Историческият музей в Белово получи ценно дарение от ръководството на завода за хартия в града. Става дума за целия финансов архив на фабрика "Сам Патак", която преди 1944 година е била една от водещите фабрики за хартия, търгувайки с целия европейски свят. Ведомостите за заплати и останалата документация показват какви са били трудовите отношения между работодателите и работниците тогава, като времевият обхват на книжата обхваща периода от 1924 година до 1943 година. Това е времето, когато Белово се е наричал "Малкият Париж".
Историята започва в началото на 20 век, когато 47-годишният печатар и издател Христо Бъчваров, живял и специализирал в Одрин, решава, че за развитието на младата българска държава има остра нужда от производство на хартия, защото такова - родно производство ще даде силен тласък на българското издателство и печатарство. След дълго проучване - с помощта на английски и белгийски специалисти, избира Белово.
Самуел Патак е известен виенски търговец с моравски произход. Преди да откупи фабриката във Белово, той има своя печатница за книговезни изделия в Русе. Малко по-късно я премества в София, а през 1918 година създава и АД "Сам Патак", което купува книжната фабрика в Белово. Производството толкова се разширява и модернизира, че дружеството построява допълнително нови 23 сгради, а от старото производство, остава само една водна кула. Преди Втората световна война предприятието е широко рекламирано в европейския печат, като едно от лицата на Нова България. Цялата финансова документация на този период на икономически растеж в Белово е предоставен на местния исторически музей. Дарението тепърва ще се проучва, но още при приемането му е видно, че отношенията работодател - работник и работодател - държава тогава са били изключително коректни, което пък обяснява и икономическия подем.
По времето на смяната на държавния режим през 1944 година фабриката е национализирана. А името е преобразувано в ДКЗ "Димитър Благоев". По-късно, през 70-те години, предприятието става Комбинат за малограмажни хартии - Белово, като производството е насочено към салфетки и тоалетна хартия. От старата фабрика "Сам Патак" остават няколко неща.
Споменът за епохата на Сам Патак все още се предава през поколенията в Белово. Дарението е ценно, защото дава икономическата и социалната конкретика на тази епоха.
Историята показва, че всяко ново е забравено старо, което периодично се стремим да унищожим или да възродим. Времето, което обхваща дарението, разказва за възраждането на един малък български град, който събира на едно място родни и европейски специалисти.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..
Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..
„Украйна не се страхува от Путин“, заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..
У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски". Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..
Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията. Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..
Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът в Сингапур, където е на работно посещение, при откриването на бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании. "Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..