100-годишнината от основаването на Република Турция е поводът за изложбата „Следите на съвременното турско изкуство“. Това е и първата експозиция за 2023-та в галерия „Мисия“, а на откриването присъстваха редица дипломати и разбира се турската посланичка у нас Айлин Секизкьок.
В експозицията e представена живопис, скулптура и керамика на 33-ма добре познати в южната ни съседка творци като професорите Ергин Инан, Сюлейман Саим Текджан, Халил Акдениз, Айдън Аян и Мустафа Пилевнели.
На откриването на изложбата гостува и един от доайените сред турските художници – проф. Деврим Ербил, определян като „поета на живописта“ заради увлечението си по природните пейзажи, ритъма и движението на живота. Проф. Деврим Ербил все още работи като преподавател в катедра „Изобразително изкуство“ на Академията за изящни изкуства в Истанбул:
Синият цвят е цвят, който турците много харесват. Той се използва още от древни времена при направата на килими, прибори за хранене, чинии и различни произведения на изкуството. А то – изкуството, е помагало на старите турци да запълнят тази празнота, която им е давала пустинята и териториите, които те са обитавали.
Днешните турци харесват най-вече синия и червения цвят, а един човек на изкуството трябва да обича всички цветове. Хората, които купуват моите творби, обикновено предпочитат синия и червения цвят. Затова и аз с удоволствие и любов използвам тези цветове активно. Турското изобразително изкуство и като цяло турското изкуство има много дълбоки следи. Притежаваме културно богатство, което е много рядко срещано в сравнение с други географски области. Има една среда на богата култура, която е създадена както от по-древните племена, така и от новодошлите.
Изкуството сближава хората, така че те да имат по-хубави дни. Ще бъдем много щастливи да приветстваме в нашата страна български художници, артисти, писатели и изобщо хора на изкуството, защото ние сме близки съседни и приятелски страни. Имаме и много съграждани, които живеят в България, както и обратното и вярваме, че те ще бъдат мост между двете култури и двете страни. Моят прадядо и моята прабаба са се преселили от България в Турция през 1900-та година. Затова и много бих искал да говоря сега на български, но на тези години трудно мога да науча езика“.
Културното наследство на Анадола винаги е било във фокуса на творчеството на проф. Деврим Ербил. С огромното си историческо местоположение и природа Истанбул е една от неговите страсти. Това е градът в който той живее вече 60 години.
Колекцията „Следите на съвременното турско изкуство“ може да се разгледа в галерия „Мисия“ до 10-и февруари.
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..