Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Милчев: Най-хубаво ми е било, когато ми е било "никак", защото съм бил целият!

Николай Милчев
Снимка: Кармен Манукян

"Тези 65 години на мен не ми тежат, стълбата не се усеща...Сега вече не искам да се правя на млад, не казвам, че човек остава сам, но казвам, че годините, подредени като цифри, са нищо...", каза за "Нощен Хоризонт" Николай Милчев, който навръх 65-тия си рожден беше на специален гост в Българското национално радио.

Николай Милчев е един от най-известните и четени съвременни български поети

"Сега през призмата на времето си мисля, че най-хубаво ми е било, когато ми е било "никак", защото съм бил целият! Защото вероятно тогава правиш онова, което най-много умееш - без да го търсиш, без да се насилваш, без да си измисляш поводи. Тази равна утъпкана повърхност е хубаво нещо, защото ако си на върха на възможносите си - колко души ще качат Еверест?"

Годините трябва да не се усещат, не защото не искаш, а защото текат... като река", смята още поетът.

"Аз много обичам старогръцките митове и легенди. Но те трябва добре да се познават. Аз обичах да ги преподавам", каза още Милчев.

Дълги години той е бил учител по БЕЛ в 105-о столично училище "Атанас Далчев". Любим негов филм е "Заветът на инките". Затова са му казвали и "Инката", мечтае да види Мачу Пикчу.

Милчев представи новите си две книги - "От сутрин до вечер" - проза, и "Съчинения по природа" - стихотворения, кратки разкази и кратки есета.

На 2 февруари 2023 г. от 18,30 часа е премиерата на книгите му в Националната библиотека "Св.Св.Кирил и Методий".

Николай Милчев

Николай Милчев е роден на 1 февруари 1958 г. в Плевен. Завършва българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където участва в творческите търсения на студентския кръжок „Емилиян Станев“. Работил е като заместник-главен редактор на в-к „Средношколско знаме“ и в-к „Клас“. Бил е член на редакционната колегия на сп. „Родна реч“. Сътрудничи на целия литературен печат, негови стихове са излъчвани по Българското радио, БНТ и др. Бил е член на Съюза на българските писатели от 1993 г.  и на неговия управителен съвет. Напуска СБП през 2016 г.

Носител е на много литературни награди сред които -  „Божидар Божилов“, „Петя Караколева“, „Биньо Иванов“, „Теодор Траянов“, лауреат е на конкурса „Златен ланец“ на в. „Труд“ и др. Два пъти е бил номиниран за наградата „Балканика“.


Негови стихове са превеждани  на руски, английски, немски, турски, унгарски и италиански.
Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10