Каква е картината за реалното състояние на пчеларството при топлата зима до този момент, за пчелните семейства и подготовката им за паша напролет - това е темата в "Нощен Хоризонт" със специален гост инж. Михаил Михайлов, председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“.
"Приходите от опрашителната дейност многократно надхвърлят тези от пчелни продукти, така че без тяхната опрашителна дейност и без пчелите светът не би бил същият.
Пчелите опрашват близо 80 на сто, в сравение с всички други опрашители, хранителните посеви и те са най-важни. Затова ние държим те да се запазят като вид.
Защото има тенденции те да намаляват, да загиват, да изчезват и това ни безпокои нас пчеларите, а и всички хора.
Пчелите опрашват медоносните посеви, растения и така увеличават добивите, количествата и качеството на получаваните плодове, зеленчуци, маслодайни ядки, семена...Така че, те са изключително важни във хранителната верига", разказа още инж. Михайлов.
"Медът, който ние получаваме, е от медоносните растения, затова връзката пчели - растения е неразривна.
Пчелите осигуряват и храна за много животни. Затова трябва да ги поддържаме като вид и същевременно обществото трябва да се бори, за да запази местообитанията на пчелите. Има домашни пчели, има диви пчели, на които също трябва да се запазят като местообитания.
Защото тези местообитания са застрашени, последните години се установява необичайно голям срив на броя на тези популации. Преди години в "Зелената сделка" ЕК поиска в близките години - до 2030 да се запазят тези местообитания в три направления", припомни още пчеларят.
От 9 до 12 февруари в Плевен се открива XX-то юбилейно Международно изложение – договаряне „Пчеларство – Плевен 2023“.
"Новосъзадената Аграрна камара е полезна за пчеларите. На изложението на 9 февурари наши членове в Плевен ще излъчат представители, които да представляват нашия сектор в Камарата. Защото все още няма Закон за браншовите организации. След това идеята е тази камара да прерастне в структура, която да комуникира с държавата, защото гласът на всички - земеделци, животновъди, пчелари - да се чува единно, министерствата да знаят с кого да общуват", подчерта още пред БНР инж. Михайлов.
Още по темата за това има ли отравяне на пчелите, заради пестициди в почвата, оказват ли им влияние промените в климата, трябва ли да се увеличават насажденията, които дават нектар, както и за всички полезни свойства за човешкото здраве от меда и пчелните продукти - слушайте в звуковия файл.
Михаил Михайлов е пчелар - земеделски стопанин. Завършил инженерство в Техническия Университет, магистратура зооинженерство в Тракийския Университет в Ст. Загора, преподавател в „Курс пчелари“ и в „Пчеларски университет“, инспектор на биологични пчелини, към „Булгарконтрола“ АД. Председател на УС на сдружение Пчеларско дружество „Акация“ Банкя, на УС на сдружение „Столичен браншови пчеларски съюз, на УС на сдружение „Съюз на българските пчелари“ и председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“.
Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...
Антарктика има механизми да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..
Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..
Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..
Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот. Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..
Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..
Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..