна се ангажира с пълно прекратяване на огъня. Подканяме Русия да стори същото. Сега..

публикувано на 20.04.25 в 18:40